A legjobb koleszterinszint-csökkentő gyógynövények

A legjobb koleszterinszint-csökkentő gyógynövények
A koleszterin okozta megbetegedésekre 1951-ben figyeltek fel, amikor az amerikai hadügy minisztérium háborúban elesett katonák holttesteit küldte Koreába boncolásra. A patológusok mintegy 2000 holttestet boncoltak fel, melyekből megállapították, hogy a 21 éves átlagéletkorú katonák 75%-nál már megjelentek a sárga, elmeszesedett plakkok. Ez igen meglepő volt az orvosok számára, hiszen sokáig úgy gondolták a verőér elzáródáshoz vezető lerakódások csak az idősebb embereknél fordulhat elő. 

A koleszterin okozta megbetegedésekre 1951-ben figyeltek fel, amikor az amerikai hadügy minisztérium háborúban elesett katonák holttesteit küldte Koreába boncolásra. A patológusok mintegy 2000 holttestet boncoltak fel, melyekből megállapították, hogy a 21 éves átlagéletkorú katonák 75%-nál már megjelentek a sárga, elmeszesedett plakkok. Ez igen meglepő volt az orvosok számára, hiszen sokáig úgy gondolták a verőér elzáródáshoz vezető lerakódások csak az idősebb embereknél fordulhat elő.

Mi az a koleszterin?

Napjainkban a koleszterinre szinte ellenségként tekintünk, mivel mindenhol azt halljuk, hogy a magas koleszterinszint szoros összefüggésben áll a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel. Nos ez csak részben igaz. A koleszterin a sejtek egyik alkotóeleme, ami részt vesz a D-vitamin szintézisben és a hormontermelésben. A koleszterineket tekintve ha a vérzsírokat szétválasztjuk ultracentrifugálással, akkor magas (HDL) és alacsony sűrűségű lipoproteinekhez kötött (LDL) koleszterint kapunk. Ez utóbbinak valóban köze van a szív és érrendszeri problémák kialakulásához, hiszen a felhalmozódott LDL az artériák falán rakódik le, ami csökkenti az erek falának rugalmasságát és szűkíti az átmérőt. Ezek együttes hatása miatt az erekben kevesebb vér áramlik és a sejtekhez is kevesebb oxigén jut. Ennek következménye a szervek károsodása, illetve az erek elzáródása.

A rossz koleszterinszint csökkentése

A magas koleszterinszint elkerülése érdekében elsősorban a rossz koleszterinszint csökkentésén van a hangsúly. Mindezt leginkább az étkezéssel tudjuk befolyásolni, hiszen a máj megfelelő mennyiségű koleszterint termel, az ezenfelül bejuttatott koleszterin már fölösleges. Tudósok szerint a koleszterinszint 1 %-os csökkentése is 2 %-al csökkenti a szívinfarktus kockázatát. A koleszterinszint teljes lecsökkentése viszont komoly problémákhoz vezethet, ilyen a májrák és a tüdőbaj is, éppen ezért 5,2 mmol/1-es koleszterinszintre kellene törekedni. Ez tudva tehát hogyan tudjuk megvalósítani a koleszterinszint csökkentését? Gyümölcsökben, zöldségekben és gabonafélében gazdag táplálkozással, ami egyben a legalacsonyabb zsírtartalmú étrend is.

Koleszterinszint-csökkentő gyógynövények

Sárgarépa (Daucus carota) és más pektintartalmú élelmiszerek

Egy skót kutatás szerint napi 2 sárgarépa elrágcsálása már 10-20%-kal csökkentette a vizsgálatban résztvevők koleszterinszintjét. Mindez annak köszönhető, hogy a sárgarépában sok pektin nevű rost található. Szintén jó pektinforrás még az alma és a citrusfélék héjának belső része. Ezért fontos, hogyha gyümölcslevet iszik, ne gyümölcsprést, hanem turmixgépet használjon, mivel a gyümölcsprés eltávolítja a gyümölcsökből az értékes rostokat.

Avokádó (Persea americana)

Érdekes, hogy az avokádó az egyik legmagasabb zsírtartalmú gyümölcs, ezért a szívbetegek kerülik a fogyasztását. Azonban érdekes, hogy az avokádó segíthet a koleszterinszint csökkentésében is. Egy kutatás során két női csoportot felkértek, hogy folytassanak különböző étrendeket. Az egyik csoport telítetlen zsírsavakban gazdag (olívaolaj) és avokádóban gazdag étrendet követett, míg a másik szénhidrátot és cukrot fogyasztott. A kutatás végén, hat hét után jól látszott, hogy az avokádót fogyasztók koleszterinszintje 8,2%-kal csökkent.

Bab (Phaseolus-fajok)

A babfélék sok elemi rostot és kevés zsírt tartalmaznak, ami kifejezetten elősegíti az ideális koleszterinszintet. A babfélék mindemellett lecitint is tartalmaznak, amely szintén igen eredményes a koleszterinszint csökkentésében.

Fokhagyma (Allium sativum) és vöröshagyma (A.cepa)

Több vizsgálatból kiderült, hogy egy gerezd fokhagyma, vagy fél vöröshagyma a fogyasztók többségénél 10-15 %-kal redukálja az összkoleszterinszintet. A fokhagymát világszerte alkalmazzák szív és érrendszeri betegségek esetén, valamint a magas koleszterinszint csökkentésére, ugyanis már napi fél gerezd fokhagyma is igen hatásos lehet. Egy kutatásban napi 2-3 vöröshagymaolaj 7-33%-kal csökkentette a magas koleszterinszinttel rendelkező emberek közel felének a koleszterinszintjét.

Gyömbér (Zingiber officinale)

A gyömbér számos pozitív tulajdonsága mellett a koleszterinszint csökkentésében is segít. Tehát ételeit nemcsak ízletesebbé, de egészségesebbé is teheti gyömbér hozzáadásával.

Zeller (Apium gravolens)

Egy laboratóriumi kísérlet során az állatokat nyolc héten keresztül magas zsírtartalmú étrenden tartották, melynek következtében igen megemelkedett a koleszterinszintjük. Ezt követően a kísérleti állatokat zellerrel etették, ami viszont jelentősen csökkentette az össz- és LDL-koleszterinszintet. Egyelőre arra nincsen bizonyíték, hogy embereknél is ugyanilyen hatékonyságú a zeller, minden estere bajunk biztosan nem fog belőle származni ha több zellert fogyasztunk.

Dió- és mogyorófélék

Mivel a dió- és mogyorófélék magas zsírtartalmú olajos magvak, sokan azt hihetnénk, hogy ártalmasak azoknak, akik koleszterin problémákkal küzdenek. Ezzel szemben Amerikában egy huszonötezer főből álló kutatás bebizonyította, hogy kisebb a kóros elhízás esélye azoknál, akik sok dió- és mogyorófélét fogyasztanak. Ezenkívül a dió hatására nő az agyban a szerotonin nevű ingerületátvivő anyag szintje, ami jelentős szerepet játszik a jóllakottság érzésében. A dió- és a mogyorófélék összefüggésben állnak a szívinfarktusok ritkább előfordulásával is.

Görögszéna (Trigonella foenum-graecum)

Ez a gyógynövény rostban gazdag, a rostok pedig kifejezetten elősegítik a koleszterinszint csökkenését.

Sáfrányos szeklice (Carthamus tinctorius)

Egy kísérletben arra is fény derült, hogy a sáfrányos szeklice olajjal történő főzés nyolc hét alatt 9-15%-kal csökkenti az összkoleszterinszintet, az LDL szint pedig 12-20 %-kal lett alacsonyabb.

Shiitake gomba (Lentinus edodes)

A shiitake gomba gazdag lentinan vegyületekben, ami daganatellenes, vírusölő és immunserkentő, valamint koleszterincsökkentő vegyület. Egy állatkísérletből kiderült, hogy lentinannal rokon vegyületek már kis mennyiségben fogyasztva is 25%-kal csökkentik a koleszterinszintet.

Szezám (Sesamum indicum)

Dr. James A Duke botanikus szerint minden növény tartalmaz fitoszterolokat, vagyis olyan vegyületeket, amelyek csökkentik a koleszterint. A szezámban kifejezetten magas fitoszterol vegyületek szintje, ami segít csökkenteni a megemelkedett koleszterint. Ezenkívül fitoszterolban gazdag a fejes saláta, napraforgómag, mogyoró, uborka, spárga, okra, karfiol, spenót, füge, vöröshagyma, földi eper, sütőtök vagy spárgatök, retek, sárgabarack, paradicsom, zeller és gyömbér. Ezekből a gyümölcsökből vagy zöldségekből kedve szerint összeállíthat ízletes salátákat, amelyek segítenek a koleszterinszint csökkenésében.