Gyenge légzés következtében a vérben megnő a széndioxid-koncentráció, így acidózis (túlsavasodás) lép fel. Ülő életmód esetén percenként 7 liter, séta közben 15 liter, lassú futás közben pedig 40 liter levegőt lélegzünk be. A séta tehát önmagában nem elegendő. Csak a napi legalább húszperces futás vagy egyéb intenzív testi erőkifejtés, kerékpározás, úszás stb. segítségével őrízhetjük meg hosszútávon egészségünket és erőnlétünket. Továbbá lényeges, hogy az aktív mozgást izzadás kísérje, valamint, hogy a pulzusunk legalább 10 percig 130-on kell tartanunk. A rövid edzés nem elég, sőt akár ártalmas is lehet.
Amikor mélyen lélegzünk, használjuk a rekeszizmot, ezáltal oxigén jut a tüdő minden részébe, nyomást gyakorolva a hasra. Ez a nyomás hozzájárul a jó emésztéshez, a fokozott oxigén ellátottság pozitívan befolyásolja a vér összetételét és keringését, erősödnek a szívizmok és a tüdő.
A vér zsírtartalmának kiegyensúlyozása is javul, ami hosszú távon csökkenti a szívinfarktus és a szélütés előfordulását. Emellett megfigyelhetjük a légzőgyakorlat pozitív hatását a máj, a lép és a hasnyálmirigy működésére is. A hasnyálmirigy jobb működésével a vércukorszint is kiegyensúlyozódik, csökkentve a késői cukorbetegség előfordulását.
Az „élelmiSZEREK”-ben sok veszélyes és rákkeltő anyag van, ami méregtelenítés hiányában felhalmozódhat a szervezetben és visszafordíthatatlan folyamatokat indíthatnak el.
Rendszeres sporttal, légzőgyakorlatokkal és magas rosttartalmú táplálékok fogyasztásával azonban fel tudjuk gyorsítani az emésztési folyamatot, és gyorsabban el tudjuk távolítani a rákkeltő vegyületeket, megakadályozva, hogy káros hatást fejtsenek ki.
A helyes légzés hatással van a tudati folyamatokra is, nyugtatja az idegrendszert, csökkenti a vérnyomást. Kilégzéskor eltávozik a sejtekből a felesleges széndioxid, ami a savtalanítás fontos eszköze.
A helyes légzés feltételei:
Szabad légutak
Az asztma, orrsövényferdülés, különböző allergiák, a megfázás nehezíti a légzést, és rákényszeríthet bennünket arra, hogy szájon át lélegezzünk, tovább mélyítve a helytelen légzésformát.
Helyes légzéstechnika
Lélegezzünk az orrunkon keresztül! A hideg levegő ezalatt felmelegszik, az orrjáratok belső falát borító csillószőrök megtisztítják, a melléküregek pedig nedvesítik a levegőt.
A teljes (jóga) légzés három légzésmódból tevődik össze:
- Felső légzés: így lélegzik az európai nők kilencven százaléka. Ennél a légzésmódnál, mely a bordákat, a vállat és kulcscsontot emeli meg, csupán a tüdő felső részét használják. Ez a legfelszínesebb légzésforma, a levegőből csak minimális mennyiség jut be a tüdőbe.
- Középlégzés: így lélegzik a legtöbb ember, ha nem végez ülőmunkát. Itt már egy kis hasi légzés is észlelhető, s a tüdő felső része helyett a középső telítődik meg levegővel.
- Hasi légzés(rekeszizom-légzés): így lélegzik az erős testalkatú, egészséges foglalkozást űző európai ember. A tüdő egész alsó és középső része telítődik levegővel.
- A rekeszizom erős elválasztó izomzat a hasi és a mellkasi szervek között. Nyugalmi állapotban felfelé domborodik a mellkas felé, működés közben egyre jobban lelapul, leszorítja a hasi szerveket, s ezáltal kidomborítja a hasat.
- Ha figyelembe vesszük ezeket a légzési formákat, tényszerűen megállapíthatjuk, hogy az lenne a legtökéletesebb légzési mód, amely a tüdő alsó, középső és felső részét egyformán megtölti, s így a szervezetet a legtöbb oxigénhez juttatja. A tökéletes jógalégzés egyesíti magában a felső, középső és hasi légzésmódok minden előnyét az összes hátrányok kiküszöbölése mellett.
- Teljes jógalégzés: légzés lassabban, mélyebben, és ellazultabban!
- fázis: Hasfalunkat a rekeszizom működtetésével lassan előretoljuk, azaz kidüllesztjük, anélkül hogy tudatosan lélegzetet próbálnánk venni. Meglepődve tapasztalhatjuk, hogy pusztán a has kidomborításával levegő áramlik tüdőnk alsó részébe. Legjobb, ha a gyakorlat megkezdése előtt két tenyerünket – legalábbis kezdetben – hasunkra tesszük, hogy ezáltal ellenőrizhessük mozgását.
- fázis: Alsó bordáinkat és mellkasunk középső részét tágítjuk, fokozatosan”átvéve” a levegőt az alsó részből. Ez a fázis a középlégzésnek felel meg.
- fázis: A mellkas teljes kidomborítása közben annyi levegőt szívunk be, amennyi kitágult tüdőnkben elfér. E végső fázisnál a hasat behúzzuk, hogy tüdőnknek támaszul szolgálhasson, s ugyanakkor a felső tüdőlebenyek is teljesen megteljenek levegővel. Az utolsó ütem tehát egy tökéletesen végzett felsőlégzés.
- fázis: Most az orrunkon át lassan kifújjuk a levegőt, úgy hogy ugyanabban a sorrendben lélegezzük ki, mint ahogyan a belégzést végeztük: először behúzzuk a hasfalat, utána összeszorítjuk alsó bordáinkat, végül leeresztjük a kulcscsontot és a vállat. Kilégzéskor has- és bordaizmainkat szorítsuk annyira össze, hogy a legcsekélyebb maradék levegő se rekedjen bennük.
- Ha meg tanulunk helyesen lélegezni, előnyösen befolyásolhatjuk testünk fizikai és mentális folyamatait, és harmonizálhatjuk, kiegyensúlyozhatjuk belső lényünket. Ez nagy hatással lehet életünk minőségére és időtartamára, továbbá utat nyit a lelki fejlődés számára.
Tiszta levegő
A városi emberek a benzingőzös, mérgező levegőből nem szívesen szívnak mélyeket, ami érthető. Ha csak tehetjük, kiránduljunk, túrázzunk a várostól távol a jó levegőn, és lélegezzünk mélyeket.