Mi is az az allergia?
Az allergia a szervezet túlzott válaszreakciója a levegőben lévő ártalmatlan vegyületekkel (pl. poratkákkal, penészgombaspórákkal) szemben. Vannak emberek, akik érzékenyebbek ezekre a vegyületekre és a szervezetük az immunreakció során hisztamint szabadít fel, ami az allergiás tüneteket okozza. Magyarországon nagyjából 1 millió ember küzd allergiával és asztmával, a felnőttek 15-20%-a és a gyermekek egyharmada. Az allergiás megbetegedések legnagyobb százalékát a parlagfű okozza, élőhelytől függően. Hazánkban – főleg Somogy megyében – nagyon elterjedt ez a kellemetlen gyomnövény, amelyet évszázadokkal ezelőtt az Egyesült Államokból exportáltak a gabonával együtt.
Az allergia tünetei a viszketés, tüsszögés, könnyezés és kiütések, amelyek ártalmatlannak tűnhetnek. Ugyanakkor előfordulhat, hogy bizonyos esetekben az allergia életveszélyes állapotot idéz elő. Az ilyen allergiás reakciók csoportját anafilaxiának nevezzük orvosi szakkifejezéssel. Az anafilaxia jellegzetes tünete a nehézlégzés, nyelvduzzadás, ájulás, görcsök, melynek észlelésekor azonnal mentőt kell hívni. A probléma gyors és hatékony kezelését adrenalininjekcióval végzik, amelyet érdemes magunknál tartani, abban az esetben ha tudjuk, hogy bizonyos csípésekre (pl. méhcsípés) ételekre (pl. földimogyoró) allergiásak vagyunk.
A nem anafilaxiás allergia kezelése az érintettek zömében orrcseppet alkalmaznak, illetve antihisztaminokat és ritkább esetben allergianinjekciót. Az orrcseppek kitisztítják a légutakat, ezért elmúlik az allergiás tünet, ugyanakkor negatívumként említhető, hogy megemelik a vérnyomást és álmatlanságot idéznek elő. Az antihisztaminok fáradékonyságot, aluszékonyságot okoznak és sajnos mindkét orvosság idővel veszít a hatékonyságából.
Az allergiás tünetek kezelésére léteznek rendkívül hatékony gyógynövények, amelyek szintén a légutak kitisztításával csökkentik a problémát.
Torma (Amoracia rusticana): Talán nem meglepő, hogy a torma kerül az első helyre a felsorolásban, amely csípős ízéről ismert. A torma kiválóan tisztítja a légutakat és az arcüreget, ezért napi egy kanál tormakrém rendszeres alkalmazása képes megszüntetni az allergiát, idővel elegendő havi néhány alkalommal tormát fogyasztani ahhoz, hogy az allergiaszezon idején se térjenek vissza a tünetek. Azoknak, akik kifejezetten szeretik a csípős éteket ajánlott a japán tormának is nevezett vaszabi kipróbálása. Mindkét élelmiszer kifejezetten hatásos allergia ellen – melyet két amerikai orvos, Glenn W. Geelhoed sebészprofesszor és Robert. D. Willix szívsebész és sportorvos állít a Natural Health Secrets from around the World könyvében.
Fokhagyma (Allium sativum), vöröshagyma (Allium cepa): Ezek a hagymák nagy mértékben tartalmaznak kvercetin nevű vegyületet, amely enyhíti az allergiás, gyulladásos tüneteket. Ennek köszönhetően mindkét hagyma csökkenti az allergia okozta kellemetlen problémákat.
C-vitamin: Azok, akik szívesen eltekintenének a csípős ízektől érdemes a természetes antihisztamint, vagyis a C-vitamint alkalmazni. Egy kutatás szerint a rendszeres C-vitamin fogyasztóknál sokkal kevesebbszer fordulnak elő légúti megbetegedések és asztmás tünetek. A C-vitamin számos zöldségben, gyümölcsben (pl. paprika, guava, balzsamkörte) előfordul. Mivel vízben oldódó vitaminról van szó, – amely nem raktározódik a szervezetben – szinte lehetetlen túladagolni és komolyabb mellékhatást sem okoz. Amennyiben mégis napi 1200 mg-től több C-vitamin kerül a szervezetbe, ritkán hasmenést idéz elő.
Kamilla (Matricaria recutita): A bőrallergia kedvelt, természetes ellenszere a kamilla, amely nyugtatja a bőrt, csökkenti a gyulladást, enyhíti a bőrviszketést és az irritációt. Ezen jótékony hatásai miatt előszeretettel alkalmaznak bőrallergiára kezelésére kamilla aromaterápiát, illetve kamillás krémeket, olajokat. Fontos megemlíteni, hogy míg a kamilla a bőrallergiára kifejezetten hatásos, addig a szénanátha tüneteit képes felfokozni, ezért fontos óvatosan alkalmazni az apró, fehér virágú gyógynövényt.
Őszi margitvirág (Tanacetum parthenium): Ezzel a gyógynövénnyel főként kapszula formájában találkozhatunk patikákban, bioboltokban, mivel rendkívül kellemetlen íze van fogyasztásra alkalmatlan. Elsősorban migrénre fejlesztették ki, de az allergiát is hatékonyan kezeli. Az őszi margitvirág képes megnövelni a vetélés kockázatát, ezért kismamák és szoptatós anyák számára kockázatos, nem javasolt.
Nagy csalán (Urtica dioica): A csalán hatékonyan orvosolja a nátha, orr- és légúti megbetegedések-, szamárköhögés-, asztma-, tuberkulózis tüneteit. Ezt alátámasztja Andrew Weil az arizóniai orvosi egyetem professzora, aki egy orvosoknak tartott szeminárium során számolt be a szárított csalán levél allergia enyhítő tulajdonságáról.
Ginkó, páfrányfenyő (Ginko biloba): A ginkófa levelei ginkogolidokat tartalmaz, amely gátolja a trombocita aktiváló faktor működését a szervezetben. Ez a faktor nagyban hozzájárul az asztma, allergia kiváltásához, ezért súlyosabb allergiás reakciók esetén mindenképp érdemes a ginkóhoz nyúlni. Napi 60-240 mg ginkókivonat fogyasztása gátolja az allergia kialakulását.