Angyalgyökér gyógyhatása | DR IMMUN.com

Angyalgyökér gyógyhatása | DR IMMUN.com
Kiváló emésztésserkentő, megszüntetni az émelygést, a hányingert, gyomorrontás esetén különösen előnyös a fogyasztása. Keserűanyagainak köszönhetően hatékony étvágygerjesztő és gyomorerősítő. Az angyalgyökérből készült főzet kúraszerű használata kiválóan kezeli a belek gombás megbetegedéseit, ilyen esetben érdemes étkezés előtt legalább egy órával fogyasztani.
angyalgyoker_gyogyhatasa

Angyalgyökér (Angelica archangelica)

Gyógyhatása

Kiváló emésztésserkentő, megszüntetni az émelygést, a hányingert, gyomorrontás esetén különösen előnyös a fogyasztása. Keserűanyagainak köszönhetően hatékony étvágygerjesztő és gyomorerősítő. Az angyalgyökérből készült főzet kúraszerű használata kiválóan kezeli a belek gombás megbetegedéseit, ilyen esetben érdemes étkezés előtt legalább egy órával fogyasztani.
Oldja a bélgörcsöket, a bélmozgás fokozása által, így nagyszerű szélhajtó is egyben. Epeproblémák esetén különösen ajánlott fogyasztása, mert javítja az epetermelés hatékonyságát, valamint gátolhatja az epekő képződését. Csökkenti a koleszterin-és a vércukorszintet, serkenti a vérképzést, de egyben kiváló vértisztító hatással is rendelkezik. Csillapítja a vesegörcsöket, megfékezi a mellékvesék túlműködését, és kezelni tudja a hólyag felfázásos tüneteit. Kúraszerű alkalmazása ajánlott húgyúti fertőzések esetén férfiak és nők számára egyaránt. Menstruációs vérzés idején csökkenti a görcsös fájdalmakat, emellett pedig segít a menstruáció ciklikusságának rendezésében. Nyugtató hatással van az idegrendszerre, kiváló gyógymód az erős fejfájásra. Remek légzéskönnyítő, elősegíti a lerakódott nyálka ürülését, ezért előszeretettel ajánlják hurutos vagy gyulladásos légzőszervi megbetegedés esetén alkalmazását.

Angyalgyökér felhasználás külsőleg

Az ínygyulladás és a szájüregi fertőzések jól kezelhetők az angyalgyökér főzetével, emellett pedig fertőtleníti a szájnyálkahártya sebeit a főzetével való öblögetés. Langyos főzetével való gargalizálás javallott torokgyulladás esetén, a bőr felszínén található sebek és kelések pedig fertőtleníthetők az angyalgyökérből készült borogatás által. Ülőfürdőbe öntve erős főzete segíti a felfázás, és az ezzel járó folyásos tünetek kezelését, de használható hüvelyi fertőzések esetén is.

Állapotok, amelyekben ajánlott az angelikagyökér

  • étvágytalanság
  • felfúvódás
  • láz
  • menstruációs görcsök
  • légcsőhurut
  • vérszegénység
  • gyomorégés
  • emésztési zavar
  • aranyér
  • epilepszia
  • álmatlanság
  • fejfájás
  • sápadtság
  • meghűlés
  • köhögés

 

Angyalgyökér tea elkészítési módjai

Görcsoldó angyalgyökér tea: Aprítson 2 kávéskanálnyi gyökeret, majd adja hozzá 1 liter már forrásban lévő vízhez. Főzze tovább 1-2 percig kis lángon, majd szűrje le, és főétkezések előtt kortyonként fogyasszon 1-1 csészényit. 

Vértisztító angyalgyökér tea: Keverjen össze 2 gramm benedekfüvet, 2 gramm kálmosgyökeret és 2 gramm keserű lóherét 3 gramm angyalgyökérrel, 3 gramm rozmaringgal, 3 gramm édesköménnyel és 4 gramm cikóriagyökérrel. A kapott gyógynövénykeverékből tegyen egy evőkanálnyit fél liter vízbe, majd főzze negyedórán keresztül. Éhgyomorra javasolt a fogyasztása, napi háromszor két evőkanálnyi mennyiségben.

Izzasztó angyalgyökér tea: Tegyen egy tálba 10 gramm angyalgyökeret, édesköményt, kálmosgyökeret és narancshéjat 20 gramm ezerjófűvel, borsmentával és ürömmel együtt. Keverje őket össze, majd egy evőkanálnyit adjon 2 deci vízhez, és főzze meg. Fogyassza melegen napi 1-2 csészével.

Menstruációs fájdalmak elleni angyalgyökér főzet: 10 percig áztasson 5 gramm angyalgyökér levelet 1 liter meleg vízben. A menstruáció lehetséges dátuma előtti héten naponta 2 csészével fogyasszon belőle.

Angelika a konyhában

A növény levelét kellemes, fűszeres illata, illetve kesernyés, mégis finoman édeskés íze miatt előszeretettel alkalmazzák likőrök és gyomorkeserűk készítésénél.

 

Angelikagyökér ellenjavallat

Terhesség esetén, különösen a kezdeti időszakban tilos a fogyasztása. Emeli a vércukorszintet, ezért cukorbetegek számára nem ajánlatos a bevitele. Huzamosabb használat esetén fokozza a hőtermelést, és gyulladásokat okozhat. Vérsűrítő hatású, ezért szívbetegeknek, magas vérnyomásban szenvedőknek, véralvadásgátlót szedőknek vagy trombózisra hajlamos egyéneknek a használata ellenőrzés mellett ajánlott. Fokozza a napallergiára való hajlamot, ezért érzékeny bőrűek nyáron kerüljék az alkalmazását.

Angyalgyökér gyógyhatása röviden

Emésztéssegítő, köptető, görcsoldó, étvágyjavító, vizelethajtó, szélhajtó, gyomorerősítő, vértisztító.

Hatóanyagai: Az illóolajokon kívül tartalmaz többek között keserűanyagot, cseranyagot és zsírosolajat.

Népies neve: angyalfű, angyélika, angelika, szentlélekgyökér, arkangyalfű, angelikafű

Angol neve: garden angelica, wild celery

Hasznos része: Az angyalgyökér esetében a drog a gyökértörzsből (Angelicae radix) állítható elő.

Angelika gyűjtése, szedése, tárolása:

Kora tavasztól késő őszig, esetenként még télen is gyűjthető. Kesztyű viselése ajánlott a szedésekor, mert leve a bőr felszínén hólyagok kialakulását eredményezheti.

Angyalgyökér története:

1577 körül olvashatjuk először a szó régi alakváltozatát (angelica) Lencsés György kéziratában. Az elnevezés a latin angelus (angyal) névre utal, amely angelicus (angyali) jelentéssel főnevesült. Más megközelítés szerint Rafael arkangyalról nevezték el, aki egy francia legenda szerint felfedte a növény titkát egy szerzetesnek a pestisjárvány idején, így megmentve az embereket a pusztulástól. A középkorban a keresztény kultúrkörre jellemző volt, hogy angyalgyökeret alkalmaztak az ártó szellemek, valamint a gonosz távoltarta végett. Ártásmegelőző tulajdonságokkal ruházták fel, emiatt pedig a kolostorok környékén előszeretettel ültették a kertekbe.
A népi gyógyászat univerzális gyógynövénye, az ősi kínai és indiai orvosok is alkalmazták megfázás, hasi fájdalmak és ízületi gyulladások ellen.
Paracelsus piedesztálra emelte az angyalgyökér levét, a „legjobb orvosságnak” nevezte, és a szóbeszéd szerint ebből a léből állították elő az úgynevezett „karmelitavizet”, amiről azt állították, hogy élettartam-növelő.
Angliában a pestisjárványt követően a hivatalos pestis elleni gyógyszerek közé sorolták be. 

Angyalgyökér botanikai leírása:

Az ernyősök (Apiaceae) családjába tartozó eurázsiai növény. Legjobban a mérsékelt éghajlaton érzi jól magát, kedveli a csapadékban gazdag területeket, a patakok menti nedves helyeket és a hegyvidékeket is. Lágy szárú évelő növény. A gyökértörzse vastag és hengeres, felületén körkörös vonalak találhatóak. Illata egyedinek mondható, kissé fűszeres. Szára hosszú, belül üreges, levelei pedig nagyok és szárnyasan összetettek. Virágzata szabályos gömb alakú, és gömbfelületűek az ernyőcskék maguk is. Magyarországon szárat, homokos területeken fordul elő, de megél a sziklás hegyekben, barlangokban is. Mivel egyre ritkább az előfordulása, nem engedélyezett a vadon termő angyalgyökér gyűjtése. 

 

Felhasznált irodalom:

Fűben-fában orvosság
Gyógynövények, mint természetes gyógyanyagok
Earl Mindell: Gyógyfüvek Bibliája
Dr. Kmeth Sándor: Herbárium
Varró Aladár Béla: Gyógynövények gyógyhatásai
Rácz János: Gyógyhatású növények
Gyógynövények kincsestára

Tartalomhoz tartozó címkék: toc