Bazsalikom gyógyhatásai és felhasználása

Bazsalikom gyógyhatásai és felhasználása
Bélgázképződési gondok kezelésére, felfúvódásra szélhajtó tulajdonsága miatt használják. Fűszerként előnyös olyan ételek elkészítésénél, amelyekről köztudott, hogy puffasztanak. A gyomor és a bélrendszer faláról leoldja a lerakódásokat, így csökkenti a gyomorhurutot, segíti a nehezen emészthető táplálékok feldolgozását, a pangó maradványokat kivezeti a szervezetből. Az émelygést megelőzi, gyomorrontás elkerülésére és kezelésére kiváló.

bazsalikom_gyógyhatása_ocimum_basilicum

Bazsalikom (Ocimum basilicum)

Gyógyhatásai

Bélgázképződési gondok kezelésére, felfúvódásra szélhajtó tulajdonsága miatt használják. Fűszerként előnyös olyan ételek elkészítésénél, amelyekről köztudott, hogy puffasztanak.
A gyomor és a bélrendszer faláról leoldja a lerakódásokat, így csökkenti a gyomorhurutot, segíti a nehezen emészthető táplálékok feldolgozását, a pangó maradványokat kivezeti a szervezetből. Az émelygést megelőzi, gyomorrontás elkerülésére és kezelésére kiváló.

Húgyúti betegség, felfázás, vese problémák esetén a bazsalikom teája melegíti a lehűlt veséket, fertőtleníti, megtisztítja a teljes vizeletkiválasztási rendszert, általánosan élénkítőleg hat a mellékvesékre, működésüket fokozza, erősíti a veseműködést. A teljes altestre melegítő hatású.
Gazdag alapvető tápanyagokban, ásványi anyagokban és vitaminokban, mégpedig úgy, hogy kalóriatartalma alacsony, ezért legyengült szervezetek erősítésére, tavaszi fáradtság leküzdésére, diéták, egyoldalú táplálkozás kiegészítésére ideális. A köhögési ingert csillapítja.
Nyugtatja, kisimítja az idegeket, oldja a görcsöket, ezért a stresszes állapotok megelőzésében, kezelésében is segítségünkre lehet.

Szoptató anyukáknál igazoltan serkenti a tejelválasztást.
Afrodiziákumként is számontartják, mindkét nem esetében jótékonyan hat a nemi vágyra, vágyfokozó.

Bazsalikom felhasználás külsőleg

A rovarcsípések fájdalmát csökkenti, a viszketését enyhíti, ha a friss bazsalikom levéllel átdörzsöljük az érintett bőrfelületet.

Illóolaja nem csupán kellemes illatosító a lakásban, de a levegőben lévő baktériumoktól, penészgombáktól is segít távol tartani otthonunkat, fertőtlenít. Jótékony ebben a formában masszázshoz, hiszen oldja az izmok görcseit, segíti az ellazulást.

Nyugtató hatású fürdő készíthető a segítségével, friss bazsalikom ágat dobjunk a kádba, így engedjünk fürdővizet. Beleülve a vízbe az ágat szétmorzsolgathatjuk, visszaszórva a vízbe. Természetesen elkészített, nagyobb mennyiségű forrázatát is lehet a fürdővízhez adagolni.

Állapotok, amelyekben ajánlott

  • puffadás
  • gyomorrontás
  • étvágytalanság
  • emésztési rendellenességek
  • hányinger
  • gyomorgörcs
  • veseproblémák
  • felfázás
  • köhögéscsillapítás
  • rovarcsípés
  • diéta
  • egyoldalú táplálkozás
  • tavaszi fáradtság
  • legyengült állapotok
  • stressz
  • szoptatási nehézségek
  • masszázs
  • vágyfokozó

Bazsalikom tea elkészítése

  • Tea: 2 kávéskanálnyi elmorzsolt bazsalikomot 1 csésze vízzel leforrázunk, 10-15 percig állni hagyjuk. Étkezés előtt fél-1 órával ajánlott meginni, napi adagja 1-3 csészényi.
  • Fűszerként: a bazsalikom magas illóolaj tartalma a főzés során károsodik, ezért inkább a főzés legvégén tegyük csak az ételekbe!
  • Felhasználja a kozmetikai és élelmiszeripar is, tehát sokféle termék alkotórészeként megtalálhatjuk.
  • Gyomor és emésztési problémák kezelésére társítani szokták ezerjófűvel.

Mellékhatása, ellenjavallat

Gyomorfekély, magas vérnyomás, vérző aranyér esetén kerülendő! Illóolajának használatát kisgyermekek esetében és várandósság időszakában mellőzzük, inkább csak fűszerként használjuk!

A bazsalikom gyógyhatása

Emésztést javító, étvágyjavító, gyomorerősítő, szél- és vizelethajtó, idegnyugtató, köhögéscsillapító. Antibakteriális, gyulladásgátló és afrodiziákum.

Népies neve: Bazsalika, bazsalikusfű, buszujok, kerti bazsalikum, királyfű, németbors.
Angol neve: basil

Hasznos része: A bazsalikom (Ocimum basilicum L.) gyógyászatban hasznos része a virágos, leveles szára.

Hatóanyagai

Cseranyag, illóolajok (cineol, linalool, eugenol, metilkavikol) szaponinok, keserű anyag, C-vitamin, a-vitamin, flavonoidok (orientin, vicenin), ásványi anyagok (pl: kálcium, réz, vas, mangán, magnézium, cink).

Története

Indiában, Dél-Ázsiában, Perzsiában és Afrikában őshonos, ezekről a területekről került Európába, és itt hamar kedvelt, egynyáriként termesztett kerti-, és fűszernövény lett. Gyakori cserepes fűszernövény a konyhában.
Az Egyiptomi sírkamrákban többezer éves bazsalikom koszorúkat találtak. Neve a görög basilicum szóból ered, melynek jelentése király, királyi. Több nép kultúrájában kapcsolódik a halottakhoz, mai napig közkedvelt, gyakori temetői növény. Sok ázsiai országban máig szent növény. Ismerjük és termesztjük már hazánkban is több száz éve. Régen babonák is kapcsolódtak hozzá, például csak bal kézzel, növő hold idején volt szabad begyűjteni.
Természetes fertőtlenítő szer, amit tudhattak róla, mert felszórták vele a ház padlóját, és így söprögettek fel, különösen, ha beteg volt a házban. A népi hagyomány szerint elűzi a gonosz szellemeket, de a szúnyogokat és legyeket is, ezért a ház bejáratához ültették. A hagyományokat gyakorló falvakban a lányok, asszonyok a vasárnapi misére menet 1-1 kis bazsalikom ágacskát tettek az imakönyv lapjai közé. Ínséges időkben a bors helyettesítőjeként is alkalmazták.

Bazsalikom termesztése

Ez az illatos növény imádja a fényt és a meleget! Feltétlenül tegyük az ablakba, ha boltban vásároltunk egy cseréppel! Kint a kiskertben a tiszta, gyommentes, jó nedvességáteresztő képességgel rendelkező, tápanyagdús talajt szereti. Palántaneveléssel és vetéssel is egyaránt termeszthető.

Gyűjtése, szedése, tárolása

Cserépben nevelt formában a bazsalikomot folyamatosan vághatjuk, csíphetjük, használhatjuk friss leveleit. Szabadföldi tartásból, hosszabb tárolásra készülve júniustól augusztusig, magérlelés előtt gyűjthető. A növény föld feletti részeit közvetlenül a tövénél vágjuk el, napfénytől védett helyen, lefelé lógatva, kötegekbe kötve szárítsuk. A megszáradás után morzsoljuk, aprítsuk. Légmentesen záródó edényekben, fűszertartóban, hűvös, száraz helyen tároljuk. Olajban is eltartható. Lefagyasztva is szokták tartósítani.

Botanikai leírása

Négyszögletes szárú, szára hossza, levelének formája, nagysága többféle lehet, mindegyik változata jellegzetes, fanyar illatú, dús aromájú. Levelei általában élénk zöldek, néha vörösesek, selymes tapintásúak.
Karószerű főgyökere van, mely számos oldalgyökérre ágazik el, mélyre a földben nem hatol, mégis nagy talajréteget sző át.
Álfüzér, apró, fehér színű virágzata van, 6-8 virág nő, alulról felfelé folyamatosan egy-egy örvben.
Makkocskatermésű.
Meleg, félárnyékos hely számára az ideális, a bazsalikom trópusi klímában érzi magát igazán jól, ideális körülmények között az 1 méteres magasságot is eléri.
Kórokozója, kártevője nem ismert, komoly növényvédelmet tehát nem igényel.


Felhasznált irodalom

Kissné Dogossy Éva- Zsoldos Márton: A természet kincseskamrája
Reader’s Digest. Fűszerek és gyógynövények nagykönyve 2008
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium
Gyógynövények kincsestára -Alexandra kiadó
Earl Mindell: Gyógyfüvek bibliája
wikipedia -A szabad enciklopédia az interneten

Tartalomhoz tartozó címkék: toc