Kasvirág (Echinacea) gyógyhatása

Kasvirág (Echinacea) gyógyhatása
Csökkenti a gyomorhurutot. Gyomorrontás, ételmérgezés esetében javasolt a fogyasztása. Gyengíti a túlzott epetermelést. Nyugtatja a májat, csökkenti az elzsírosodását.Gennyképződés-csökkentő. Erősíti a fehérvérsejtek védekező folyamatait. Kúraszerű fogyasztása antibiotikus hatású, csökkenti a vér fertőzöttségét. Tinktúrája segítségével tisztítható a nyirokrendszer, csökkenthető az allergia megjelenése. Erősíti az immunrendszert, kiváló gyógymód influenzajárvány időszakában és meghűlés esetén. A tüdő hurutos betegségei kezelhetők általa.

Bibor_kasvirag_echinacea_gyogyhatasa

Bíbor kasvirág. (Echinacea purpurea)

Kasvirág (Echinacea)

Gyógyhatása

Csökkenti a gyomorhurutot. Gyomorrontás, ételmérgezés esetében javasolt a fogyasztása. Gyengíti a túlzott epetermelést. Nyugtatja a májat, csökkenti az elzsírosodását.Gennyképződés-csökkentő. Erősíti a fehérvérsejtek védekező folyamatait. Kúraszerű fogyasztása antibiotikus hatású, csökkenti a vér fertőzöttségét. Tinktúrája segítségével tisztítható a nyirokrendszer, csökkenthető az allergia megjelenése. Erősíti az immunrendszert, kiváló gyógymód influenzajárvány időszakában és meghűlés esetén. A tüdő hurutos betegségei kezelhetők általa.

 

Felhasználás külsőleg

Enyhíti a fogínyvérzést. Külső borogatásként használják érszűkület és vérellátási gondok kezelésére, pikkelysömörre, tályogokra, elfertőződött sebekre. Intim tusként használható gombás fertőzések és fehérfolyás ellen.
 

Állapotok, amelyekben ajánlott

  • fogínyvérzés
  • fogínygyulladás
  • gyomorrontás
  • ételmérgezés
  • járványos fertőzések
  • túlzott epetermelés
  • zsírmáj
  • vérmérgezés
  • érszűkület
  • üszkösödés
  • allergia
  • influenza
  • meghűlés
  • torokgyulladás
  • tüdőbetegség
  • tályog
  • pikkelysömör
  • mérges rovarcsípések
  • gombás fertőzés
  • fehérfolyás

 

Kasvirág tea készítése immunrendszer erősítésére

Tegyen 5 dl vízbe 4-5 kanálnyi szárított kasvirágot. Főzze a teát negyedórán keresztül, majd szűrje le. Naponta 2 alkalommal javasolt a fogyasztása.

Szirup készítése: 10 dl forró vízhez adjon 1 maréknyi előre felszeletelt kasvirág gyökeret. Forralja pár percig, majd fedje le a kapott keveréket. 20 perc pihenést követően szűrje le, majd keverjen hozzá fél kiló akácmézet.
A szirupot lezárt edényben, hűvös helyen ajánlott tárolni. Naponta 3x1 kanálnyi szirup bevitele javasolt 100 ml vízzel elkeverve.

Kenőcs előállítása: Olvasszon fel 3 dkg zsírt (vajjal is helyettesíthető), majd tegyen bele az előre felvágott két maréknyi kasvirág gyökeret. Hagyja pár órát pihenni, majd kendőn vagy gézlapon keresztül szűrje át a kapott pépet.
Hűvös helyen, jól záródó edényben tárolja.

 

Mellékhatás, ellenjavallat

Általános gyengeség, vérszegénység esetén kerülendő! Azok számára, akik autoimmun betegségben szenvednek, tilos a használata! Néhány esetben kiválthat allergiás reakciót!
Nem ajánlott terhesség és szoptatás alatt a fogyasztása! 2 éves kor alatti gyerekek számára tilos a használata!

 

Gyógyhatása röviden

Gyulladáscsökkentő, baktériumölő, fertőtlenítő, hűtő vértisztító, immunerősítő, méregtelenítő, keringésjavító.

 

Hatóanyagai: poliszacharidok, flavonoidok, alkilamidok, kávésav-származékok, monoterpének

Népies nevei: keskenylevelű kasvirág, bíbor kúpvirág, halvány kasvirág, csutkakúp, rudbekkia

Angol neve: coneflowers, echinacea.

Hasznos része: A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben hivatalos drogként szerepel a keskenylevelű kasvirág (Echinaceae angustifoliae) gyökere (E. angustifoliae radix), a halvány kasvirág (Echinaceae pallidae) gyökere (E. pallidae radix), valamint a bíbor kasvirág (Echinaceae purpureae) gyökere (E. purpureae radix) és a föld feletti része (E. purpureae herba) is.

 

Gyűjtése, szedése, tárolása

A már megért növények gyökerének kiásására ősszel kerül sor. Az összegyűjtést követően alapos tisztogatás után hűvös helyen érdemes szárítani őket. Gyorsan elveszti a hatóerejét, ezért fél-egy év után új adag gyökér szedése ajánlott. 

 

Története

Az amerikai őslakos indiánok kezdték el először gyógynövényként használni a kasvirágot. Innen ered a kansasi kígyógyökér elnevezése is, ugyanis az őslakos indiánok a kasvirág segítségével kezelték a kígyómarásokat és a mérges rovarok csípéseit. Az 1600-as években egy sziú településen folytatott ásatáson kerültek elő az első bizonyítékok arra, hogy valóban használták az indiánok gyógyításra a növényt.

Ugyan Amerika az őshazája a kasvirágnak, mégis Európában örvend hatalmas népszerűségnek, gyakorlatilag népi orvosság vált belőle. Korán felismerték előnyös hatásait a szervezetre, ám népszerűsége igen meggyengült az antibiotikumok megjelenését követően. A XX. század első felében azonban német kutatók újból felfedezték a kasvirág fogyasztásának előnyeit, és Németországban a mai napig az egyik legkelendőbb gyógynövényként tartják számon.

Az echinacea a nevét a görög echinosz, vagyis sündisznó szóból kapta, hiszen a virág belső része úgy néz ki, mint egy összegömbölyödött süni. Érdekesség, hogy a tengeri sünök egyik öregrendje is az Echinaceae nevet viseli.

 

Botanikai leírása, termesztése

A kasvirágok őshazája Amerika északi része, vonzáskörzete a Missouri folyó, az Appalache hegység és a Sziklás hegység vidéke. A három legismertebb kasvirág faj a bíbor kasvirág (Echinacea purpurea), a keskenylevelű kasvirág (Echinacea angustifolia) és a halvány kasvirág (Echinacea pallida). Az őszirózsafélék (Asteraceae) családjába tartoznak. A bíbor kasvirág szára elérheti a 1,5 méteres magasságot, serteszőrök borítják, amelyek a szár alja felé egyre ritkulnak.  Tőlevelei lándzsásak és hosszúkásak, szárlevelei rövidek és hegyezettek. A virágai lila színűek és kúp alakúak. A keskenylevelű kasvirág és a halvány kasvirág szára alig haladja meg a fél méteres magasságot, leveleik és virágaik hasonlítanak a bíbor kasvirágéra, csak nagyságban térnek el tőlük. A 3 faj mindegyike kedveli a fényt és a meleget, ugyanakkor jól tűrik a fagyot is. A bíbor kasvirágnak a másik két fajhoz viszonyítva nagyobb a vízigénye, gyakori öntözést igényel, vagy csapadékosabb éghajlatot. Számukra a humuszban és nitrogénben gazdag föld a legideálisabb, de a meszes talajon is megélnek.

Tőosztással és palántázással szaporíthatók. Nem igényelnek különösebb gondoskodást a kiültetett növények, ám ügyelni kell arra, hogy folyamatosan gyom mentesítve legyenek. 1999-ben államilag is elismerték a kasvirágok egyik nemesített fajának, az Indiánnak a gyógyhatásait. Külföldön számos egyéb kasvirág faj is ismert, amelyeket leginkább dísznövényként hasznosítanak.

 

Felhasznált irodalom

Csupor Dezső, Szendrei Kálmán: Gyógynövénytár
Dr. Kmeth Sándor: Herbárium
Rácz János: Gyógyhatású növények
Bernáth Jenő szerkesztése: Vadon termő és termesztett gyógynövények
Reader’s Digest: Fűszerek és gyógynövények nagykönyve
Kissné Dogossy Éva, Zsoldos Márton: A természet kincseskamrája
Tartalomhoz tartozó címkék: toc