Bokaficam

Bokaficam

 

A boka sérülékenysége anatómiai tulajdonságaira vezethető vissza. A bokaízület ugyanis nincs izmokkal körülpárnázva, mint a csípő és a térd, így sérülékenyebb és instabilabb.
A bokaízületet a lábszárcsontok, és az ugrócsont alkotja. Amikor a lábszár és a lábfej behajlik, az ugrócsont egyre keskenyebb része érintkezik a bokavillával, ami tovább csökkenti a boka stabilitását. Ez a stabilitáshiány valamilyen rossz mozdulattal, balesettel társítva okozza a bokaficamot, amikor az ízület és a csontvégek elcsúsznak egymástól és elveszítik anatómiai kapcsolatukat.



Kétféle ficam alakulhat ki a bokánál:


1. Az oldalsó ízületi szalagok sérülésekor az ízületi szalagok előre és felfelé történő elmozdulása okozza a ficamot.


2. Az ugrócsont ficamakor az egész lábfej befelé fordulhat, ugyanakkor az ugrócsont túlzott mértékben kidomborodik.


Tünetek

Az ízületi szalagok sérülését éles, minden mozgatási kísérletre fokozódó fájdalom kíséri, a beteg járásképtelenné válhat. A boka feldagadhat, azaz ödémás, (vizenyős) lesz, valamint vérömleny (hematómia) is kialakulhat, ami kékes elszíneződéssel jár. Az ugrócsonti ficam legjellemzőbb tünete, hogy a járás teljes mértékben lehetetlenné válik.


Kezelés


A tokszalagok ficama esetén a csontok helyreillesztése után kb. hat hétig gipszkötéssel rögzítik a bokát.

Az ugrócsont visszahelyezését helyi érzéstelenítés után végzik, a sérülés sürgősségi ellátást, gipszkötést és utókezelést igényel.




Megelőzés

  • A bokaficam gyakori ismétlődése azért van, mert a korábbi balesetek során megnyúlt ínszalagok kevésbé stabilan rögzítik az ízületet. Az újabb ficam megelőzésében segítséget jelenthet a gumizokni vagy fásli!
  • Célzottan erősíthetjük tornával a gyenge izmokat!
  • Sportolás előtt mindig alaposan melegítsünk be!
  • Adjunk elegendő időt a gyógyulásra a sérült bokánknak!