Bőrpanaszok kezelésére 16 kiváló gyógynövény

Bőrpanaszok kezelésére 16 kiváló gyógynövény

Sokszor bőrünk is megérzi a nem túl kedvező időjárási változásokat, főleg a hideg időt és a száraz levegőt. Ilyenkor gyakori, hogy ekcéma és kiütések alakulnak ki a bőrön, amit a bőrgyógyászok főként szteroidos kenőcsökkel igyekeznek kezelni. Cikkünkben szeretnénk néhány olyan gyógynövényt bemutatni, amelyek rendkívül hatékonyan lépnek fel a bőrpanaszok ellen és használatuk nem okoz mellékhatást.

Sokszor bőrünk is megérzi a nem túl kedvező időjárási változásokat, főleg a hideg időt és a száraz levegőt. Ilyenkor gyakori, hogy ekcéma és kiütések alakulnak ki a bőrön, amit a bőrgyógyászok főként szteroidos kenőcsökkel igyekeznek kezelni. Cikkünkben szeretnénk néhány olyan gyógynövényt bemutatni, amelyek rendkívül hatékonyan lépnek fel a bőrpanaszok ellen és használatuk nem okoz mellékhatást.

Aloé (Aloe vera)

Melyik másik gyógynövény juthatna eszünkbe a bőrápolásról, mint az aloe vera. Ezt a hasznos növényt márt az ókorban is használták a fáraók idejében. Ennek ellenére csak 1930 óta tett szert nagyobb népszerűségre, amikor egy vizsgálat során kimutatták, hogy az aloe gyorsabban gyógyítja a sugárzás okozta égési sérüléseket. Egy másik kísérletben az alanyokon dermabráziót hajtottak végre, vagyis orvosi eljárással lecsiszolták a bőr felső rétegét, majd megállapították, hogy az aloé gél 72 órával rövidítette le a gyógyulás idejét. Ehhez a bámulatos eredményhez még egy jó hírünk van: az aloe vera növényt könnyű beszerezni kertészetekben, virágboltokban és az otthoni tartása sem körülményes. Használata egyszerű, amennyiben égési sérülést vagy horzsolást szeretne gyógyítani, csak csípjen le az aloe leveléből és kenje a kívánt felületre a növény kocsonyás nedvét.

Ligetszépe (Oenothera biennis)

Az Egyesült Királyságban a gamma-linolénsav vegyületet előszeretettel alkalmazzák gyógyszerekben ekcéma kezelésére. Ez a vegyület a ligetszépeolajban is megtalálható, amit főként kapszula formájában érdemes beszerezni gyógyszertárakban, drogériákban. A ligetszépét gyomnövényként tartják számon, viszont olaj formájában hatékony segítség az ekcéma kezelésében.

Avokádó (Persea americiana)

Amellett, hogy az avokádó finom és egészséges, az olaját szabadalmaztatták bőrgyulladások és ízületi gyulladások kezelésére. Aubrey Hampton a Természetes haj és bőrápolás c. könyv írója szerint az avokádó olaj kitartó használatával idővel teljesen megszűnhetnek az ekcémás tünetek. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy avokádóban sok az A-, D-, és az E-vitamin. Javasolt avokádó olajat közvetlenül a problémás bőrre kenni, illetve saláta öntetként is kifejti jótékony hatását.

Ázsiai gázló (Centella asiatica)

Az ázsiai gázló Indiában őshonos növény főként arról híres, hogy segíti a bőrsejtek és a kötőszövetek gyorsabb regenerálódását. Ez azt jelenti, hogy az ekcéma, a sebes bőr és egyéb bőrbetegségek kezelésére is hatékony. Többek között a lepra ellen is kifejti áldásos hatását, amely gyógyíthatatlan bőrbetegségnek számított a régmúltban. A trópusokon használható az ázsiai gázló szétmorzsolt levele pakolásként, azonban nyugaton viszonylag nehéz beszerezni a növényt. Éppen ezért javasolt drogériákban, patikákban tinktúra formájában beszerezni és követni a használati utasítást.

Kamilla (székfű, Matricaria recutita)

Nagyanyáink házi praktikái között biztosan ott volt a kamillás borogatás bőrpanaszokra, ami nyugtatja a gyulladt bőrt és fertőtleníti a sebet. A kamillában lévő vegyületek például a bisabolol, kamazulén, ciklikus éterek, mind gyulladáscsökkentő, baktérium- és vírusellenes hatásúak. Ugyanakkor vigyázni kell, hogyha valaki szénanáthával küzd ne alkalmazza a kamillát, mert súlyosbíthat a tüneteken.

Körömvirág (Calendula officinalis)

Nem meglepő, hogy a körömvirágot előszeretettel alkalmazzák a népi gyógyászatban bőrpanaszok kezelésére. Ennek az az oka, hogy a körömvirág baktériumölő, vírus ellenes és gyulladás gátló tulajdonságokkal rendelkezik. Mindez hogyan működik? Nos a körömvirág képes arra ösztönözni a fehér vérsejteket, hogy a kártékony mikroamőbákat felfalják és ezáltal gyorsuljon a sebgyógyulás. A körömvirág kenőcs rendkívül hatékony bőrpanaszok ellen és gyors megoldás a sebgyógyulásra.

Uborka (Cucumis sativus)

Ugye mindenkinek meg van az a kép, amikor valaki uborkákkal a szemein pihen és közben esetleg egy jó kis arcpakolás is szépíti a bőrét. Ez nemcsak egy passzió, az uborka valóban csökkenti a ráncokat és enyhíti az égési sérüléseket is. Ezeket tudva gondoljunk csak bele milyen hatékony pakolás készíthető bőrproblémára az uborka és az avokádó keverékéből. Érdemes kipróbálni!

Vadárvácska (Viola tricolor)

Ezt a gyógynövényt a német E-bizottság is ajánlja bőrpanaszok kezelésére, mivel enyhíti a pattanásokat, ekcémát, pelenkadermatitiszt, ótvart és a viszketést. A kezelésre tea formájában könnyen elkészíthető 1 teáskanálnyi szárított gyógynövényből.

Varázsmogyoró (Hamamelis virginiana)

A varázsmogyoró áldásos hatása a benne lévő tanninoknak, vagyis csersavaknak köszönhető. Ezek erősen összehúzó vegyületek, így bőrpanaszok ellen rendkívül hatékonyak. A varázsmogyoró a szervezetben vérbőséget okoz, így serkenti a sérült területen a véráramlást. Egy kutatás szerint a varázsmogyoró és a lecitin keveréke nagyon hatékony a napozás okozta leégésre is. Ez a keverék szinte hasonló eredményeket produkál a bőrgyógyításban mint a hidrokortizonkrémként ismert gyógyszeres kenőcs.

Ananász (Ananas comosus)

Napjainkban egyre divatosabb a kémiai bőr hámlasztás, amellyel a bőr felülete megújul. Az ananászban lévő alfa-hidroxi-sav (AHA) ugyanezzel az eljárással képes megújítani a bőr felületet, hiszen használatával az elhalt bőrsejteket összetartó anyagok feloldódnak és könnyen lehámlanak. Az alfa-hidroxid-sav tulajdonképpen gyümölcssavnak nevezett gyógytermék, az ananászon kívül tamarinduszfában, gardéniában, almában, szőlőben és savanyú tejben is előfordul. Ez utóbbi miatt kedvelte Kleopátra egyiptomi uralkodó is a tejben fürdést. 

Borostyán (Hedera helix)

A borostyánban megtalálható a szaponin vegyület is, amely főként baktérium és gomba ellen hatásosak, valamint segítenek leküzdeni a bőr gyulladását. Ezenkívül a német E-bizottság jóváhagyta, hogy a borostyánt hörghurut kezelésére is alkalmazzák, ami azt jelenti, hogy teljesen biztonságos a szervezet számára. Használata egyszerű: vegyen néhány borostyánlevelet és a konyha robotgépbe aprítsa össze, majd a kapott pépet kenje a problémás bőrre.

Dió (Juglans-fajok)

Az enyhe, felszíni bőrgyulladások kezelésére ajánlott diólevelet alkalmazni. Diólevélből készíthető tea, amelyet kihűlt állapotban borogatás formájában tehetünk az érintett bőr felületre. Ekcéma esetén ajánlott a fürdővízbe egy marék diólevelet tenni.

Kövérporcsin (Portulaca oleracea)

A kövérporcsin magas karotinoid tartalommal rendelkezik, akár a sárgarépa. A kövérporcsinból, sárgarépából és avokádóból kiváló élénkítő arcpakolást lehet készíteni.

Lándzsás útifű (Plantago lanceolata)

A lándzsás útifű hűsítő, nyugtató hatású és a benne lévő aukubin és katapol vegyület miatt csökkenti a gyulladást és pusztítja a baktériumokat.

Orvosi zilis (Althaea officinalis)

Az orvosi ziliz kiváló ellenszere a száraz, kirepedezett bőrnek. Az orvosi zilis nyálkája puhítja és táplálja a bőrt, ezért ajánlott pakolásként alkalmazni a száraz bőrre.

Sárgarépa (Daucus carota)

A sárgarépában sok karotinoid található, amely az A-vitamin előanyagának számít. Mint tudjuk ez a vitamin sebgyógyító hatású és javítja a bőr egészségi állapotát. Számos pattanás elleni krémben is előfordul karotinoid tartalmú vegyület, és akkor már miért ne használnánk közvetlenül a természet erejét?