Borsmenta, borsos menta (Mentha x. piperita)
Gyógyhatásai
A borsmenta az egyik legrégibb és legkellemesebb ízű ház-patikai orvosság gyomorrontás és emésztési zavarok kezelésére. Fő hatóanyaga, a mentol fokozza a nyálképződést és serkenti a gyomor nyálkahártyájának működését, ezáltal pedig lerövidíti az étel gyomorban töltött idejét. A benne található flavonoidok és a mentol egyaránt fokozzák az epekiválasztást, elősegítik az epeelfolyást, valamint enyhíti az epeutak és a bélrendszer görcseit. Epehajtó hatása miatt alkalmazzák epehólyag-bántalmakban a renyhe összehúzódások, rendszertelen ürülés, pangás okozta tünetek csökkentésére, epekőképződés megelőzésére, epeúti fájdalmak csillapítására.
Epehajtó tea készítésekor érdemes társítani articsóka (Cynara scolymus) levéllel, valamint az orbáncfűvel (Hypericum perforatum). A borsmenta elernyeszti a gyomor izomzatát, ezáltal elősegíti a böfögést. Tudományos vizsgálatok igazolták, hogy a has felső részére lokalizálódó, étkezést követően jelentkező kellemetlen tüneteket, úgy mint a gyomorfájást, gyomorégést hatásosan enyhíti. A bélrendszerben mérsékli a gázképződést. Klinikai vizsgálatok is alátámasztják, hogy illóolajának hatóanyagai nyugtatják, relaxálják a bél simaizmait, valamint enyhe fájdalomcsillapító hatással is bír. Ezen tulajdonságai is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy igazolt módon csökkenti az Irritábilis bélszindróma (IBS) kellemetlen tüneteit, pl. a székrekedést, hasmenést, felfúvódást és alhasi fájdalmakat. A borsmenta teája kis adagban nyugtató, nagy adagban azonban már serkentő hatású a szervezet számára. Enyhíti a kínzó köhögést, megfázás, homlok- és az arcüreggyulladás esetén is kiváló segítség. A hideg borsmenta tea csökkenti a hányingert, az émelygést.
Borsmenta felhasználás külsőleg
A borsmentaolajat és a mentolt a bőrgyógyászatban és a fül-, orr-, gégészetben is használják. A mentol tartalmú kenőcsök, krémek, szeszes oldaltok csökkenti a bőrviszketést. A mentol tartalmú orrcseppek csökkentik a nyálkahártya-gyulladás következtében fellépő fokozott váladéktermelést, ezért nátha, garat- és gégegyulladás esetén is alkalmazzák. Segít megszüntetni az orrdugulást. Összemorzsolva friss levele is enyhíti a bőrviszketést. Teájának forró gőze inhalálás során kiváló segítség megfázás, arc- és homloküreg-gyulladás, valamint asztma esetén. Az illóolaj enyhe fájdalomcsillapító és helyi érzéstelenítő, hűsítő hatású. Elsősorban ízületi és izomfájdalmak (myalgia), valamint fejfájás esetén hozhat megkönnyebbülést. Forrázata kiváló szájüreg- és torokfertőtlenítő. A mentol alapvetően egy hűsítő illatú vegyület. A bőrön hidegérzetet vált ki, mert izgatja a hideget jelző idegkészülékeket, azonban a szemhéjon, hasfalon, ahol a meleg érzékelő receptorok vannak túlsúlyban, fordított a hatása, mert melegérzetet vált ki. A kozmetikai iparban fogpaszták, szájvizek készítésénél elterjedt hűsítő és illatosítószer.
Állapotok, amelyekben ajánlott
- Ezért használj ginzeng tartalmú sampont!
- Szemölcs ellen mi a megoldás?
- Hajnövesztés Turbógyorsassággal
- A vérehulló fecskefű 10 igazolt gyógyhatása
- 8+1 tipp fogínygyulladás ellen
- Milyen tünetei vannak a prosztata nem megfelelő működésének?
- Hogyan legyen szép, és egészséges a bőröd?
- A női hajhullás okai
- Irritábilis bélszindróma
- Gyomorrontás
- Hányinger, émelygés
- Fokozott bélgázosság, hasgörcs
- Felfúvódás
- Renyhe emésztés
- Bőrviszketés
- Ízületi fájdalmak
- Izomfájdalmak
- Megfázás
- Arcüreggyulladás
- Emésztési zavarok (dyspepsia)
- Epehajtó (choleretikus)
- Gyomor- és bélgörcsök
- Hólyaghurut
- Fejfájás
- Torokfájás
- Rekedtség
- Reuma
Borsmenta tea készítése
Egy evőkanálnyi szárított levelet forrázzon le 1,5 dl vízzel, majd hagyja ázni 10-15 percig. A napi adagja 3-6 g szárított drog. Külsőleg inhalálás vagy szájöblögetéshez: 1 maréknyi levelet tegyen 1 kisebb öblös csészébe és forrázza le.
Ellenjavallat
Epehólyag-gyulladás, epeút-elzáródás, reflux és fekélybetegség esetén nem alkalmazhatóak menta készítmények. Valamint 3 év alatti gyermeket tilos mentaillóolaj tartalmú készítménnyel kezelni, mivel ezen korosztály még fokozottan érzékeny lehet a mentolra, mely légúti görcsöt idézhet elő. Terhesség és szoptatás ideje alatt alkalmazása nem ajánlott. Valamint az illóolaj belsőleg csak orvosi utasításra és ellenőrzés mellett alkalmazható.
Egyéb elnevezései: borsos menta, fehér menta, angol menta, magyarországi menta
Angol neve: Peppermint, Mentha balsamea Wild.
Borsmenta hasznos része: A leveleket és a virágzó hajtásvégeket hasznosítják. A borsmentalevél (Menthae piperitae folium) és illóolaja, a borsmentaolaj (Menthae piperitae aetheroleum) a VIII. Magyar gyógyszerkönyvben hivatalos drogként szerepel.
Borsmenta gyógyhatása röviden
Enyhén antibakteriális, fertőtlenítő, hűsítő, emésztési panaszok esetén, légúti panaszok esetén, gyomorfájást csökkentő, fájdalomcsillapító, enyhe érzéstelenítő, görcsoldó, szélhajtó, gyomorerősítő, emésztésjavító, antioxidáns, nyugtató, serkentő, étvágyjavító
Hatóanyagai: Illóolaj (1-5%): mentol és származékai, menton, piperiton, mentofurán, pinén, szabinén. A virágok illóolajtartalma magasabb, mint a leveleké, elérheti akár a 6%-ot is. Ezen kívül tartalmaz még flavonoidokat, polifenolokat (rozmaringsavat és más kávészármazékokat).
Borsmenta története
Évezredek óta alkalmazott gyógynövény, hiszen Kr. II. évezredből származó egyiptomi királysírokban is találtak mentaleveleket, valamint Kr. E 1500 táján készült egyiptomi orvosi iraton, az Ebers-papiruszon is említésre kerül. A középkorban a mentát a jelenlegi alkalmazási módjának megfelelő problémák esetén használták, alkalmazták, mint gyomorerősítő, emésztést elősegítő. A görög mitológia szerint a mentha kifejezés Menthé nimfától, Hadész egyik szerelmétől származik, akit a féltékeny Perszephoné növénnyé változtatott. Ma már nehéz megállapítani, hogy a középkorban melyik változatát alkalmazták, de azt feltételezik, hogy a fodormentát, mert a borsmentát csak a 17. században állították elő keresztezéssel. Célzott, nagy területen való termesztése a 18. században kezdődött el. Napjainkban nagy mennyiségben használja a gyógyszeripar, az élelmiszer- és a kozmetikai ipar.
Borsmenta gyűjtése, szedése, tárolása
A borsmenta leveleit és virágos hajtásvégeit nyáron, a virágzás elején gyűjtik be, mert ekkor a legmagasabb a levelek illóolaj-tartalma és ekkor a legkedvezőbb az összetétele. A hajtásvégeket a virágzat alatt 10-20 centiméterrel vágják le. Meleg, sötét és jól szellőző helyen nagyon jól szárítható. A megszáradt, majd összemorzsolt leveleket jól záródó edényben tároljuk, melyek minőségüket akár egy évig is megőrzik. Friss felhasználásra a levelek bármikor leszedhetők.
A ház körül:
A borsmenta és a csombormenta (M. pulegium) könnyen nevelhető, természetes rovarriasztó.
A levendula, eukaliptusz illóolajjal egyenlő (1:1) arányban összekeverve a borsmenta illóolaját adjuk hozzá 3 rész valamilyen bőrtápláló növényi olajhoz, majd az így kapott természetes rovarriasztót kenjük magunkra.
A konyhában:
A szárított menta a mediterrán és az arab konyha gyakran használt fűszernövénye. Hazánkban is gyakran használják saláták, és a bárányhús ízesítésére. Domináns aromája miatt elég belőle csak kisebb mennyiséget használni. Ízvilága jól illik a petrezselyemhez, majoránnához, korianderhez, kakukkfűhöz, zsályához és szurokfűhöz. A vietnámi konyha is gyakran alkalmazza az egyik citromos koriander ízű változatát saláták ízesítésére. Az indiai ételekbe is előszeretettel használják. Illóolaját gyakran teszik fagylaltokba, cukrászsüteményekbe, rágógumikba és likőrökbe.
Borsmenta botanikai leírása
Nemzetsége körülbelül 25 aromás növényt számlál, melyek káprázatosan sokféle ízzel és illattal rendelkeznek, és kémia összetételük is változó. A borsmentát és a fodormentát szinte mindenki ismeri, azonban léteznek olyan mentafajok is, melyek illata almára, grapefruitra, köményre, levendulára vagy csokoládéra emlékeztet. A borsmenta illata ezzel szemben a borséra hasonlít a legjobban, innen kapta a nevét. Mediterrán és mérsékelt, szárazföldi éghajlatú területeken szinte mindenhol megtalálható. Egész Európában elterjedt, évelő növénye, mely az ajakosvirágúak (Lamiaceae) rendjébe tartozik. Magassága a tíz centimétertől akár egy méterig is változhat. A borsmenta ezzel szemben 50-80 cm magas növény, amely nagy valószínűséggel a M. aquatica és a M. spicata hibridje, de eredetéről megoszlanak a vélemények. Az ovális levelek széle fogas, fonákjukat vékony szőrök borítják. A szárak csúcsán elhelyezkedő rózsaszín virágok a nyár elején tűnnek fel. Főként síkvidékeken és hegylábi vizes élőhelyeken fordul elő. A gyógyászatban a növény levelét és illóolaját alkalmazzák.
Borsmenta termesztése
Szaporítás: Dugványról és tőosztással. Mivel a menta ideális körülmények között – napos vagy kissé árnyékos, nedves, tápdús talajon – agresszívan terjeszkedik, ezért kiskertben, inkább dézsában neveljük.
A borsmentát minden földrészen termesztik. A jó fejlődéséhez magasabb talaj- és légköri nedvesség szükséges, valamint napi 10 ºC-os átlaghőmérséklet. Jól áttelel olyan területeken, ahol a legalacsonyabb átlaghőmérséklet -3 ºC fok körül van, és nem megy lejjebb a hőmérséklet -17 ºC-nál. Hótakaró alatt -30 C hidegben is áttelel. Nyáron a 18-22 ºC középhőmérséklet a legmegfelelőbb a borsmenta számára.
A laza szerkezetű, tápanyagdús, nyirkos talaj a legmegfelelőbb számára. Kifizetődő mentaföldek alacsonyabban fekvő, folyók menti helyeken lévő mezőségi talajon hozhatók létre a legnagyobb biztonsággal. Melegebb övezetekben csak egyéves növényként termeszthető a borsmenta. (Ha nem elég a karakter, a reader digest 89 oldalán található egyéb mentafajokat is fel lehet még sorolni., ill. a természtést kell a kotilla könyvből folytatni.)
Felhasznált irodalom
Csupor Dezső: Fitoterápia, Növényi szerek a gyógyászatban.
Rácz Gábor, Rácz-kotilla Erzsében, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete
Reader’s Digest. Fűszerek és gyógynövények nagykönyve 2008
Gyógynövények kincsestára Alexandra kiadó
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium
Reader’s Digest – A természet füvészkertje