Cickafarkfű
Gyógyhatása
Mivel kiváló gyulladáscsökkentő, hüvely-, petefészek és méhnyakgyulladásra, nyálkahártya- és fogínygyulladásra egyaránt használható. Csökkenti a menstruációs vérzést és görcsöket. Már az ókori orvosok is használták. Dioszkoridész szerint a legjobb vérzéscsillapító, kitűnő sebösszehúzó, sebgyógyító hatású. Mindemellett nagyszerű segítség emésztőrendszeri panaszok esetén is, hasi fájdalmakra, puffadásra, emésztésjavításra is hatékonyan alkalmazható. Serkenti az epeváladék termelést. Húgyúti betegségekben, légzőszervi bajoknál nélkülözhetetlen házi-patikai szer.
A cickafarkfű változókorban: réti palástfűvel, pásztortáskahajtással, barátcserjével, hibiszkusszal, citromfűvel együtt harmonizáló hatású gyógyteakeveréket készíthetünk.
Népies nevei: pulykafű, cickafarkkóró, egérfarkkóró, cickóró, orvosi cickafark.
Hatóanyagai
A virág több, a levél kevesebb kék színű, azuléntartalmú illóolajat tartalmaz. Továbbá: alonitsav, achillein, csersav, keserűanyag, mész, klór, vas, kén, nátrium, kálium, magnézium.
Cickafarkfű hatása röviden
Gyulladáscsökkentő, görcsoldó, antimikrobás, vérzéscsökkentő, hámosító, élénkíti a vénás keringést, erősíti a vénák falát.
Cickafarkfű tea készítése
A napi adag 2-3 csésze az étkezési szünetekben. A kezelés heteken át folytatható. Étvágyjavító, emésztést serkentő, epe- és májműködést elősegítő, görcsoldó, megszünteti a menstruációs zavarokat. Intenzív fertőtlenítő hatásának köszönhetően vastagbélgyulladás esetén kitűnő kiegészítője a gyógyszeres terápiának.
Gyomor- és bélhurut, gyomornyálkahártya- gyulladás, gyomor-, patkóbélfekély, húgyszervi és prosztatagyulladás, visszértágulás, visszérgyulladás, lábszárfekély esetén is kiválóan alkalmazható. Erős vérzéscsökkentő hatású. Virágaiból készült teájának fogyasztása segít az akné és a cellulitisz leküzdésében.
Felhasználása külsőleg
- Főzete fogíny-, szemgyulladás és különböző bőrbetegségek ellen bevált öblögető- borogatószer.
- A kismedence gyulladásos megbetegedéseinél, aranyeres panaszoknál, az emésztőrendszer görcsös fájdalmainál ülőfürdőként használják.
- A növény főzete a fejbőr masszírozására és a haj növekedésének serkentésére alkalmas.
Mellékhatás, ellenjavallat
A cickafarkfű belső és külső használatnál allergiás (bőrkiütés) reakciók léphetnek fel arra érzékeny egyéneknél.
Botanikai leírása
A fészkesvirágzatúak családjába tartozó évelő, lágy szárú növény. Hazánkban 20 cickafarkfűfaj él. Parlagon hagyott földeken, réteken, utak mentén, legelőkön tömegesen fordul elő.
- Gyöktörzse tarackszerű, több szárat is fejleszt. Szára egyenes, 30-50 cm magas, egyszerű vagy elágazó.
- Levelei: a tőlevelek 20-30 cm hosszúak, két-háromszorosan szárnyasan szeldeltek, a szárlevelei felfelé kisebbednek, az alsók nyelesek, a felsők ülők.
- Virágzata fészkes virágzatokat tartalmazó, füzéres buga. A nyelves sugárvirágok színe szürkésfehér, ritkán rózsaszín.
- Termése apró kaszat.
Cickafarkfű gyűjtése
Júniustól őszig virágzik, ekkor gyűjthető. A drogot a növény szára, levele és virágzata adja, mely jellegzetes szagú, keserű ízű. A vadon élő példányok drogját gyűjtik.
Története
Az Achillea nevet a görög hős, Achilles neve után kapta, aki ezzel a növénnyel gyógyította katonái harci sebeit.
Érdekesség: A cickafark magjait egy időben a bor tartósítására használták oly módon, hogy egy kis tasakkal tettek belőle a hordó belsejébe.