Citromfű gyógyhatásai

Citromfű  gyógyhatásai
Népies elnevezése Méhfű, melyet annak köszönhet, hogy virágait magas nektártartalmuk miatt imádják a méhek. Latin neve a Melissa ugyanerre a tényre utal, hiszen egy görög eredetű női névből származik, melynek jelentése "méh". Melissát a görög mitológiában lépes mézzel táplálták.

citromfű_gyogyhatasa_Melissa_officinalisCitromfű. (Melissa officinalis)

Méhfű.

Gyógyhatásai

Népies elnevezése Méhfű, melyet annak köszönhet, hogy virágait magas nektártartalmuk miatt imádják a méhek. Latin neve a Melissa ugyanerre a tényre utal, hiszen egy görög eredetű női névből származik, melynek jelentése "méh". Melissát a görög mitológiában lépes mézzel táplálták.

A citromfű nyugtat és jobb alvást biztosít, mert illóolajának és kivonatának hatóanyagai (citronellál, rozmaringsav, oleánolsav, urzolsav) fokozzák a szervezetet nyugtató GABA (gamma-amino-vajsav) mennyiségét az agyban. A citromfűből készült tea éppen ezért szorongáscsökkentő, görcsoldó, depressziót és alvászavarokat mérséklő hatással rendelkezik, jobb kedvre deríti. Javítja a központi idegrendszerre ható gyógyszerek, altatók és antidepresszánsok hatását. Görcsoldó hatása miatt nagyszerű segítséget nyújthat stressz okozta neurotikus eredetű fejfájás és emésztési problémák esetén is.  

Javítja a kognitív képességeinket

Minél magasabb agyunk acetilkolin szintje, annál jobbak a kognitív képességeink, tehát jobb a memóriánk, figyelmünk, gondolkodásunk, emlékezetünk. Tudósok kimutatták, hogy az Alcheimer-kóros betegek acetilkolin-szintje igen alacsony. Az agyban az acetilkolin-észteráz enzim bontja le az acetilkolint. A citromfű azáltal, hogy lassítja az acetilkolinészteráz termelődését, hozzájárul ahhoz, hogy az agyban magasabb legyen az acetilkolin szint, ezáltal javítja kognitív képességeinket, így a memóriát és a koncentrálóképességet is. A citromfű kivonatának rendszeres fogyasztása klinikai vizsgálatok során jelentős mértékben javította még enyhe és közepesen súlyos Alzheimer-kórban szenvedő betegek állapotát is. A memória javítása céljából, célszerű a zsályát is rendszeresen fogyasztanunk, mert a Newcastle upon Tyne Egyetem munkatársai kimutatták, hogy demenciában szenvedő idős betegek esetében a citromfű mellett a zsálya is alkalmas az összpontosítási képességek javítására.

Citromfű javítja az emésztést

Évszázadok óta alkalmazzák emésztőrendszerrel kapcsolatos panaszok kezelésére. A legújabb tudományos kutatások alátámasztják e területen nyújtott hatékonyságát. A hasi fájdalmakkal, görcsökkel járó tünet-együttes mérsékléséhez például a citromfű vegyületeinek gyulladásgátló és szorongásoldó hatása járul hozzá. Ideges eredetű emésztési panaszok esetén hatásosságát görcsoldó, nyugtató, epepanaszok esetén görcsoldó aktivitása garantálja.  Ezen kívül enyhíti a has felső részére lokalizálódó, étkezések után jelentkező fájdalmat és diszkomfort érzést is (diszpepszia) szélhajtó, görcsoldó hatásának is köszönhetően. Terhesség alatti hányás esetén csökkentheti a kellemetlen tüneteket. Elősegíti az epekiválasztást, serkenti a bélműködést, ezáltal segít eltávolítani a bélben lerakódott salakanyagokat, méregtelenít és étvágyjavító, valamint erősíti a gyomrot, megnyugtatja a beleket.

Vírusellenes hatású

Fenolos vegyületeinek - rozmaringsav, kávésav és származékai - köszönhető vírusellenes (antivirális) és antioxidáns hatással is rendelkezik. Klinikailag igazoltan a Herpes simplex egyik leghatékonyabb természetes ellenszere, gyorsítja a herpesz sebek gyógyulását. Az első herpesz kezelésére előállított készítmény kifejlesztésében még a szegedi Gyógynövény- és Drogismereti Intézet is részt vett 1988-ban.  Ezen kívül kimutatták influenza vírus, mycovírus New castle, valamint Semliki Forest vírusok elleni hatékonyságát is.

Antibakteriális hatású

Klinikai kísérletek során Listeria monocytogenes és a Mycobacterium tuberculosis ellen is hatásosnak bizonyult. Ezen kívül kimutatták, hogy hatóanyagi mind a Gram-pozitív, mind a Gram-negatív baktériumokkal szemben is antibakteriális hatást gyakoroltak. Antibakteriális hatása a gram-negatív baktérium a Helicobacter pylori (HP)-val szemben is érvényesül.

Antioxidáns hatású

A szervezetben található szabad gyökök koncentrációjának az emelkedése számos krónikus betegség kialakulásában szerepet játszhat. A szabadgyököket az antioxidánsok közömbösítik, azonban ezek mennyisége csökken az idős, beteg szervezetben.  A citromfű az antioxidáns hatását a kivonatában megtalálható hidroxifahéjsav-származékoknak (pl. rozmaringsav, kávésav), illetve flavonoid tartalmának köszönheti. Az antioxidánsok egészségmegőrző szerepe igen széles körű a szervezetben, hiszen védenek a ráktól, a szív- és érrendszeri betegségek ellen, lassítják a sejtek, a bőr, az agy öregedését, segítenek a gyulladások csökkentésében, erősítik az immunrendszert.

Citromfű gombák ellen

Legfőbb hatóanyaga a citrál nem csupán a citromfű kellemes illatát biztosítja a hasmenést, székrekedést, hasgörcsöt és egyéb emésztési gondokat is okozó Saccharomyces cerevisiae gomba hatékony ellenszere. Antifugális hatása miatt a szájban vagy a nemi szerveken megjelenő Candida okozta gombás elváltozások vagy lábgomba esetén is ajánlott az alkalmazása.

Cukorbetegségre méhfű

Kísérleti vizsgálatokban 2 típusú diabétesz esetén a citromfű kivonata csökkentette a vércukor szintet, fokozta a glükóztoleranciát, és növelte a széruminzulin szintet, méltó összetevője tehát a cukorbetegség elleni teakeverékeknek.

Felhasználása külsőleg

Bedörzsölésre használható reumás és idegi fájdalmak esetén. A citromfű alapú krémek segíthetnek ajakherpesz esetén, és csökkentik a visszaesés esélyét. Összemorzsolt friss leveleit rovarcsípésre is alkalmazzák, elősegíti a sebgyógyulást. A citromfű leveleinek forrázatát a fürdővizünkhöz adva nagyszerű relaxálást elősegítő fürdőt készíthetünk magunknak.

A konyhában

Összevágott friss leveleivel salátákat, zöldségleveseket, rántottákat, hús- és halételeket ízesítenek. A kellemes citrom illatú leveleit narancslé- menta- és cukorszirup-tartalmú jeges frissítő italok készítéséhez használják fel.

Állapotok, amelyekben ajánlott

  • Alhasi görcsök
  • Alvászavarok
  • Emésztési problémák
  • Feszültségoldás
  • Gyomorgörcsök
  • Herpesz
  • Idegesség
  • Megfázás
  • Nehézlégzés
  • Stressz
  • Szívritmus problémák
  • rossz emésztés
  • hasi görcsök,
  • székrekedés

Citromfű tea elkészítése

  • 1,5-4,5 g citromfüvet forrázzunk le 2,5 dl vízzel, hagyjuk pár percig állni. Naponta több alkalommal is fogyasztható. 
  • Nyugtató tea készítésekor célszerű más központi idegrendszerre ható gyógynövényekkel kombinálni, pl. macskagyökér, komló, levendula.

Mellékhatás, ellenjavallat

Jól tolerálható gyógynövény, nem kívánatos hatások nem ismertek fogyasztása esetén. Terhesség, szoptatás alatt helyi kezelésre biztonsággal alkalmazható, belsőleg pedig orvos javaslata esetén. Koncentrációt igénylő tevékenységeknél, autóvezetésnél, veszélyes gépekkel való munkák előtt vagy közben nem javasolt a fogyasztása.

Citromfű gyógyhatása röviden

Alkalmazzák álmatlanság, szorongás, melankólia, enyhe depresszió és migrén enyhítésére. Nyugtató, szorongáscsökkentő, antidepresszáns hatású, alvást elősegítő, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, görcsoldó, szélhajtó, emésztést segítő, gyomorerősítő, memóriajavító, antibakteriális, vírusellenes, jótékony hatású az Alzheimerben szenvedők számára.

Népies neve: méhfű, macskaméz, citromszagú melissza, mézfű, igaz nádrafű, mézelke.

Angol neve: Lemon balm, balm, common balm, or balm mint.

Hasznos része: Az orvosi citromfű levél (Melissae folium) a VIII. Magyar gyógyszerkönyvben hivatalos drogként szerepel. A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztálya az orvosi citromfüvet választotta a 2014-es Év Gyógynövényének.

Citromfű hatóanyagai: A citromfű csekély mennyiségű (0,05-0,3%) illóolajat tartalmaz, mely fő összetevői a citronellol, geraniol, β-pinén, α-pinén, β-kariofillén, ocimén. Citrom illatát az illóolajban (Aetheroleum melissae ) található citráltól és citronelláltól kapja. Fenolkarbonsav származékai (2-4%): kávésav, rozmaringsav (2-4%), klorogénsav, ill. más hasonló fenolos vegyületek. Cserzőanyagok, flavonoidglikozidok, monoterpén-glikozidok és triterpének (oleánolsav, urzolsav).

Citromfű története

A orvosi citromfű gyógyászatban történő alkalmazása már több, mint 2000 évre tekint vissza. A görög Dioszkoridész az I. században köszvény gyógyítására, míg az ókori Rómában Plinius vérzéscsillapításra alkalmazta. Jó mézelő növény, erről kapta a melissa nevet, amely görögül mézet jelent. A középkorban kezdték el nyugtató hatása miatt alkalmazni, melyet  Avicenna világhírű perzsa származású polihisztor is említette. A legfontosabb alkotóeleme a citromfű annak az évszázadokkal ezelőtt valóságos csodaszernek, sok helyen az „élet vizének” tartott és nevezett Karmelita víznek (Aqua carmelitarum), amelyet a párizsi szerzetesek készítettek majdnem két évszázadon át. Ez a német nyelvterületen Klosterfrau Melissengeist néven ismert, gyógyszertárakban ma is árult étvágyjavító és nyugtató hatású alkoholos kivonat. Gyakran alkalmazzák likőrök (pl. a híres Benedictine, Chartreuse), sörök, élelmiszerek ízesítésére kellemes íze és illata miatt. Napjainkban is előszeretettel alkalmazott gyógynövény világszerte. Mivel a citromfű alacsony illóolaj-hozamú, drága az illóolaja, emiatt gyakran hamisítják a hasonló illatú indiai citromfű (Cymbopogon citratus) illóolajával. Mivel azonban a két növény összetevőit illetően különbözik egymástól, gyógyhatás szempontjából ez a helyettesítés nem helytálló.

Gyűjtése, szedése, tárolása

Júniustól kezdődően virágzik. A leveleit és virágos hajtáscsúcsait gyűjtik, bimbós állapotban, melyeket a gyűjtést követően egyből ki kell szárítani, napfénytől védett helyen.

Citromfű botanikai leírása

Az árvácskafélék családjába tartozó, mediterrán vidékekről származó, meleget és fényt kedvelő évelő növény.  Magyar nevét citromra emlékeztető, kellemes illatának köszönheti, mely azonban a száraz drog tárolása során eltűnik.  Kisméretű virágai júniustól kezdődően jelennek meg, kezdetben sárgásak, majd kifehérednek. Levelei oválisak, élük fogas és felszínük rácsozatos.  Szára egyenes, tövénél elágazó, kb. 80 cm magasra nő.  Hasonlít hozzá a macskamenta (Nepeta cataria L.)

 

Felhasznált irodalom

Csupor Dezső: Fitoterápia, Növényi szerek a gyógyászatban.
Rácz Gábor, Rácz-kotilla Erzsében, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete
Reader’s Digest. Fűszerek és gyógynövények nagykönyve 2008
Gyógynövények kincsestára, Alexandra kiadó
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium
Reader’s Digest – A természet füvészkertje
Kovács Bernadett, Rédei Dóra, Csupor Dezső: Orvosi citromfű – az Év Gyógynövénye 2014-ben

Tartalomhoz tartozó címkék: toc