A csalánkiütés onnan kapta a nevét, hogy a csaláncsípés okozta kiütésekhez hasonló piros, duzzadt foltok keletkeznek a bőrön. Azonban a közhiedelemmel ellentétben mindezt nemcsak a csalán okozhatja, hanem bármilyen állatszőr, növény és élelmiszer is, amely a szervezetből hisztamint vált ki. Ez utóbbinál gyakori, hogy a csalánkiütés, tojás, dió, csoki, hal fogyasztása vagy bizonyos gyógyszerek például aszpirin, penicillin, antibiotikum beszedése után alakul ki. Sok esetben azonban nincs rá orvosi magyarázat, hogy mi váltotta ki a kellemetlen tüneteket, mégis fiatal felnőtt korban az emberek 10-15 százalékánál legalább egyszer jelentkezik csalánkiütés.
Mit tehetünk ellene?
A csalánkiütés viszkető, égő, piros, duzzadt bőrallergia, amelyre sokszor receptre és vény nélkül kapható antihisztamin gyógyszereket írnak fel. Sok esetben a csalánkiütés idővel magától is visszahúzódik, de természetesen a gyorsabb lecsengését természetes úton gyógynövényekkel is segíthetjük.
Nagycsalán (Urtica dioica)
Talán elsőre meglepőnek tűnhet, hogy a csalánkiütésre a csalánt ajánljuk, ami önmagában is tud allergiás reakciót okozni. Azonban a csalánban számos olyan értékes vegyület található, amely belsőleg alkalmazva segít leküzdeni a bőrpanaszokat. A csalánkiütés és a csaláncsípés a növény levelén található csípős szőröktől alakul ki, viszont a csalán gyökere, illetve a levele teaként, vagy kapszulában fogyasztva jótékony hatást fejt ki a kiütésekre. Andrew Weil az arizonai egyetem orvosi karának professzora fagyasztással kezelt szárított csalánlevelet javasol az említett bőrpanaszokra. A szárított csalánlevelet mi magunk is elkészíthetjük, hiszen Magyarországon gyomnövénynek számít a csalán és számos helyen terem. Emellett patikákban, drogériákban is kapható kapszula vagy teafilter formájában.
Narancssárga nebáncsvirág (Impatiens capensis)
Ebben az észak-amerikai virágban megtalálható egy olyan vegyület nevezetesen a juglon vagy más néven a 5-hidroxi-1,4-naftalin-dion vegyület, amely rendkívül gyorsan és hatékonyan enyhíti a csalán okozta kiütéseket. Ezáltal arra következtethetünk, hogy a narancssárga nebáncsvirág is segítségünkre lehet csaláncsípés esetén egy-egy természetjáró túra során.
Petrezselyem (Petroselinum crispum)
A petrezselyem hatékonysága hisztamin gátló tulajdonságában rejlik, amellyel csökkenthetők a csalánkiütés tünetei. Javasolt a petrezselyem levét kipréselni és más zöldséglével együtt elfogyasztani, amennyiben ezzel szeretnénk enyhíteni a bőrallergiát.
Amaránt (disznóparéj, Amaranthus-fajok)
John Heinerman orvos antropológus szerint az amaránt magból készült tea kiváló csalánkiütés, ekcéma vagy övsömör borogatására. Jó hír, hogy elkészítése rendkívül egyszerű mindössze két teáskanálnyi amarántmagot kell adni nagyjából 6 deciliter forró vízhez és állni hagyni 10-20 percig.
Gyömbér (Zingiber officinale)
Terry Willbard gyógynövényszakértő, az amerikai fitoterápeuták szövetségének elnöke a gyömbéres fürdőre esküszik csalánkiütés esetén. Ugyanis elmondása szerint többször megesett már vele, hogy élelmiszertől csalánkiütést kapott. Ilyenkor a fürdővízéhez adott 4 liter vizet, amelyben eredetileg 230 gramm gyömbért főzött ki 5 percen át lassú tűzön. Majd a fürdő után kamillateával is leöblítette magát és rövid időn belül megszűntek a kellemetlen panaszok.
Természetes eredetű antihisztaminok
Számos gyógynövény tartalmaz antihisztamin-vegyületeket, ilyen a kamilla és a krétai szurokfű is, amelyben legalább 7 különböző antihisztamin-vegyület van. Ezenkívül a bazsalikom, kasvirág, édeskömény, füge, ginkó, grépfrút, golgotavirág, tárkony, kakukkfű, cickafark szintén alkalmas ebből a szempontból. Javasolt ezeknek a gyógynövényeknek a keverékéből készíteni egy teafőzetet fogyasztásra, illetve ajánlott a fürdővízhez is önteni a tünetek elmulasztása érdekében.
Illóolajok
Antihisztamin tartalmú vegyületeket javasolt illóolaj formájában is alkalmazni a problémás területen. Erre kiváló a szegfűszeg, konyhai kömény, citromfű illóolaj változata, amelyekből javasolt néhány cseppet adni 1 liter növényi olajhoz és azzal bekenni a csalánkiütéseket.