Édesgyökér gyógyhatása

Édesgyökér gyógyhatása
Enyhíti a gyomorbántalmakat, elősegíti az emésztőrendszert érintő fekélyek gyógyulását, valamint fokozza az epetermelődést.   a vér koleszterinszintjét csökkenti,  Nyombélfekély esetén is ideális választás, a gyomor nyálkahártyáját védi, nedvesíti, a kiszáradását megelőzi.

Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra)

Gyógyhatása

Enyhíti a gyomorbántalmakat, elősegíti az emésztőrendszert érintő fekélyek gyógyulását, valamint fokozza az epetermelődést.   a vér koleszterinszintjét csökkenti,  Nyombélfekély esetén is ideális választás, a gyomor nyálkahártyáját védi, nedvesíti, a kiszáradását megelőzi.

Elősegíti a sebgyógyulást, gyulladáscsökkentő. Alkalmas a pangó, besűrűsödött nyálkák, lerakódások hígítására, így azok üríthetővé válnak. A bélrendszerben az édesgyökér a krónikus bélhurutot feloldja, a bélfalon keletkezett felrakódásokat letisztítja, enyhe hashajtó hatású. A mellkas, légutak nyákjait ugyanígy fellazítja. A hasnyálmirigy szöveteit erősíti, hasnyálmirigy gyulladás esetén is kiváló választás. A hangszálakat is tisztítja, nyugtatja, ezáltal szünteti a rekedtséget, szebbé, tisztábbá teszi a hangot, a hangszalag gyulladását orvosolja. A tüdőben lerakódott szennyeződéseket is (például cigarettakátrány, por) távozásra bírja, simaizomra ható görcsoldó, nyugattó hatása révén a hörgők görcsös tónusát lazítja, így asztma kezelésében és dohányosoknak is hatásos.

Mérgezések esetén a szövetek károsodásának megelőzésében jut neki szerep. Enyhén vízhajtó hatású is, a vesében megjelenő savak maró, káros hatásait ellensúlyozni képes. A gyulladást szintén megelőzi, illetve csökkenti.  Viszont veseelégtelenség, komoly veseprobléma esetén forduljunk orvoshoz, az édesgyökér használatát csak a kezelőorvossal egyeztetve kezdjük meg!

Kiváló stresszoldó, antidepresszáns hatású, a stresszhormonok (kortizon, és kortizol; a mellékvesekéreg hormonjai) szintjét finoman megemeli, így növeli energiánkat, és hozzájárul, hogy a szervezet a stresszhelyzetekkel megbirkózzon. Kellemetlen ízű szirupok, gyógykészítmények, gyógyszerek ízesítő összetevőjeként előszeretettel alkalmazzák, az édesgyökér jelentősen édesebb a cukornál, így egész kis mennyiség is elegendő belőle. Édesgyökér gyógyhatása, felhasználás külsőleg:

A szájüregben lévő gyulladások, afta, sebek esetén vagy a friss gyökér rágcsálása, vagy ízesítetlen teájával történő öblögetés ajánlott. Az öblögetés, gargalizálás természetesen torokgyulladás, rekedtség, felsőlégúti betegségek esetén is jótékony hatású. Porított formában, vagy az édesgyökér főzetével készített borogatásként horzsolásokra, sebekre, ekcémára használva regenerálja a szöveteket, a gyulladást csökkenti, illetve gátolja, felgyorsítja a gyógyulást.

 

Állapotok, amelyekben ajánlott:

  • torokgyulladás
  • köhögés
  • megfázás
  • szénanátha
  • asztma
  • rekedtség
  • hangszalag gyulladás
  • gyomorfekély
  • nyombélfekély
  • hasfájás
  • hasnyálmirigy gyulladás
  • májbetegségek
  • magas koleszterinszint
  • emésztési panaszok
  • felfúvódás
  • gyomorhurut
  • ízületi gyulladás
  • afta
  • szájüregi sebek, gyulladások
  • bőrön lévő horzsolások, seb
  • ekcéma
  • stressz
  • kimerültség
  • dohányzás

 

Édesgyökér tea készítése:

  • A megtisztított, aprított gyökérből 1-1,5 grammot 1 csésze hideg vízben kezdjen le melegíteni és 10-15 percig főzze.  Napi adag: 2-3 csésze, étkezés közben, kúraszerűen. Erősen édes ízű, így ízesítést alapvetően nem igényel, 1 vékony szelet valódi citromkarika nem rontja el.
  • Öblögetőszer: ízesítetlen teáját használhatjuk szájüregben gargalizálásra, öblögetésre.
  • Borogatás, lemosószer: szintén az ízesítetlen teáját alkalmazhatjuk ebben a formában is.
  • Májproblémák kezelésére társítják zsályával, aloéval, mályvagyökérrel. Bélfertőtlenítésre, még eredményesebb méregtelenítő hatás elérésére friss mentával együtt javasolt.

 

Ellenjavallat:

Csak kúraszerűen alkalmazható, túladagolása, hosszan tartó alkalmazása vízvisszatartást, ödémásodást, magas vérnyomást (hipertónia), káliumvesztést okoz. Ezek a nem kívánatos mellékhatásai a fogyasztás felfüggesztése után gyorsan rendeződnek. Cukorbetegség, magas vérnyomás, veseelégtelenség esetén csak orvossal egyeztetve alkalmazható! Gyógyszerszedés esetén a gyógyszerek hatását, felszívódó képességét befolyásolhatja, ezért kezelőorvossal tudtával alkalmazzuk! Várandósság és szoptatás alatt használatát kerülni kell!

Édesgyökér gyógyhatása röviden

Nyálkaoldó, köptető, köhögéscsillapító, simaizom görcsoldó, gyulladáscsökkentő, ízjavító, stresszoldó, immunerősítő, emésztés-serkentő, antiallergén, roboráló, vízhajtó, fájdalomcsökkentő, rákellenes.

 

Hatóanyagai: A triterpénvázas glikozidjai közül kiemelkedően fontos a glicirizin, flavonoidjai közül pedig a likviricin és az izolikviricin. Ezen kívül vannak még benne szaponinok, kumarin, flavonoidok, szteroidvegyületek és illóolaj.

Népies neve: cukorkóró, mézgyökér, édesfa

Angol neve: licorice, liquorice, sweet-root

Hasznos része: VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben is szereplő, hivatalos drog a gyökerének (Liquiritiae radix vagy Glycyrrhizae radix) száraz kivonata

 

Édesgyökér története:

A kínai orvoslásban már kb. 2000 évvel ezelőtti írásos anyagokban is említik, mint sok mindenre jó szert. A mai napig része a kínai gyógyászatnak. 1305-ben I. Edward király adót vetett ki rá -ami bizonyítja elterjedtségét, termesztését angol területeken is. Állítólag Napóleon is szerette az édesgyökérből készült édességet. A szigetországban azóta is felhasználják cukorkák, desszertek készítésekor. Az édesgyökér nem más, mint a medvecukor (bocskorszíj) néven ismert édesség színező és ízesítőanyaga. Barna sörök színének kialakítására, likőrök alkotórészeként, az az élelmiszer- és gyógyszeripar különféle termékeiben ízjavítóként, állományjavítóként is használják. Édes ízét, gyógyhatásait együttesen kihasználva előszeretettel alkalmazzák megfázásra javasolt cukorkák alkotórészeként.

 

Édesgyökér gyűjtés, szedés, tárolás:

Szeptember-október időszakban gyűjtjük gyöktörzsét, gyökerének erősebb részeit. A megmosott gyökereket jól szellőző, meleg, de közvetlen napfénytől védett helyen szárítjuk, hámozás után darabolva, szeletelve tároljuk. Tárolása hűvös, sötét helyen, jól záródó edényzetben történjen, vagy fagyasszuk le.

Édesgyökér botanikai leírása:

A mediterrán jellegű és szárazföldi éghajlatú területek nedves, napos, déli lejtőit kedveli.  A Földközi-tenger mentén őshonos, hazánkban egy rokon faja, a keserű édesgyökér (G. echinata) honosodott meg, illetve termesztésével találkozhatunk. Szántókon, legelőkön, parlagon hagyott, napos területeken fellelhető évelő növény. Szórt állású, élénkzöld levelei páratlanul szárnyaltak. Aprócska, liláskék virágai a levélhónaljakból kifejlődő fürtökben nyílik. Virágzási időszaka május-június. 3-5 magot tartalmazó, csupasz hüvelytermésű. Kb. 1 méter magasra növekszik. A talaj mélyebb rétegeiben fejlődő gyökérzetének köszönhetően jól áttelel, alapvetően azonban meleget kedvelő növény. Termesztésére jól szellőző, homokos de tápdús talajok ideálisak. Kártevője, betegsége nem ismert, növényvédelmet nem igényel.

 

Felhasznált irodalom:

Earl Mindell: Gyógyfüvek bibliája
Csupor Dezső: Fitoterápia, Növényi szerek a gyógyászatban
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete
Reader’s Digest – A természet füvészkertje
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium
Gyógynövények kincsestára -Alexandra kiadó
Reader’s Digest. Fűszerek és gyógynövények nagykönyve 2008