A szívritmuszavar (arrhythmia) változó tünetekkel és erősséggel jelentkezhet. Vannak, akiket megijeszt a jelenség, de vannak olyanok is, akik nem veszik észre az enyhe szívritmuszavart. Az arrhythmiának két típusát különböztetjük meg egymástól. Tachycardiáról beszélünk abban az estben, ha a szívfrekvencia 100/percnél magasabb. Amennyiben a szívfrekvencia 60/perc alá esik bradycardiáról van szó. Mindkét jelenséget más-más tünetek kísérik ezért fontos különbséget tenni a két szívritmuszavar között.
Tachycardia tünetei:
Ilyen esetben gyakori, hogy a szív nagyon kalapál, a pulzus gyors és úgy tűnik a szív össze-vissza rendszertelenül ver. Ehhez társulhat légszomj, látászavarok, szédülés, valamint félelem és idegesség, hiszen a fent említett kellemetlen tünetek aggodalomra adnak okot. Gyakran jelentkezhet mellkasi fájdalom, mivel a szaporán dolgozó szívnek több oxigénre lenne szüksége, ami a szívtáji szorító érzést okozza. Ha a szív nagyon gyorsan ver, elképzelhető, hogy a vérkeringés leáll és eszméletvesztés következik be, ez életveszélyes állapot. Amennyiben a pulzus leáll azonnal szükség van az újraélesztés megkezdésére és mentőt kell hívni!
Bradycardia tünetei:
A Tachycardiához képest pont az ellenkezője történik, hiszen a szívverés lelassul, mivel a vérkeringés csökken. Ezenkívül gyakori a szédülésérzés, a teherbírás csökkenése, a folytonos fáradtság, aluszékonyság, idegesség, félelem, eszméletvesztés. A lelasssult vérkeringés következménye lehet a veseműködés zavara és a szívelégtelenség is.
Mindezeken felül előfordulhat olyan szívritmuszavar is, ami egyik kategóriába sem sorolható, mégis szabálytalan szívverés, esetleg ritmuskihagyás vagy nagyobb dobbanás érzékelhető.
Mit tehetünk ellene?
Abban az esetben, ha szív- és érrendszeri betegségekben szenved, valamint panaszokat érez mihamarabb forduljon orvoshoz, a szívritmuszavar megfelelő diagnosztikájával súlyosabb betegségek is megelőzhetők. Orvosi kezelés mellett természetesen a természet patikája is bőven kínál szíverősítő gyógynövényeket, melyekkel érdemes tisztában lenni. Ne feledje gyógyszerszedés mellett mindenképp egyeztessen orvosával a felsorolt gyógynövényekkel kapcsolatban!
Angyalgyökér (Angelica archangelica)
Ez a növény 14-féle aritmiaellenes vegyületet tartalmaz, közülük az egyik vegyület, olyan aktív, mint a verapamil kalciumcsatornagátló vegyület. Dr. James A Duke még egy szívritmuszavar elleni koktélt is javasol olvasóinak a Gyógynövénypatika című könyvében. Elkészítése egyszerű, készítsen angyalgyökérből, sárgarépából, zellerből, édesköményből és fokhagymából italt egy turmixgép segítségével. Annyi vizet tegyen hozzá, hogy a folyadék sűrű, de iható legyen. A zeller béta-blokkolóként funkcionál, és olyan növényi vegyületeket tartalmaz, mint az apigenint, apiint, magnézium és kálium, amelyek segítenek a szívritmuszavar megelőzésében és gyógyításában. Emellett számos vegyülete a vérnyomás csökkentésére és a koleszterinszint csökkentésére is pozitív hatással van.
Galagonya (Crataegus-fajok)
A galagonya kiváló szíverősítő, amely sok évszázados múltra tekint vissza. A galagonya segít leküzdeni a szívbetegségeket, mivel javítja a szívműködést, elősegíti a vérkeringést és növeli a szívizom erősségét. A természetgyógyászok frissfogyasztása helyett a növény kivonatainak szedését javasolják. Mielőtt galagonyát fogyasztana szívpanaszaira, egyeztessen kezelőorvosával.
Kínafa (Cinchona-fajok)
A kínafában kinin vegyület található, amit a malária gyógyítására alkalmaznak. A kinint egy évszázaddal ezelőtt szívgyógyszerként is elkezdték használni. Eredete állítólag egy holland szívbeteg férfihez köthető, aki pitvari fibrillációval küzdött és orvosai sem tudtak segíteni rajta, végül saját magát kezdte el kezelni kininnel és amikor visszatért orvosához meglepően tapasztalták, hogy pulzusa normális volt. A kínafában még ezenkívül is több tucat jótékony hatású vegyület található, amely csökkenti a szívritmuszavart.
Ammi (Ammi majus)
Az ammi az amiodaronnak és az aritmia elleni szerek legfontosabb összetevőjének forrása. 1946-ban G. V Anrepin orvoskutató munkatársa veseproblémákkal küzdött, majd elkezdte gyógyítani magát ammival. A beteg többször átesett szívkoszorúérgörcsön, viszont az ammi fogyasztásával panaszai enyhültek. Erre orvoskollégája G. V. Anrepin is felfigyelt és rövid időn belül izolálta az ammi egyik hatóanyagát a khellint. 1974-ben végül felismerték a khellinszármazékok szívritmuszavar elleni hatását. A növény fogyasztásával önmagában is érhetünk el figyelemreméltó eredményeket, az ammiból tea készíthető.
Repcemag (Brassica-fajok)
Egy kísérlet során ausztrál kardiolgóusok kimutatták, hogy a repcemagolaj segít a szívritmuszavar megelőzésében.
Borbolya (Berberis vulgaris)
A borbolya berberint tartalmaz, ezért nem túlzás azt állítani róla, hogy antibiotikum hatású. A berberin segít a kamrai aritmiák megelőzésében és gyógyításában – állítja Melvyn Werbach doktor. Egy másik kutatás pedig kimutatta, hogy a berberin több mint 50%-al csökkenti a kamrai aritmiák előfordulását. A borbolyát kivonatok formájában beszerezheti a bioboltokból vagy gyógynövény szaküzletekben.
Csüdfű (Astralagus-fajok)
Az immunrendszer megfelelő működését kiválóan elősegíti a csüdfű. Kathi Keville, kaliforniai gyógynövényszakértő, a The Illustrated Herb Encyclopedia (Képes gyógynövény-enciklopédia) és a Herbs for Health (Gyógynövények az egészségért) című könyvek szerzője úgy véli a csüdfű is kiváló szíverősítő. Készítsen belőle teát és tapasztalja meg Ön is jótékony hatását.
Ginkó (páfrányfenyő, Ginko biloba)
A ginkó az egyik olyan szíverősítő, amit a kínaiak előszeretettel alkalmaznak. Ennek oka, hogy a ginkó hasonlóan a cseregalagonyához javítja a szív vér és oxigénellátását, ezáltal mérsékli a légszomjat és a mellkasi fájdalmakat. Aritmia esetén mindenképp érdemes a ginkót alkalmazni a légszomj csökkentése érdekében.
Kövérporcsin (Portulaca oleracea) és más magnézium tartalmú növény
Dr. James A. Duke szerint az amerikaiak több mint 70%-a kevesebb magnéziumot visz be a szervezetébe a kelleténél. Dr. James A. Duke szerint ez összefüggésben állhat azzal, hogy Amerikában kirívóan magas a szívritmuszavarban szenvedők száma. Tudósok szerint napi 250 mg magnézium bevitelével már sokat tehetünk a szívritmuszavar megelőzéséért. A kövérporcsin rendkívül gazdag kalciumforrás. A zöldbab, mák, zab, fekete szemű bab, és a spenót szintén magas kalcium tartalommal rendelkeznek.
Macskagyökér (Valeriana officinalis)
A macskagyökér főként természetes alapanyagú altatók és nyugtatók összetételében található meg, mivel a macskagyökér szívritmus-szabályzó hatású vegyületet tartalmaz. Érdekesség, hogy már az ókori rómaiak is alkalmazták aritmia és szívdobogásérzés orvoslására. ezenkívül a macskagyökér csökkenti a vérnyomást, javítja a szív vérellátását és segíti a szívizom munkáját.
Pecsétviaszgomba (Ganoderma lucidum)
Kínában már a XVI. században is ismerték ezt a növényt, hiszen a Ming-dinasztia korabeli szövegekben úgy tesznek róla említést, hogy „megjavítja a szívet”. Albert Leung (PhD) szintén leteszi a voksát a Pecsétviaszgomba mellett, ha a szívritmusmegelőzéséről van szó. A pecsétviaszgomba a cseregalagonyához és a ginkóhoz hasonlóan szíverősítő szer, javítja a szív vérellátását és oxigén felhasználását.
Pemetefű (Marrubium vulgare)
Sokan előszeretettel alkalmazzák ezt a gyógynövényt megfázás és köhögés ellen. Ennek az az oka, hogy a benne található marrubin és marrubinsav hatékony köptető. Az ilyen típusú vegyületek a szívritmus-szabályozására is pozitívan hatnak. Két-három teáskanál pemetefűből készítsen teát és fogyassza el a déli, illetve az esti étkezések után.
Seprőzanót (Cytisus scoparius)
A német E-Bizottság kiáll amellett, hogy a seprózanó szíverősítő szer. Mindehhez a spartein hatóanyaga járul hozzá, amely aritmiaellenes vegyület. A seprőzanót ne alkalmazza együtt antidepresszáns gyógyszerekkel, valamint ha ilyet szedett akkor egyeztessen kezelőorvosával azzal kapcsolatban, hogy kipróbálhatja-e a seprőzanót szívritmuszavarra.
Szúrós gyöngyajak (Leonurus cardiaca)
Népies nevén szíverősítőfűként is nevezik, ami már önmagában arra utal, hogy hatékony segítség szívbetegségek esetén. Mindezt kutatások is alátámasztják. A szúrós gyöngyajak lassítja a szívverést, nyugtatja az idegrendszert, csökkenti a szorongást és a stresszt. Dr. James A Duke napi 15 g szúrós gyöngyajak fogyasztását javasolja, amit elkészíthet teába. Ebből a mennyiségből kb csésze tea készül el.