A legtöbb édesanya sokat tesz annak érdekében, hogy tejtermelődésével minden rendben működjön, mégis előfordulhat, hogy hiba csúszik a „gépezetbe” és szoptatási nehézségek alakulnak ki. Gyakori jelenség, hogy ennek hátterében éppen az áll, hogy az újdonsült édesanyák szeretnének mindent jól csinálni, ami frusztrációt, idegeskedést és stresszt okozhat.
Tejtermelődési problémák
A laktációs problémák tipikusan az idegeskedés miatt alakulnak ki, ugyanis a folyamatos aggódás növelő a stresszhormonszintet, amely a tejleadás ellen hat. Ebben a család támogatása, valamint szaktanácsadók sokat segíthetnek és a probléma megszűnhet.
Mellgyulladás
A mellek begyulladását a tejcsatorna elzáródása okozhatja, melynek következtében a beszorult tej gyulladást válthat ki. Sokszor ez a mell érzékenységével jár, ritkább esetben pedig tályogot is okozhat. Ilyen esetben javasolt arra törekedni, hogy szoptatás alatt a mell teljes tartalma kiürüljön, és ne maradjon lappangó tej a csatornákban. Emellett borogatással, gyulladáscsökkentők szedésével lehet kezelni a problémát.
Baba baj
A szoptatási nehézségek nem feltétlenül az anyától erednek, hiszen sok esetben a baba is elutasítóvá válik a szoptatással szemben. Gyakori, hogy azok a babák, akik cumisüvegből is táplálkoznak nem akarnak szopizni, hiszen a cumisüvegből másképpen és sokkal kevesebb erőfeszítéssel kapják meg a táplálékot. Szintén kialakulhat az úgynevezett szoptatási sztrájk is, mely során egyik alkalomról a másikra utasítja el a szopást. Ennek oka lehet egy kellemetlen élmény is, ami szoptatás közben érte, akár egy nagy zaj (motor hang, hirtelen csattanás stb.) Veleszületett rendellenességek is nehezíthetik a szoptatást, a probléma diagnosztizálásában kezelő orvos tud segíteni.
Szoptatási nehézségek ellen gyógynövények
Görögszéna (Trigonella foenum-graecum)
A görögszéna segítséget nyújt a tejelválasztás serkentésében. Ennek oka, hogy a növény fitoösztrogéneket tartalmaz, amelyek vegyületeit tekintve hasonlóak a női ösztrogén hormonokhoz. Egyik fontos összetevője a dioszgenin serkenti a tejelválasztást és növeli az anyatej mennyiségét. A görögszéna a természetes mellnagyobbítást is elősegíti.
Fokhagyma (Allium sativum)
Hölgyek szoptatása alatt gyakran előfordul emlőgyulladás, melynek orvoslására az orvosok antibiotikumokat javasolnak. Antibiotikumok szedése alatt tilos szoptatni, mivel a gyógyszer vegyületei bejutnak az anyatejbe. Egy missouri természetgyógyász Chris Deatheridge azt javasolja, hogy egy csepp kasvirág tinktúrát keverjünk el fokhagymával és 1,2 dl sárgarépalével, az így kapott italból két óránként kell kortyolgatni, ez akár véglegesen is megszüntetheti az emlő problémákat. A philadelphiai Monell Chemical Senses Center végzett egy kutatást, melyben megfigyelték, hogy amikor egy anya fél órával szoptatás előtt fokhagymát eszik, akkor a kisbabák tovább és lelkesebben esznek szoptatás alatt. Ezáltal több anyatej jut a szervezetükbe, amely hozzájárul a babák kiegyensúlyozott mindennapjaihoz és egészséges fejlődésükhöz.
Amerikai mogyoró (földimogyoró, Arachis hypogaea)
Kínában elterjedt, hogy azoknak a nőknek, akiknek kevés a teje, fitoterapeuták földimogyoró fogyasztását javasolják. Ennek hátterében az áll, hogy a földi mogyoró a görögszénához hasonlóan sok fitoösztrogént tartalmaz, amely serkenti a tej termelődését.
Ánizs (Pimpinella anisum)
Jean Valnet doktor, az aromaterápia úttörője szerint az ánizs remekül hat a tej termelődésére. Mindemellett javasolja az édeskömény és a fűszercirok alkalmazását is. Az ánizs kebeldúsításra is alkalmas lehet Dr. James A Duke szerint.
Barátcserje (Vitex agnus-castus)
Christopher Hobbs kaliforniai botanikus és fitoterapeuta szerint a barátcserje alkalmazása eredményes a tejelválasztás megindítására. A barátcserjét mellérzékenység, valamint klimaxos és menstruációs tünetek enyhítésére is alkalmazzák.
Édeskömény (Foeniculum vulgare)
Az édesköménynek enyhe tejelválasztást fokozó hormont serkentő hatása van, ebből adódóan édeskömény tea fogyasztásával sokat tehetünk a tej termelődéséért. A tea elkészítésének módja: Tegyen 2 teáskanálnyi zúzott édeskömény magot forrásban lévő vízbe, áztassa ki majd fogyassza el. Figyelem! Ne használjon édeskömény olajat, ugyanis vetélést okozhat terhes hölgyek esetében.
Kasvirág (Echinacea-fajok)
A kasvirágot sokan kúpvirágként is ismerik, amely hatásos emlőgyulladásra és a mellbimbó kirepedezésének kezelésére, állítja Deb Soule természetgyógyász, aki az Avena Botanicals gyógynövénypatika alapítója. A kasvirág antibakteriális hatású és serkenti az immunrendszert, ezért érdemes üdítőitalba csepegtetni tinktúrát és 3-4 alkalommal fogyasztani belőle.
Amerikai buzérrepkény (Mitchella repens)
Paul Bergner természetgyógyász úgy véli a buzérrepkény enyhíti a mellbimbó fájdalmát. Forraljon fel 50 g buzérrepkényt fél liter vízbe és adjon hozzá fél liter tejszínt, majd főzze addig amíg sűrű állagúvá válik és kenje be vele a mellbimbóját.
Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)
A kínaiak előszeretettel készítenek borogatást emlőgyulladásra, amelyet 25 g darált gyermekláncfűgyökérből készítenek forrásban lévő vízhez adva. Ezt követően a gyermekláncfűből kapott folyadékot besűrűsítik és a begyulladt emlőt borogatják vele.
Lucerna (Medicago sativa)
A görögszénához hasonlóan a lucerna is tejtermelést serkentő növény. Ebből adódóan javasolt lucernacsírát fogyasztania salátákhoz. Vigyázat! A lucerna elősegíti a bőrfarkast (lupusa), ezért ha Önnek vagy a családjában valakinek bőrfarkasa van, ne alkalmazza a lucernát.
Petrezselyem (Petroselinum crispum)
A népi gyógyászatban a feldarabolt friss petrezselyem fogyasztása elismert gyógymód a mellérzékenység enyhítésére. Ennek oka, hogy a petrezselyem vízhajtó hatású, a tej csökkenése pedig összefüggésben áll a víz visszatartással. A petrezselyem kihajtja a felesleges vizet a szervezetből és segít áthidalni a szoptatási nehézségeket.
Szezám (Sesamum indicum)
Szintén a kínaiaknál ismeretes az az eljárás, hogy a tejképződés érdekében szezámmagot pirítanak és sózva elfogyasztják. Egyelőre nincs rá bizonyíték, hogy valóban hatásos, de érdemes kipróbálni minden kismamának.