A tengeribetegség előfordulásának gyakoriságára nincs megfelelő felmérés, hiszen több szubjektív és nem pontos adat áll a rendelkezésünkre, ezért egy rendkívül nagy szórással, 3-60%-osnak ítélik a jelenség gyakoriságát. Férfiaknál, nőknél és főként gyermekeknél egyaránt előfordulhat, nincs rá statisztika, hogy kik lehetnek kiváltképp érintettek. Az viszont biztos, hogy azokban a családokban, ahol többeknél előfordult a mozgásbetegség nagy valószínűséggel a gyermekek is örökölni fogják. A tengeribetegség vagy mozgásbetegség autóban, buszon és hajón, illetve vidámparkban is előfordulhat.
Tengeribetegség oka
A tengeribetegség oka a fülben keresendő, ugyanis ilyen esetben a problémát a fülben lévő helyzetérzékelő rendszer zavara okozza. Ugyanis ilyenkor a látásérzékelés és a helyérzékelés nincsen összehangban, amely hányingerhez vezethet. Ez a fajta rosszul lét azért alakul ki a hajón, mert a tenger hullámai nem egyformán érik a hajót, abban az ütemben ahogy a szem látja. A probléma felfedezéséhez több időt, órákat kell a nyílt vízen tölteni. De természetesen nemcsak a hajózás, hanem autóban hirtelen fékezés és gyorsulás által is kialakulhat. A jelenség nem egyformán alakul ki mindenkinél, van akinél intenzív a rosszullét és hányásig vezethet, illetve van akinél kevésbé érzékelhető a probléma.
Tengeribetegség tünetei
A kezdődő tünetek az émelygés és a kiszáradás, de ezt követheti szédülés és hányás is. Idővel a szervezet megszokhatja a látott és érzékelt kép közti különbséget, ilyenkor a tünetek magától enyhülnek. Tengeribetegség esetén nincs szükség orvoshoz fordulni, hiszen a diagnózis saját magunk által is könnyen felállítható, mivel általában utazás közbeni émelygés jelentkezik. Gyerekeknél gyakrabban előforduló problémáról van szó. Napjainkban hányáscsillapítókkal enyhíthető a tünetek kialakulása, valamint 2 nagyszerű gyógynövény és rendelkezésünkre áll, amelyek ugyanannyira hatékonyak lehetnek mint a gyógyszeres kezelés.
Gyömbér (Zingiber officinale)
Amerikában Daniel Mowrey gyógynövény farmakológus végzett egy kutatást, melyben a gyömbér és a dimenhidrinát hatásosságát hasonlította össze kísérleti alanyokon. A kísérletben résztvevők mindannyian mozgásbetegségben szenvedtek, tehát mozgás hatására émelyegni kezdtek. Daniel Mowrey egy olyan karosszéket hozott létre, amely ringatásának köszönhetően garantáltan émelygést váltott ki azokból, akik beleültek. A karosszéken volt egy gomb is, amelynek megnyomásával meg lehetett állítani a gépezet mozgását rosszullét esetén. A kísérletben résztvevők egyik csoportja dimenhidrinátot kapott a rosszul lét megelőzésére, míg a másik csoport csupán 1g (fél teáskanálnyi) gyömbért. A végeredményből kitűnt, hogy azok, akik gyömbérrel kezelték émelygésüket csaknem kétszer annyi ideig bírták a karosszékben. Később Daniel Mowrey kísérlete után 80 tengeribeteg tengerészen is tesztelték a gyömbér hatásosságát. A résztvevőknek 1 g gyömbért adtak, majd a kutatók megfigyelték, hogy a gyömbér alkalmazásával a tengeribetegség előfordulása 38%-kal, míg a hányásé 72%-kal csökkent. Ezek a kísérletek bizonyítják, hogy a gyömbér az egyik legkiválóbb gyógynövény a tengeribetegség enyhítésére. Varro Tyler, az Indiana állambeli West Lafayette-i Purdue Egyetem hajdani dékánja is kiáll könyveiben a gyömbér hatékonysága mellett, ezért javasolja, hogy tengeribetegségre vegyen be egy gyömbérkapszulát 30 perccel az utazás megkezdése előtt. a gyömbért nemcsak kapszula formájában érdemes fogyasztani, hiszen gyomornyugtató hatása miatt különböző gyógynövény teák mellé (pl. kamilla) is érdemes fogyasztani. A gyömbér kiváló immunerősítő, ezért a megfázásos időszakban különösen javasolt gyömbért fogyasztani.
Málna (Rubus idaeus)
A málnalevelet gyakran ajánlják terhes nőknek a reggeli rosszullétek enyhítésére. Éppen ezért több természetgyógyász is úgy véli a mozgásbetegség is orvosolható a málnalevéllel. Akár a málnalevelet és a gyömbért együtt is fogyaszthatja.