Sok nő életében az egyik legszebb időszak, amikor anyai örömök elé néz, ugyanakkor az örömteli pillanatok mellett számos kellemetlenség is kijut, ami a terhességgel együtt jár. Gyakori, hogy a terhességi nehézségek a babát is veszélyeztetik, ezért vetélés alakul ki. A vetélés többnyire az első trimeszterben, a baba 24 hetes kora előtt következik be. A spontán vetélés első jelei a vérzés és a hasi görcsök. Ilyenkor előfordulhat, hogy teljesen kiürül a méh, de lehetséges az is, hogy orvosi beavatkozásra van szükség. Általában nehéz megmondani a vetélés okát, holott ilyenkor a szülők csak a miértekre kíváncsiak. Gyakori azonban, hogy kromoszóma rendellenesség áll a baba elvesztése mögött. További okok között tartjuk számon a progeszteronhiányt, ami már a várandósság előtt is jelentkezhet pl. a menstruáció előtti barnás folyás vagy az elhúzódó vérzés lehet intő jel progeszteronhiányra.
Ezenkívül a pajzsmirigy túl- vagy alulműködése szintén negatívan befolyásolja a terhességet, mert hatással lehet a menstruációs ciklusa, peteérésre és a beágyazódásra, valamint a baba fejlődésére is. Gyakori az is, hogy a terhesség eleve nem jön létre a pajzsmirigy betegség miatt, ha mégis sikerül teherbe esni akkor fokozottan fennáll a vetélés kockázata, illetve a babánál fejlődési rendellenesség is kialakulhat.
A PCOS olyan női betegség, amely ugyancsak megnehezítheti a teherbeesést vagy a baba kihordását. A PCOS során a petefészekben ciszták alakulhatnak ki, amely megnöveli a vetélés esélyét. PCOS esetén olyan hormonzavar áll be, amely több mindenre kihatással van, gyakori, hogy pajzsmirigy betegség vagy progeszteronhiány is kéz a kézben jár a PCOS-sal. Ilyen esetben kialakulhat magas vérnyomás vagy cukorbetegség is a várandósság alatt.
A fertőzések közre játszhatnak a baba elvesztésében, mivel a hüvely pH-ja megváltozik és érzékenyebb lesz a fertőzésekre. Ennek jelei az égő, viszkető érzés, hüvelyi folyás, amellyel érdemes minél hamarabb felkeresni a kezelőorvost. Az állapotos hölgyeknek fontos odafigyelni a hüvely higiéniájára és kerülni azokat a helyeket, ahol elkaphatják a fertőzéseket (pl. strand, uszoda).
A vetélés további okok közé sorolhatjuk a miómát, autoimmunbetegségeket, véralvadási zavarokat, cukorbetegséget vagy olyan anatómiai okokat, amelyek kihatással vannak a terhességre.
Amerikai buzérrepkény (Mitchella repens)
A buzérrepkény jó híre régi időkre vezet vissza, hiszen már egy 1860 körüli amerikai folyóiratban is áldásos hatásáról számolt be egy Dr. Smith nevű orvos. Elmondása szerint amerikai indián nőktől hallott először a növény pozitív tulajdonságairól, amely megkönnyíti a vajúdást és a szülés előtti utolsó heteket. Ezáltal sok állapotos nő belelkesedett a buzérrepkény alkalmazását illetően, amit málnalevéllel, rozsdás rügyű bangitával, benedekfűvel, benedekfűvel, édesgyökérrel és szárcsagyökérrel együtt is alkalmazhat.
Málna (Rubus idaeus)
Dr. James A Duke szerint a málna az egyik leghatásosabb gyógynövény terhességi panaszokra, hiszen a málnában lévő vegyületek ellazítják a méhet. Azoknak a hölgyeknek, akiket vetélés fenyeget különösen ajánlott málna levél teát fogyasztaniuk, mivel segíthet biztonságban tartani a magzatot. A gyógynövény botanikai rokonai is alkalmasak lehetnek erre a célra, ilyen a földi szeder, hamvas szeder és a vörösbolyhú málna.
Juta (Corchorus olitorius)
A jutában igen magas számban található folát forrás, amely a folsav természetes formája vagyis a B-vitaminok egyik fajtája. Ez segít a megelőzni a bénulással és a fejlődés zavarral járó nyitott gerinc kialakulását is. Éppen ezért gyakori, hogy a szülészek folsavat tartalmazó étrendkiegészítő tablettát írnak fel a várandós hölgyek számára. A lencse is sok folátot tartalmaz, ezért érdemes abból is minél többet fogyasztani.
Kék indiángyökér (Caulophyllum thalictroides)
A kék indiángyökeret, az amerikai indiánok a szülés megindítására használják. Ennek oka, hogy a növény cauloszaponint nevű vegyületet tartalmaz, amely serkenti a méhösszehúzódásokat. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a kék indiángyökeret nem szabad felelőtlenül alkalmazni, mert vetélést okozhat. Ez azonban nem szabad, hogy elrémisszen a gyógynövény jótékony hatásaitól is. Deb Soul, maine-i gyógyfüvész 20-30 csepp kék indiángyökér tinktúrát javasol a panaszok enyhítésére. Mindemellett érdemes orvossal is egyeztetni a gyógynövény alkalmazását illetően.
Közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum)
Deb Soule úgy véli a szüléshez elengedhetetlen az orbáncfű olaja, amellyel érdemes bekenni a gátat. Ezáltal kiküszöbölhető, hogy a gát és a végbélnyílás közötti rész beszakadjon. Az orbáncfű olaj szülés után is kifejti áldásos hatását, ugyanis nyugtatja és gyorsítja a gátseb gyógyulását, valamint enyhíti az égő érzést és csökkenti a duzzanatot.
Pásztortáska (capsella bursa-pastoris)
Soule 40-60 csepp tinktúra bevételét ajánlja a vérzés elállítására a szülést követően. Erről a gyógynövényről kimutatták, hogy összehúzza a vérereket, tehát csökkenti a vérzést.
Petrezselyem (Petroselinum crispum)
A petrezselyemben van egy apiol nevű vegyület, amely a méhösszehúzódásokat serkenti, ezt régebben a terhesség megszakítására tudatosan alkalmazták. Oroszországban napjainkban is kapható egy gyógyszer, ami petrezselyem levélből áll és vajúdás során a méh összehúzódásokat serkenti.
Rozsdás rügyű bangita (Viburnum prunifolium)
Menstruációs görcsök és vetélés ellen előszeretettel alkalmazták ezt a gyógynövényt, amelyről már a XIX. századi gyógynövény könyvek is írtak. Napjainkban a természetgyógyászok szintén javasolják női bajokra a rozsdás rügyű bangitát, amely méhnyugtató hatású.
Spenót (Spinacia oleracea)
A spenót a jutához hasonlóan magas foláttartalmú növény, amely segíthet kiküszöbölni a nyitott gerinccel születés veszélyét. A spenótban emellett van cink is, amely hozzájárul a gyorsabb sebgyógyuláshoz, valamint segít átvészelni a szülés okozta nehézségeket. Főleg azok veszélyeztetettek cinkhiánnyal, akik vegetáriánus életmódot folytatnak. A spenótból készíthető leves is endívia, spárga, petrezselyem, gombó (okra), amaránt és káposzta felhasználásával.