Testszag ellen a legjobb gyógynövények

Testszag ellen a legjobb gyógynövények
A testszagot sokan az ápolatlansággal és a higiénia hiányával azonosítják – tévesen, hiszen a testszag kialakulásában szerepet játszhatnak különböző betegségek és az életmód is. 

A testszagot sokan az ápolatlansággal és a higiénia hiányával azonosítják – tévesen, hiszen a testszag kialakulásában szerepet játszhatnak különböző betegségek és az életmód is.

A testszagot első sorban az izzadtság és a bőrön lévő baktériumok okozzák. A bőrünk élőflórájához hozzátartoznak különböző gombák, baktériumok, amik minden testen megtalálhatók. Amennyiben ezeknek a baktériumoknak nedves, izzadt közeget biztosítunk elszaporodhatnak és a bőr pH rendszere felborulhat. A testünkön vannak frekventált területek, ahol több mirigy található, melyek sokszor kellemetlen szagot árasztanak ilyen a hónalj, ágyék, köldök, mellek körüli terület, de ezek közül is főképpen a hónalj.

Sok esetben a szőrzet is hozzájárul a testszag erősségéhez, ami lelki- vagy testi állapotunkról is árulkodó szag lehet. Napjainkban nem túl esztétikus a szőrzet látványa, valamint különböző tisztálkodó szerekkel elnyomhatjuk a szagokat.

Nők esetében főleg a hormonváltozások idéznek elő kellemetlen szagokat, amit a menstruáció is befolyásol. Érdekesség, hogy a nők testének illata akkor is változik, ha más férfiak természetes illatára reagálnak. Előfordulhat, hogy kellemetlen testszag jelentkezik azoknál, akik fogamzásgátló tablettát szednek. Mindemellett az étkezésnek is komoly szerepe lehet a testszag kialakulásában. Például a hagymás, kolbászos, túlságosan fűszeres ételek is hatással lehetnek a testszagra. Ennek oka, hogy a fűszerek aromájához különböző kénvegyületek is hozzájárulnak, amitől a szervezet szeretne minél hamarabb megszabadulni, hiszen méreganyagként azonosítja. Ezáltal a test elkezd izzadni, így leadva a felesleges méreganyagokat. Azok, akik előszeretettel fogyasztanak vörös húsokat számítani kell az erősebb testszagra is. Cukorbetegeknél a betegség váltja ki ugyanezt a kellemetlenséget, amit ketoacidózisnak hívunk. Ez a jelenség előfordulhat azoknál is, akik kevés szénhidrátot fogyasztanak. Ketoacidózis során a szervezet nem a vérben található cukrot használja fel az energia pótlásra, hanem a zsírraktárakat igyekszik felhasználni.

Testszagot okozó betegségek között meg kell említeni a nekrózist, ami a sejtek szövetek elpusztulását jelenti. Ilyen kialakulhat rovarcsípés, kígyómarás, trauma következtében is. Jellegzetes tünetei a fájdalom, gyulladás, az érintett terület elszíneződése. Az elhalt szöveteknek kellemetlen szaga van, ezért büdös például az üszkösödés is.

Van olyan is, aki csak büdösnek képzeli magát, de valójában a környezete ezt nem érzékeli, vagy nem zavaró számukra. Ezt a jelenséget olfaktorikus referencia szindrómának nevezzük, amely egy pszichés betegség.

Testszag elleni gyógynövények

Természetesen a legtöbb esetben a testszag nem képzelt, hanem valós probléma, ami sokaknak zavaró és szeretnék megszüntetni erre van néhány kifejezetten áldásos hatású gyógynövény, amit Dr. James A Duke gyűjtött össze Gyógypatika című könyvében.

Koriander (Coriandrum sativum), édesgyökér (Glycyrrhiza glabra és más gyógynövények

Dr. James A Duke adatbázisa szerint a koriander és az édesgyökér 20 féle antibakteriális hatású vegyületet tartalmaz, a szurokfűben és a rozmaringban 19-, a gyömbérben 17, a szerecsendióban 15, a fahéjban és az édesköményben 11, a babérlevélben 10 féle vegyület van. Ezek a gyógynövények mind alkalmasak lehetnek a testszag csökkentésére, baktériumölő tulajdonságuk miatt. Alkalmazásuk egyszerű, készítsen ezekből a növényekből erős teát és kenje be vele a hónalját vagy készítsen borogatást. Akár fürdővizet is készíthet ezekből a gyógynövényekből, vagy ha nem szeretne így fürdőzni, akkor használja illóolaj formában. Az illóolajok kis mennyiségben is mérgezőek lehetnek, ezért fogyasztásra alkalmatlan. John Heinerman (PhD) orvos antropológus izzadásgátló zsálya tinktúra elkészítését javasolja, amely a következő: 2 dl vodkába áztasson szárított, porított zsályát. Ezt követően érlelje a folyadékot 2 hétig és naponta kétszer rázza fel. Ezután alkalmazza a bőrén naponta 3-4 alkalommal.

Cinktartalmú zöldségek

A cinkhiány hozzájárul a kellemetlen testszaghoz. Cinkhiány főleg vegetáriánus étrendet folytatók körében alakul ki, azok, akik rendszeresen fogyasztanak teljesértékű élelmiszereket viszonylag ritkán találkoznak ezzel a problémával. A spenót, petrezselyem, mustárlevél, kelbimbó, uborka, madzagbab, endívia, spárga, aszalt szilva jó cinkforrás, ami segíthet leküzdeni a kellemetlen testszagot.

Ecet

Az almaecetet természetes dezodornak is hívhatnánk, hiszen kiválóan csökkenti az izzadást és a testszagot. Dr. Heinerman kifejezetten ajánlja az almaecetet, amit fel lehet turbózni zsályával is.

Szódabikarbóna és kukoricakeményítő

Bár a szódabikarbóna nem gyógynövény mégis megoldást jelenthet a problémára, alkalmazza úgy, mintha hintőport használna. A szódabikarbóna szárító hatású ezért csökkenti az izzadást és a velejáró kellemetlen szagokat.

Tarlórépalé

Gondolta volna, hogy a tarlórépa 10 órán át elnyomja a kellemetlen testszagot? Erről számol be Dr. Heinerman, akinek egy japán orvos javasolta, hogy kenje be tarlórépával a hónalját a szagok elnyomása érdekében. Kísérleti céllal így is tett Dr. Heinerman, aki arról számolt be, hogy bár az izzadás mértékén nem változtatott a tarlórépa, a kellemetlen szagoknak nyoma se volt. 

Tartalomhoz tartozó címkék: DR IMMUN egészség testszag