Tüdőgyulladás ellen a 9 legjobb gyógynövény

Tüdőgyulladás ellen a 9 legjobb gyógynövény
A tüdőgyulladás olyan fertőzés, amely a tüdő légzsákjait támadja gyulladást okozva bennük. A légzsákokba folyadék vagy genny gyülemlik, amely váladékkal járó köhögést, lázat, hidegrázást és légzési nehézséget okoz. Különféle baktériumok, vírusok és gombák okozhatnak tüdőgyulladást, melynek hátterében általában a legyengült immunrendszer légúti megfertőződése áll. 

A tüdőgyulladás olyan fertőzés, amely a tüdő légzsákjait támadja gyulladást okozva bennük. A légzsákokba folyadék vagy genny gyülemlik, amely váladékkal járó köhögést, lázat, hidegrázást és légzési nehézséget okoz. Különféle baktériumok, vírusok és gombák okozhatnak tüdőgyulladást, melynek hátterében általában a legyengült immunrendszer légúti megfertőződése áll.

A tüdőgyulladás életveszélyes is lehet, súlyosságától függően. Különösen veszélyeztetettek a csecsemők és kisgyermekek, a 65 év felettiek, valamint a gyenge immunrendszerrel rendelkező személyek.

Tüdőgyulladás tünetei

A tünetek gyakran hasonlítanak egy megfázás tüneteihez, amely lehet súlyos és kevésbé súlyos életkortól, egészségügyi állapottól és a betegséget okozó baktériumok típusától függően. Figyelem felhívó jelek közé tartozik a mellkasi fájdalom légzéskor vagy köhögéskor, zavartság mentális területen (65 éves és idősebb felnőtteknél), köhögés, fáradtság, remegő hidegrázás, ritkább esetben hányinger, hányás vagy hasmenés.

Az újszülötteknél a hányás, lázas állapot, köhögés, nyugtalan alvás, fáradtság, nehézlégzés és az étvágytalanság lehetnek intő jelek, amelyre érdemes azonnal odafigyelni és orvoshoz fordulni.

Mi okozza a tüdőgyulladást?

A tüdőgyulladást általában olyan baktériumok idézik elő, amelyek bejutnak a felső légúti rendszerbe és az immungyengeség következtében a tüdőt támadják meg. Sok esetben ezekkel a baktériumokkal szemben még idejében felveszi a harcot a szervezet így összességében mindössze megfázás alakul ki. Azok esetében, akik tüdő problémával küzdenek vagy gyenge immunrendszerük van nagyobb eséllyel alakul ki tüdőgyulladás.  A bakteriális tüdőgyulladás leggyakoribb oka az Egyesült Államokban a Streptococcus nevű baktérium. ezek a baktériumok főként a tüdő lebenyét érinthetik, ezért szokták ezt az állapotot lebenyes tüdőgyulladásnak is nevezni.

A Mycoplasma szintén okozhat tüdőgyulladást, de általában enyhébb formában. Ilyen esetben sokszor nincs szükség ágyban feküdni, hiszen kisebb mozgást, sétát elvisel a szervezet.

A tüdőgyulladást gombák is okozhatják azoknál az embereknél, akik krónikus egészségügyi problémákkal küzdenek vagy legyengült immunrendszerrel rendelkeznek, valamint azoknál az embereknél fordul elő, akik erőteljesen belélegezték a gombákat. Ilyen gomba megtalálható madárürülékben, talajban és a penészgomba is idesorolható.

Napjainkban a COVID-19 világjárvány az egyik legkritikusabb vírus a tüdőre nézve. Rendkívül sokan vesztik életüket a vírus halálos támadásának. A COVID-19 tünetei szintén lehetnek enyhék, ugyanakkor súlyosak is, ami köhögést, mellkasi szorítást és nehézlégzést okoz.

Tüdőgyulladás leküzdésére a 9 legjobb gyógynövény

Aranygyökér (Hydrastis canadensis)

Az amerikai indiánok előszeretettel alkalmazzák ezt a gyógynövényt tüdőgyulladásra és más légúti fertőzésekre, melynek oka, hogy az aranygyökérben található hidrasztin és berberin mikrobaellenes hatású. Hasonló hatást fejt ki a mahónia, sárgagyökér, borbolya és az alaszkai aranyfonal is.

Bajkáli sisakfű (Scutellaria baicalensis)

Kínában a bajkáli sisakfűről számos kutatást végeztek, amely bebizonyította, hogy mikrobaellenes hatással rendelkezik. Mivel ez a gyógynövény akadályozza az influenzavírusok és a tüdőgyulladást okozó gombák hatékonyságát gyakori, hogy a kínai orvostudomány a tüdőgyulladást, influenzát és más légúti megbetegedéseket sisakfű, alaszkai aranyfonál és amúri parásfa kivonatával gyógyítja, melyből injekciót készítenek. Dr. James A. Duke nem ajánlja az injekciót, azonban a gyógynövények külön-külön és együtt is hatásosak lehetnek tea formájában.

Csüdfű (Astragalus-fajok)

A kínai csüdfű immunserkentő hatású, amely a kasvirághoz hasonló hatást fejt ki. Akár mindkettőt is használhatjuk tüdőgyulladás esetén.

Fokhagyma (Allium sativum)

Mary Bove (N.D.) a seattle-i Bastyr Egyetem gyógynövénytan tanszékének vezetője, az Egyesült Államok egyik legképzettebb fitoterapeutája terhessége alatt tüdőgyulladást kapott. Antibiotikum szedése helyett a fokhagyma és a kasvirág áldásos hatását választotta, amely biztosan nem károsította a magzatát. A kitartó kúra eredménye, hogy 2 hét alatt meggyógyult. Éppen ezért nem meglepő, hogy Mary Bove ugyanezt javasolja a tüdőgyulladásban szenvedő betegeinek is. Több természetgyógyász is egyet ért ezzel a kezelési módszerrel, hiszen a fokhagyma kiválóan tisztítja a légutakat és a tápcsatorna megbetegedéseit.

Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)

Albert Leung (PhD) gyógynövénykutató szerint a gyermekláncfű igen hatékony tüdőgyulladás, hörghurut és felsőlégúti megbetegedések ellen. Készítsen a növény gyökeréből és leveléből főzetet, majd fogyassza el. Amennyiben nem tud hozzájutni friss gyógynövényhez, a szárított verzió is megteszi.

Japán lonc (Lonicera japonica)

A japán loncot kínai gyógyfüvészek ajánlják hörghurut, influenza, megfázás kezelésére. Annyira eredményesnek tartják ezt a gyógynövényt, hogy injekció formájában is alkalmazzák. A japán lonc vírus- és baktériumölő.

Kasvirág (Echinacea-fajok)

Indokolt lehet bakteriális tüdőgyulladás esetén antibiotikum használata, de az immunserkentő gyógynövényekkel is nagyszerű eredményeket érhetünk el. A kasvirág készítmények, teák és tinktúrák igen népszerűek nátha, influenza, hörghurut és tüdőgyulladás kezelésére.

Vöröshagyma (Allium cepa)

A vöröshagyma a fokhagyma közeli rokona, sok bennük a hasonló kéntartalmú vegyület. A gyógyfüvészek többsége hatékonyabbnak tartja a fokhagymát, de a vöröshagyma is kifejti áldásos hatását megfázás esetén. A hagyma leves például kifejezetten hatékony légzőszervi panaszokra, tüdőgyulladásra.

Harmatfű (Drosera-fajok)

A harmatfű egyik alkotórésze a plumbagin több tüdőgyulladást okozó baktérium működését is gátolja. Emellett a harmatfű köhögéscsillapítót is tartalmaz. A német E-Bizottság napi két teáskanálnyi tinktúrát javasol légúti fertőzések, tüdőgyulladás gyógyítására.