Nyáron, amikor végre kitör a jó idő, szeretnénk korlátlan ideig élvezni a napsütést, ami sokszor bőrünket tekintve nem marad büntetlenül. A túlzott napfürdőzés során káros UV-B sugarak és a nap melegét adó infravörös sugarak érik a bőrt, melyek leégést, napszúrást, illetve hőgutát eredményeznek. Leégés során a bőr 3-6 óra elteltével kipirosodik és az égő, fájdalmas érzés fokozódik. Súlyosabb esetben kisebb nedvedző hólyagok is megjelenhetnek, valamint kialakulhat napallergia.
Hol gyakoribb a leégés?
Nyáron a vízpart kifejezetten veszélyes lehet a víz visszatükröződő hatása miatt. Ezenfelül a magaslati helyeken, (például hegyekben) magasabb az UV-B index és a nap erősebben éget. Mindemellett a déli órák bárhol veszélyt jelenthetnek, főleg a fehér bőrűek számára. A déli napsütéses órákban akár 30 perc alatt is feléghetünk, ezért fontos fokozott figyelmet fordítani a fényvédelemre.
Hogyan előzzük meg a leégést?
Napjainkban, ha bőrápolásról van szó egyre inkább a figyelem középpontjába kerül a fényvédő krémek használata. A bőrgyógyászok kifejezetten ajánlják napi szintű használatát, mellyel elkerülhető a leégés és az újabb anyajegyek megjelenése, valamint a bőrrák kialakulásának kockázata. Mivel a bőrünk nem felejt, évekkel később is emlékezik egy-egy fájdalmas leégésre, amit a korai ráncok- és a pigmentfoltok megjelenése kísér. A napégés ellen elsősorban a megelőzéssel védekezhetünk, melyben a már említett fényvédő krémek, illetve a bőr elfedése segít. Nyáron egy divatos hosszú ujjú ing, illetve kalap viselésével sokat tehetünk a káros UV-B sugarak ellen.
Mit tegyünk, ha már megtörtént a baj?
Előfordulhat, hogy elfeledkezünk bőrünk védelméről, vagy éppen nincs is nálunk napvédő krém. Ilyenkor nagy eséllyel pár óra múlva vörös bőrrel kell szembenéznünk a tükörbe, melynek látványától csak a fájdalomérzet rosszabb. Szerencsére ma már számtalan leégés utáni krém létezik, ami segít nyugtatni és hűteni a bőrt. Azonban, ha nem szeretnénk drága kencéket vásárolni a természet tárháza is bőven kínál megoldásokat a bőr gyógyítására.
Teacserje (Camellia sinensis)
A kínaiak a hideg fekete tea öblítésre esküsznek napégés esetén. Igazuk lehet, hiszen a fekete teában lévő csersav és teobromin hűti a leégett bőrt. További áldásos hatása, hogy a katechinek megelőzik a napégés okozta bőrkárosodások kialakulását. A zöld tea polifenolt is tartalmaz, ami bizonyítottan megakadályozza az ultraibolya sugárzás miatti bőrkárosodást. A zöld tea áldásos hatása belsőleg és külsőleg egyaránt érvényesül. Ha nem sikerült elkerülni a leégést, akkor főzzön egy zöld teát, hűtse le, majd kortyolgassa el és készítsen belőle borogatást a bőrére.
Aloé (Aloe vera)
Az aloe vera számos bőrproblémát képes hatékonyan kezelni, ezért nem csoda, hogy a leégett bőr nyugtatásában is különösen eredményes. Az aloe vera gélhez rendkívül könnyedén hozzájuthat, hiszen elég mindössze az aloe levelét felhasítani és kikanalazni belőle az áttetsző anyagot. Robert D. Willix (M.D) hajdani szívsebész úgy vélte zuhanyzást követően a bőrre kent aloe gél enyhíti a leégés tüneteit és a kivörösödés 1-2 napon belül megszűnik, valamint a bőr nem hámlik le.
Fekete csucsor (Solanum nigrum)
A népi gyógyfüvészek a feketecsucsor levelet szétmorzsolják és tejszínbe keverik, majd óvatosan a problémás bőr felületre kenik – ezt állítja Varro Tyler az Indianai West Lafayette-i Purdue Egyetem volt dékánja és professzora. Higgyünk neki és próbáljuk ki a fekete csucsor levelet, ami állítólag még a sebgyógyításban is rendkívül eredményes lehet.
Körömvirág (Calendula officinalis)
A körömvirág kifejezetten alkalmas sebgyógyításra, mivel összehúzza a sebeket, csökkenti a gyulladást és serkenti az új bőr képződését. Ugyanezzel a hatással a napégést is képes rövid időn belül gyógyítani.
Padlizsán (Solanum melongena)
A padlizsán hatóereje a fekete csucsorhoz hasonló, ami a burgonyafélék családjába tartozik. Számunkra lehet, hogy újdonság a padlizsán áldásos hatása napégésre, de a napsütéses Ausztráliában már évtizedek óta használják a bőrrák kezelésére.
Uborka (Cucumis sativus)
Az uborka bármilyen égési sérülést képes gyógyítani, legyen szó konyhai balesetről vagy túlzásba vitt napozásról. Alkalmazása rendkívül egyszerű, vágjon fel egy uborkát és helyezze a fájó felületre!
Útifű (Plantago-fajok)
Az útifű gazdag alloin forrás, ami regenerálja a sérült bőrsejteket. Ezt tudva nemcsak napégés gyógyítására, hanem rovarcsípésre és mérges szömörce ellene is hatékony lehet.
Varázsmogyoró (Hamamelis virginiana)
Egy kutatásban a varázsmogyoró, a kamilla krém és az 1 %-os hidrokortizon kenőcs hatóerejét hasonlították össze. A megmérettetésben a varázsmogyoró a 2. helyen végzett, amit a hidrokortizon kenőcs előzött meg. Mindez azt jelenti, hogy a varázsmogyoró hatékony leégés gyógyítására. A különböző bioboltokban kapható varázsmogyoró olaj, illetve oldalt. Ha mi magunk szeretnénk természetes kencét készíteni akkor tegyünk néhány csepp varázsmogyoró olajat mézhez, valamint felvert tojásfehérje habhoz és azzal ápoljuk a kipirosodott bőrt.
Különböző vitaminok és ásványi anyagok
Köztudott, hogy számos vitamin hozzájárul a bőr egészségéhez és a gyorsabb sebgyógyuláshoz. Ilyen például a B-vitamin család és az A-, C-vitamin amelyek létfontosságúak a bőr szépségéért. Leégés esetén az E-vitamin képes a fájdalmas tüneteket enyhíteni. Az E-vitamin tartalmú krémek kifejezetten segíthetnek a bőr nyugtatásában és a bőrpír megszüntetésében. Ezenkívül áldásos hatású az 1-szelenometionin nevű aminosav, ami csökkenti a leégés okozta bőrkárosodást. Az ezzel kapcsolatos kutatásokat Karen E. Burke (M.D) a New York City Cabrini Orvosi Központ munkatársa végezte. Dr. Burke a nyári hónapokban 100 mg szelenometionin szedését javasolja, illetve azoknál a családoknál, ahol gyakori a bőrrák kialakulása ennek az adagnak a dupláját javasolja. Ha a vegyületet nem tudjuk beszerezni, akkor fogyasszunk sok brazildiót, ami rendkívül gazdag ebben az értékes vegyületben.