Ezerjófű (Centaurium erythraea)
Gyógyhatása
Az ezerjófű sokrétűen támogatja az emésztés működését. Elősegíti a gyomorhurut felszámolását, tinktúrája pedig gyomorrontás esetén remek orvosságként szolgál. Javítja az emésztést, fokozza az étvágyat, megszünteti a gyomorégést, fogyasztása jótékony hatású gyomorsavhiány esetén. Nem véletlenül gyomorlikőrök kedvelt alapanyaga. Bélrenyheség esetén is ajánlják, mert kitűnő szélhajtó, hatékonyan csökkenti a puffadást. Az ezerjófű tea fogyasztása segíti a zsírok lebontását és serkenti az epetermelődést, így fogyasztása mellett könnyebbé válik a nehezebb ételek fogyasztása. Kúraszerűen alkalmazva kiváló vese- és vértisztító, segít megelőzni a veseproblémák és a gyulladások kialakulását. Fogyasztása ajánlott lépmegnagyobbodás esetén, mert erősíti és támogatja működését. Helyreállítja az erek rugalmasságát, és csökkenti a meszes lerakódásokat.
Fogyasztása javasolt kóros testsúlygyarapodás esetén fogyás elősegítésére, mert gyorsítja az anyagcserét. Ajánlják különböző májbetegségekben szenvedőknek, például zsírmáj esetén, mivel fokozza a máj méregtelenítő funkcióját is. A népgyógyászatban általános gyengeség, sápadtság és láz ellen is használják. Csökkenti a légzőszervek túlzott nyálkatermelődését, ezért kifejezetten ajánlott megfázás esetén, fokozott orrfolyásnál, vagy tüdőgyulladás, megszünteti az enyves hurutot, és visszafogja. Parazitaellenes hatásából fakadóan ajánlják fogyasztását candida esetén is.
Ezerjófű hatása külsőleg alkalmazva
Friss leve fertőtlenítő hatású, megszünteti a sebek gennyesedését, nedvezését. Elsőrangú a gombás bőrbetegségek esetén az erős forrázatával való lemosás, vagy ülőfürdőben való alkalmazása.
A kis ezerjófűből készült öblögető napi rendszerességgel történő használata jótékony hatású ínygyulladás, valamint ínyvérzés esetén is. Gyakori alkotórésze a gyomorkeserűknek, likőröknek és más szeszesitaloknak.
Állapotok, amelyekben ajánlott
- gyulladások
- méregtelenítés
- fertőzés
- epebántalmak
- hasmenés
- felfúvódás
- ínygyulladás
- sárgaság
- orrfolyás
- arcüreggyulladás
- hörghurut
- gombás bőrbetegségek
Ezerjófű tea készítése:
Étvágytalanság, emésztési zavarok elleni ezerjófű tea elkészítése: Tegyen egy csésze forrásban lévő vízbe 1 gramm szárított növényt, majd hagyja ázni 15 percig, végül szűrje le. Naponta 3 csésze fogyasztása ajánlott, lehetőleg étkezések előtt. Étvágytalanság, legyengült állapot esetén érdemes még ánizzsal, római székfűvel, édesköménnyel és borsmentával együtt fogyasztani.
Sápadtság elleni ezerjófű tea keverék elkészítése: Adjon 1 evőkanál orbáncfüvet és ezerjófüvet 2 dl vízhez. Főzés után szűrje le, majd érkezés előtt fogyassza el édesítőszerek nélkül.
Láz elleni ezerjófű tea: Öntsünk le fél liter hideg vízzel 15-30 gramm ezerjófüvet. Hagyjuk állni 12 órát, majd szűrjük le a kész teát. Elfogyasztása napközben kanalanként ajánlott.
Gyomorkeserű készítése: Vegyen 10-10 gramm ezerjófüvet, ürmöt és vidralecke levelet, 20-20 gramm kamillát és narancshéjat, majd két héten át 2 liter borral áztassa meleg helyen. Préselje ki, majd szűrje le.
Isiász kezelésére használható ezerjófű borogatás: 5 gramm virágos hajtást főzzön meg 100 ml vízben.
Ezerjófű esszencia készítése: Törjön össze és préseljen ki ezerjófüvet, így megkapja az ezerjófű nedvét, majd 30 cseppet keverjen el egy pohár vízben. Naponta 3 alkalommal használható.
Ellenjavallat:
Fekély esetén alkalmazása tilos! Szélproblémával küszködőknek óvatos fogyasztás javasolt a túlzott szárító hatása miatt. Máj-és vesezsugorodásban szenvedőknek nem ajánlott. Nagy dózisban való fogyasztása szélsőséges eredményeket produkál. Kúrája ne tartson tovább 10 napnál, mert gyomor- és bélnyálkahártya gyulladást okozhat.
Ezerjófű gyógyhatásai röviden
Szélhajtó, gyomorégés- és epekőbántalom megszüntető, hasfogó, koleszterincsökkentő, méregtelenítő, vértisztító, étvágyjavító.
Hatóanyagai: Keserűanyagokat, mint például centapikrozidot és egyéb szekoiridoidokat is tartalmaz.
Népies neve: földi epe, százforintosfű. cintoria, erősfű, hideglelés, szarvasfű
Angol neve: Centaury.
Hasznos része: Az ezerjófű föld felett található virágos része (centaurii herba) alkalmazható.
Története
Dél-Európából származó növény, a magyar nyelvemlékekben már említést kap, mint „ezer bajra való” gyógynövény. A mitológia szerint nevét egy Khiron nevű kentaurtól kaphatta, amely név összetételének fordítása „100 aranyat érő füvet” jelent.
A középkorban az alkimisták is kísérleteztek vele, ugyanis az apró olajmirigyeinek köszönhetően az ezerjófű könnyen lángra lobbantható. A virágból kinyert olajat a középkorban orvosi célokra használták. Boszorkányfű elnevezését onnan eredeztethetjük, hogy a legenda szerint az ezerjófű gyökere képes kinyitni a hétlakatú zárt, így „mágikus növényként” tüntetik fel egyes kultúrákban. A középkori kertek állandó lakója volt, a gazdaságokban előszeretettel termesztették.
Ezerjófű gyűjtése, szedése, tárolása
Szedésére általában nyár derekán kerül sor, ekkor van ugyanis a virágzási ideje. Az ezerjófű föld feletti részeit szedhetjük teafű készítése céljából. Leszedését követően jól szellőző helyen kell tárolni, lehetőleg csokorba kötve felakasztani, és meleg, alacsony nedvességtartalmú helyen szárítani a későbbi felhasználáshoz.
Ezerjófű botanikai leírása
A Föld mediterrán és szárazföldi éghajlatain honos. A tárnicsfélék családjába tartozó, vékony szálú mezei növény. Úgynevezett bogernyős virágzata van, a virágai forrt szirmúak, rózsaszín, piros és fehér színben fellelhetőek. Virágzáskor általában a tőlevélrózsa már elszáradt állapotban van. Termése vékony, kétüregű tok, melynek minden része kesernyés ízvilágot hordoz magában. A déli fekvésű, napsütéses hegy-és domboldalakat kedveli.
Több rokona, alfaja ismert, mint például a mocsári ezerjófű (C. uliginosum), vagy a csinos ezerjófű (C. pulchellum). Leginkább élőhelyeik alapján lehet megkülönböztetni őket, a mocsári ezerjófű a víz melletti területeken, míg a csinos ezerjófű a réteken terem a legtöbb esetben. Magyarországon napsütéses réteken, cserjés, és homokos helyeken található meg.
Felhasznált irodalom:
Csupor Dezső: Fitoterápia, Növényi szerek a gyógyászatbanHanna Parrot: Gyógynövények és gyógyteák
Gyógynövények, mint természetes gyógyanyagok
Fűben-fában orvosság
Rácz János: Gyógyhatású növények
Reader’s Digest: A természet füvészkertje
Dr. Kmeth Sándor: Herbárium
Varró Aladár Béla: Gyógynövények gyógyhatásai