Felkészülés a masszázsra

Felkészülés a masszázsra

A folyamatosan végzett masszázs előfeltétele az alapos ellazulásnak, ezért érdemes körültekintően felkészülnünk az alkalomra, hogy ki tudjuk küszöbölni a zavaró tényezőket.

 

A folyamatosan végzett masszázs előfeltétele az alapos ellazulásnak, ezért érdemes körültekintően felkészülnünk az alkalomra, hogy ki tudjuk küszöbölni a zavaró tényezőket.

A masszázs időtartama

A masszírozott személy igényétől függően öt perctől kezdve akár egy órán át is tarthat.

Öltözet

Fontos, hogy a masszázst végző személy akadálytalanul tudjon masszírozni, ezért érdemes kényelmes, rövid ujjú ruházatot viselnünk. Praktikus, ha mosható az öltözék. A masszírozott személlyel együtt vegyük le cipőnket, övünket, óránkat, gyűrűinket és nyakláncunkat, hiszen ezek csak zavarólag hathatnak. Mivel a masszázst magán a bőrön célszerű végezni, a masszírozandó személy vetkőzzön le, amennyire szükséges.

Masszázsolajok - nélkülözhetetlenek!

A síkosító hatású anyagok elősegítik, hogy kezünk egyenletesen csússzon a testfelületen. Mindig csak kis mennyiségben használjuk őket – a túlzott mennyiségű olajtól kezünk lecsúszhat a testfelületről. Ha véletlenül túl sokat vinnénk fel a bőrre, akkor a felesleges mennyiséget könnyen eltávolíthatjuk egy puha papír kendővel. A meleg olaj különösen jótékony hatású, ezért a masszázs megkezdése előtt vízfürdőben melegítsünk fel egy kevés masszázsolajat. A síkosítás mellett az olaj közvetítésével jótékony gyógynövény és virágkivonatokat is juttathatunk a bőrbe. A hintőpor és a paraffin olaj (paraffinum liquidum) - ami kőolaj származék -, bár síkosít és hűsít, nem javallott, mivel elzárja a pórusokat.

Előkészületek

A masszázshoz le kell lazulnia mindkét félnek!

A masszőr testének vagy kezének feszülése könnyen átkerül a masszírozott személyre is.

A masszázs előtt szedjünk össze minden szükséges eszközt, hogy ne kelljen megszakítnunk a folyamatot.

Vegyük szemügyre kezünket, ugyanis a hosszú körmök és a jéghideg kéz kellemetlen élményeket okozhat! Lapos talpú cipőt érdemes viselni, vagy legyünk mezítláb. Mossunk kezet, ragasszuk le az esetleges rajta lévő sérüléseket.

Helyszín

A masszázs – megfelelő puhaságú felületen – ugyanakkor a padlón is elvégezhető. Ez utóbbi esetben legkényelmesebb, ha lábunkat keresztbe tesszük, vagy kinyújtjuk, esetleg térdelünk.

A nyugtató atmoszféra megteremtéséhez nélkülözhetetlen a tompa világítás és a halk, relaxációs zene. Gyújtsunk gyertyát, legyen kellemes illatú a helyiség.

A hosszabb ideig tartó fekvés során a test hőmérséklete csökken – ügyeljünk arra, hogy elég meleg legyen a helyiségben. A masszázs alatta a masszírozott személyt takarjuk be takaróval vagy törölközőkkel, és csak éppen a kezelt testfelületet hagyjuk fedetlenül.

Gondoskodjunk arról, hogy ne érhessen zavaró hatás, ezért kapcsoljuk ki az ajtó csengőjét, a telefont…stb. Akasszunk „Ne zavarjanak” táblát az ajtóra. Gyerekeket, állatokat tartsunk távol, gondoskodjunk róluk előzetesen.

Testhelyzet

Az ellazuláshoz nélkülözhetetlen a kényelmes, elengedett ülő vagy fekvő testtartás.

Masszőrként ügyeljünk arra, hogy egyenes háttal masszírozzunk, ne görnyedjük össze. A masszírozás sokkal kevesebb igénybevételt jelent, ha testünket kissé előredöntve, testsúlyunkkal enyhén partnerünkre nehezedve fejtjük ki a szükséges nyomóerőt.

Kézgyakorlatok

A masszázshoz nélkülözhetetlen az erős, hajlékony, laza és érzékeny kéz. Ennek az állapotnak az eléréséhez nagy segítséget nyújtnak a kézgyakorlatok, hiszen serkentik a vérkeringést, lelazítják az izmokat és az ízületeket.

Ügyeljen arra, hogy masszírozás közben amennyire csak tudja, lazítsa el a csuklóját és a kezét. Ha megfeszíti az izamait, a keze elnehezül és érzéketlenné válik. Kizárólag csak a laza kézmozdulatok közvetítetnek törődést, támaszt, nyugalamat, tehát pozitív energiákat!

A kéz lazításának módjai:

1. Érintse össze két tenyerét, mintha imádkozna, majd emelje egyre feljebb könyökét, amíg a tenyerei szét nem válnak, közben ujjait nyomja össze. Tartsa így 10 másodpercig kezeit.

2. Hatékony ujjerősítést lehet végezni egy kisméretű gumilabdával. Szorítsa össze, majd lazítsa le ujjait. Ismételgesse ezt kb. 1 percig, majd a másik kezével is ismételje meg a gyakorlatot.

Olvassa el a következő szabályokat, hogy körültekintően járhasson el a masszázs során.

  • Mindig kérdezzük meg partnerünket, hogy van-e olyan ok, ami miatt tartózkodni kellene a masszázstól.
  • A masszázs nem okozhat erős fájdalmat vagy kellemetlen érzést. Azonnal hagyjuk abba, ha partnerünk jelzi, hogy nem kellemes valami a számára. Engedjük, hogy ő irányítson. Kérdezzük meg, hogy melyik masszázsfogás esik különösen jól neki.
  • A gerincoszlopot és egyéb csontos területeket közvetlenül ne masszírozzunk.
  • Ne végezzünk ütögetést az arcon!
  • Melegített törölközőket használjunk.
  • Gyengéd, lassú, lágy mozdulatokkal indítsunk, hogy lehetővé váljon az ellazulás.
  • Fokozatosan növeljük a nyomást és a tempót.
  • Figyeljük a testbeszédre. Vegyünk észre minden rándulást, feszülést, de a kellemes érzésekre utaló jeleket is! Ennek megfelelően módosítsuk a masszázst.
  • Igyekezzünk keveset beszélni, mert zavarólag hathat.
  • Ne masszírozzunk túl sokáig vagy túl gyakran. Ideálisnak tekinthető a hetente egyszer végzett fél órás, maximum 1 órás masszázs.
  • Ne próbáljunk senkit rávenni a masszázsra, ha nem akarja.
  • Kerüljük a durva mozdulatokat, és ne időzzünk sokáig egy helyen, mivel ez a bőr sérüléséhez vezethet.
  • Ügyeljünk testtartásunkra. Álljunk kis terpeszben, stabil egyensúlyi helyzetben. Testsúlyunk áthelyezésével szabályozhatjuk a fogások erejét. Hátunk legyen egyenes, vállunk pedig laza.
  • Ne maradjuk egy helyben, mozogjunk, hogy mindig kedvező pozícióban legyünk. Lélegezzünk mélyen, hosszan és szabályosan, hogy ellazuljunk.
  • Tartsuk fenn a folytonosságot, próbáljunk nem megállni és újra nekilátni.
  • Olajok használatakor érdeklődjünk partnerünk ízlése felől.