Fodormenta gyógyhatása

Fodormenta  gyógyhatása
Elősegíti az emésztést, oldja a gyomorgörcsöt, csillapítja a gyomorfájást, a gyomor izomzatát lazítja.  Migrénes fejfájásnál a kísérő hányingert is megszünteti, a görcsös izomzatot lazítja. Ilyen tünetekre mézzel ízesíthetjük, naponta 1-2 csészényit forrón kortyolgatunk el belőle. Töményebb, nagyobb mennyiségű forrázata kiűzi a bélférgeket.

Fodormenta (Mentha spicata var. crispata)

Gyógyhatása

A fodormenta és a borsmenta is azonos gyógyhatásokkal rendelkezik (a különbség közöttük csupán az illóolajok arányában van, hasonlóak tehát hatóanyagaik), és főleg a bennük lévő mentolnak köszönhetnek. Egymással helyettesíthetőek, keverhetőek is, bár apró részleteikben mutatnak mérhető eltéréseket.

A hideg tea csökkenti a hányingert, émelygést, gyomorégést, kismamák is (kis mennyiségben!) fogyaszthatják e célból!

Elősegíti az emésztést, oldja a gyomorgörcsöt, csillapítja a gyomorfájást, a gyomor izomzatát lazítja.  Migrénes fejfájásnál a kísérő hányingert is megszünteti, a görcsös izomzatot lazítja. Ilyen tünetekre mézzel ízesíthetjük, naponta 1-2 csészényit forrón kortyolgatunk el belőle. Töményebb, nagyobb mennyiségű forrázata kiűzi a bélférgeket. Epehajtó hatású, a rendszertelen ürülés, pangások miatt kialakulóban lévő tüneteket enyhíti, az epetermelést kiegyensúlyozza, az epekő képződést megelőzi, az epeutak szűkülése miatti fájdalmat csillapítja, a görcsöket oldja. Viszont komolyabb epeút elzáródás, epehólyag gyulladás esetén tilos használni a mentát!  Élvezeti teaként is ajánlható. Forró nyári napokon frissítő, fűszerként a fodormenta levelét hűsítő koktélokhoz, limonádéba, fagylaltokhoz és gyümölcssalátákhoz adhatunk.

Fodormenta hatása, felhasználás külsőleg:

  • A borsmentából, fodormentából készült illóolajat inhalációs célokra is használják orrnyálkahártya-gyulladásnál, légcsőhurutnál, influenzás megbetegedések idején. A tüdő nyákjait oldják, a szervezetből kitisztítják, a légzést felszabadultabbá, könnyebbé teszik. Valamint reumatikus tünetek, izomhúzódások, izomfájdalmak kezelésére használt krémekben alkotórész, de az ilyen gondok esetén illóolajának bedörzsölése is gyorsan hozhat megkönnyebbülést. Az izmok vérellátását fokozza, sportolás előtti bemelegítést is segíti.
  • Friss fodormenta levelek összemorzsolásával, melegen a bőrre téve enyhíti a viszketést, rovarcsípéseknél is.
  • Szájszag űző hatása okán száj- és fogápoló szerek alapanyaga, levelének rágcsálását, forrázatával öblögetést is alkalmaznak e célból. Fertőtlenít is.
  • Párologtatása (akár a belőle készült illóolajjal, akár a fűtőtestre helyezett edénybe, kevés vízbe dobott levelekkel) fertőtlenítő, légzéskönnyítő, csíraölő, illetve légfrissítő hatású.
  • Ülőfürdőként az égő érzés csökkentése, fertőtlenítő hatása miatt nemi szerveket érintő herpesz esetén ajánlott. Ajakherpeszre lemosó, borogatószerként hoz megkönnyebbülést.

Állapotok, amelyekben ajánlott:

  • emésztési zavarok
  • gyomorrontás
  • felfúvódás
  • irritábilis bél szindróma
  • székrekedés
  • epegyulladás
  • menstruációs zavarok
  • migrén
  • influenza
  • felsőlégúti megbetegedések
  • orrdugulás
  • izomhúzódás, izomfájdalom
  • reuma
  • viszkető bőr
  • rovarcsípés
  • émelygés
  • hányinger
  • gyomorégés
  • féregtelenítés
  • epekő megelőzés
  • epegörcs
  • szájszag
  • bemelegítés (sportolás előtt)
  • herpesz

Fodormenta tea elkészítése:

Csészénként 1 púpozott teáskanál fodormenta levelet leforrázunk, nem főzzük, 10-15 percig állni hagyjuk, majd szűrjük. Mézzel ízesíthető. Naponta 1-4 csészényi javasolt, étkezés után 1 csészével az emésztési bántalmak esetén ajánlott, nyugtatószerként, valamint orrfolyás, nátha esetén este, lefekvés előtt 1 csészével fogyasszunk. Mézzel ízesíthető.

  • Borogatószerként, inhalálásra: ízesítés nélküli teáját használjuk.
  • Ülőfürdő: készíthetünk belőle frissítő fürdőt, friss leveleit egyenesen a fürdővízbe is tehetjük (kis vászonzsákocskába téve); vagy nagyobb mennyiségben/1 liter/ teát főzünk belőle, amit a fürdővízhez adunk. Illóolaját a kozmetikai iparban (főleg szájvizekhez, fogkrémekben, samponokban) és az élelmiszeriparban (cukorkák, rágógumik, likőrök) íz és illatösszetevőként használják. 
  • Epebántalmak kezelésére társítják orbáncfűvel, articsókával.

Ellenjavallat:

Nagy mennyiségű illóolaj, folyamatos, megszakítás nélküli használata veseelégtelenséghez vezethet! Belsőleg epehólyag gyulladás, epeút elzáródás esetén tilos alkalmazni! 3 év alatti kisgyermek esetén sokaknál érzékenység tapasztalható a mentolra, légúti görcsöt, légzésleállást okozhat, ezért kerülni kell! Érzékeny egyéneknél külsőleges alkalmazása csalánkiütést okozhat. Várandósság alatt nagyobb mértékben fogyasztva a fodormenta vetélést okozhat, ezért csak kis mennyiségben, elvétve alkalmazható ilyenkor! Szoptatás idején nem ajánlott. Illóolaját belsőleg csak orvosi utasításra alkalmazzuk!

Borsmenta: borsosmenta, kámforos menta, fehér menta

Fodormenta: zöldmenta, köményes ment

Angol neve: spearmint (fodormenta), peppermint (borsmenta)

Hasznos része:  Gyógyászati célokra a fodormentának a száráról lefosztott leveleit (Menthae crispae folium) használják fel.

Fodormenta és borsmenta gyógyhatása kulcsszavakkal:

Borsmenta gyógyhatása röviden:

Antibakteriális, gyomorjavító és -nyugtató hatású, simaizomgörcs-oldó, jó szélhajtó, összehúzó hatású. Inhalálásra ajánlott, légzéskönnyítő, köhögéscsillapító. Idegnyugtató, fejfájás-csillapító, fájdalomcsillapító, érzéstelenítő, fertőtlenítő, hűtő.

Fodormenta gyógyhatása röviden:

Püffedés, felfúvódás ellen, simaizomgörcs-oldó és emésztésjavító, gyomorerősítő. Légzéskönnyítő, köhögéscsillapító. Fertőtlenítő, fájdalomcsillapító, hűtő, antibakteriális.

 

Hatóanyagai

Borsmenta: flavonoidok, illóolaj (mentol), mentolészterek, klorogénsav, cserzőanyagok, triterpének, keserűanyagok.

Fodormenta: flavonoidok, illóolaj, triterpének, cseranyagok, keserűanyagok.

Fodormenta története:

A mentafélék különleges, jótékony, emésztés- és étvágyjavító hatásait már az ókori perzsák és egyiptomiak ismerték. Egyiptomi fáraók sírjában találtak mentaleveleket. A lucullusi lakomák után bevett szokás volt, hogy mentaágakat rágcsáltak, a jobb emésztés, és a jobb szájszag miatt. A görög mitológia úgy meséli el, hogy Hádész, az alvilág istene beleszeretett egy gyönyörű nimfába, Minthébe. Féltékeny felesége azonban akadályozva szerelmüket Minthét növénnyé változtatta, amit Pluto nem tudott sem megakadályozni, sem visszafordítani, de a növényt finom illattal ruházta fel, és a nimfáról nevezte el. Füstjét szent helyek, házak szertartásos megtisztítására használták, úgy vélték, távol tartja a mérges rovarokat, kígyókat, de az ártó szellemeket is.

Fodormenta gyűjtése, szedése, tárolása:

Gyűjtési ideje június-augusztus; a virágzás megkezdődése előtt gyűjtjük be leveleit. A begyűjtött, száráról lefosztott menta levelek kétféleképpen tartósíthatók, szárítással vagy fagyasztással. A szárított fodormentát kizárólag hűvös, sötét, száraz helyen érdemes tárolni, lehetőleg légmentesen, jól záródó edényben.

Fodormenta botanikai leírása:

Európa és Ázsia egyes térségein őshonosan, vadon nő, mára világszerte sok országban nagyüzemben termesztik, ki is vadul. Kedveli a tápanyagban gazdag, mélyrétegű talajokat, viszonylag vízigényes, viszont a téli fagyot jól tűrő növény. Lágy szárú, tarackoló évelő, melynek magassága általában 40–90 cm. Füzérvirágzatú. Makkocska termésű, de magja csak ritkán csíraképes, vegetatívan jobban szaporodik. Vízpartokon, nedves réteken, házikertekben (termesztés mentén) megtalálható évelő fűszer-, és gyógynövény. A napos fekvésű területeket, a tápanyagdús, laza szerkezetű talajt kedveli igazán. Tartósan száraz időben öntözést igényel. A borsmenta nagy valószínűség szerint a vízi menta (Mentha aquatica) és a fodormenta (Mentha spicata) fajok hibridje. Betegsége a mentarozsda, mely barnás foltok megjelenésében látható a levélfonákon. Kártevője még a levéltetű és a takácsatka. Minden növényi részében jellemző, kellemes, mentol illatú, melyet dörzsölés, morzsolás hatására mindenképpen érezhetünk.

Felhasznált irodalom:

Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete
Earl Mindell: Gyógyfüvek bibliája
Gyógynövények kincsestára -Alexandra kiadó
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium
Csupor Dezső: Fitoterápia, Növényi szerek a gyógyászatban
Reader’s Digest – A természet füvészkertje
Kissné Dogossy Éva- Zsoldos Márton: A természet kincseskamrája
Reader’s Digest -Fűszerek és gyógynövények nagykönyve 2008