Fogfájás elleni gyógynövények

Fogfájás elleni gyógynövények
A népi gyógyászatban számos fogfájás elleni gyógynövényt felfedeztek, ugyanis a fogfájás enyhítésére kevésbé volt fejlett az orvostudomány e téren, mint napjainkban. Bár ma már a fogápolásra nagyobb hangsúlyt fektetünk és könnyen felkereshetünk fogorvost, nem ritka, hogy a fogfájás hirtelen, nem várt időpontban jelentkezik. Ilyenkor sem szabad kétségbe esni, a fogfájás enyhíthető akár a konyhában talált fűszerekkel is, lássuk melyek ezek a fogfájás elleni gyógy- és fűszernövények. 

A népi gyógyászatban számos fogfájás elleni gyógynövényt felfedezetek, ugyanis kevésbé volt fejlett az orvostudomány e téren, mint napjainkban. Bár ma már a fogfájásra nagyobb hangsúlyt fektetünk és könnyen felkereshetünk fogorvost, nem ritka, hogy a fogfájás hirtelen, nem várt időpontban jelentkezik. Ilyenkor sem szabad kétségbe esni, a fogfájás enyhíthető akár a konyhában talált fűszerekkel is, lássuk melyek ezek a fogfájás elleni gyógy- és fűszernövények.

Szegfűszeg (Syzgium aromaticum)

Talán az egyik legismertebb fogfájás elleni fűszernövény a szegfűszeg, amely a fogfájás elleni készítmények 12 leggyakoribb összetevője között is megtalálható. A szegfűszegolaj vény nélkül kapható készítmény, amely érzéstelenítő és fertőtlenítő hatású. Ezzel saját kezűleg érzéstelenítheti a fájó fogat, a legközelebbi fogorvos látogatásig.

Fogfájásfa (Zanthoxylum americanum)

Ahogy a nevében is benne van ezt a fát kifejezetten fogfájásra javasolja a népi gyógyászat. Tommie Bass néhai népi gyógyfüvész a fa kérgét ajánlotta rágcsálásra vagy a fa kérgéből, valamint bogyójából készült teát fogyasztásra. A friss gyógynövény beszerzése körülményes lehet, de érdemes szárított formájáért utána érdeklődni a gyógynövény szakboltokban.

Fűzfa (Salix-fajok)

A fűzfa kéreg szalicint tartalmaz, ami az aszpirinnel rokonvegyület. Ez egyben azt is jelenti, hogy aszpirin helyett érdemesebb természetes orvosságot alkalmazni és fűzfakérget rágcsálni a fájdalom enyhítésére. Ahogy a fűzfakéreg sok más fájdalom enyhítésére is szolgál, úgy a fogfájás elmulasztásában is segíthet.

Gyömbér (Zingiber officinale)

A csípős fűszerekből készített borogatás segít megszüntetni a fogfájást. Ebből kifolyólag javasolt gyömbérből és esetleg piros csilipaprikából borogatást készíteni. Hatékonysága abban rejlik, hogy külső alkalmazásával a csípős fűszerek izzasztják a bőrt és ez a felületes bőrgyulladás ellensúlyozza a fogfájást. Azonban óvatosnak kell lenni vele, mert irritációt okozhat.

Piros csilipaprika (Capsicum-fajok)

A pirospaprika felfedezését Kolumbusz Kristófnak köszönhetjük, aki a karibi indiánok által ismerte meg ezt a fűszernövényt. A piros csilipaprikában megtalálható a kapszicin, amely gátolja a P-anyag vagyis a fájdalom továbbításáért felelős kémiai anyag hatását. Ezenkívül a fűzfakéreghez hasonlóan gazdag szalicinben, amely mint már tudjuk fájdalomcsillapító hatású.

Szezám (Sesamum indicum)

A szezámmagban többféle fájdalomcsillapító vegyület van, ezért nem meglepő, hogy a fogfájást is képes enyhíteni. Javasolt a szezámmagot vízben felforralni, majd megvárni, hogy kihűljön és közvetlenül a fogra vagy az ínyre tenni.

Orvosi rebarbara (Rheum officinale)

A Kínában az orvosi rebarbara-gyökeret gyakran alkalmazzák fogfájás ellen. A növényt megpirítják majd alkoholban tinktúrát készítenek belőle és vattába mártva a fájófogra helyezik. Hatékonyságát igazolja, hogy legalább 6 féle fájdalomcsillapító vegyület található benne.

Miért romlik a fog?

A fogszuvasodása többtényezős folyamat, amit kiválthatnak bizonyos táplálékok, a szájban megtelepedő baktériumok, szociális helyzet és gazdasági tényezők. Fogszuvasodásban főleg a hátsó fogak érintettek, ahol a barázdákban megtapad a plakk, amit baktériumok képeznek. A megtisztított fogakon már 20 perc elteltével megjelenik a plakk képződés. Ez a lepedékes réteg savas kémhatást eredményez a szájban. A fogszuvasodása a zománc felsőrétegével kezdődik el, amikor a baktériumok hatására a nyál pH értéke savassá válik és kioldja a fogból az ásványi anyagokat. Ebben nagy szerepe van bizonyos ételeknek, például savas üdítőknek, édességnek, amelyek köztudottan roncsolják a fogakat. Ha már kialakult a felszíni fogszuvasodás, de még nem érzékeny a fog, akkor fogselyemmel, szájvízzel, rendszeres és alapos fogmosással tehetünk ellene és lelassíthatjuk a fog roncsolódásának folyamatát. Később, amikor a fogszuvasodás eléri a dentint és a fogbelet, a folyamat már nem visszafordítható, mindenképp fogorvoshoz kell fordulni. Fogtöméssel megállítható a fog további romlása és megmenthető a fog, hogy az minél tovább a szájban maradjon. Minél később fordulunk fogorvoshoz a probléma annál nagyobb lesz. A fogbélbe jutó baktériumok komoly fájdalmat okozhatnak és gyulladásos tályog alakulhat ki. Ez később átterjedhet a fogszövetekre és a csontra. Legvégső esetben fájdalmak közepette márcsak a foghúzás segíthet. Ez pedig a fog visszafordíthatatlan elvesztésével jár.

Fogszuvasodás megelőzése

A fogszuvasodást jobb megelőzni, hiszen egy tömött fog sosem lesz már a „régi”. A megelőzésben mindenképp a fogápolás és a szájhigiénia játszik nagy szerepet. Fluoridos fogkrémekkel megelőzhető a fogszuvasodás, de fontos, hogy ne nyeljük le, mivel a szervezetbe kerülve elszínezheti a fogzománcot, amelyen ezek után fehéres foltok jelenthetnek meg. Ez főleg gyermekeknél jellemző, akiknek a fogzománc még fejlődésben van. Fogorvosok a jobb tisztítás érdekében elektromos fogkefét javasolnak, mely forgófejes mozgásának köszönhetően erősebben és fogközökbe bejutva tisztítja a fogakat. Ezenkívül – bár Magyarországon kevésbé bevett szokás – de a fogselyemmel is sokat tehetünk azért, hogy a fogak érintkező felszíne is egészséges maradjon. Szájvízzel pedig azokat a baktériumokat tudjuk elpusztítani, amelyek plakkot képezve megtelepednének a fogakon.

Azoknak, akik genetikailag hajlamosak fogszuvasodásra érdemes elkerülni a cukor fogyasztását és cukorpótlókat alkalmazni, például szorbitot vagy xilit. Az édesség savas kémhatást okoz szájban és ha rövid időn belül nincs megtisztítva a fog akkor a plakkréteg fogszuvasodást idézhet elő. Szerencsére napjainkban már a legtöbb kávézóban, étteremben kapható cukorpótló, köszönhetően az egészségesebb étrend irányába való nyitásnak.

Fogaink megőrzése érdekében javasolt fél évente felkeresni egy fogorvost, aki különböző eszközökkel, például röntgenfelvétellel könnyen megtudja állapítani, hogy milyen állapotban vannak fogaink és milyen beavatkozás szükséges.

Addig is, amíg fogfájással fogorvosra várunk javasolt kipróbálni a fentebb említett gyógynövények valamelyikét a természetes fájdalomcsillapítás és érzéstelenítés érdekében. 

Tartalomhoz tartozó címkék: gyógynövény gyógynövények