A fülfájás mögött számos tényező állhat, a középfülgyulladáson át a lyukas dobhártyáig sok minden okozhatja a kellemetlen tüneteket. Főként gyermekkorban jelentkezik fülfájás, ami általában egy másik betegség például megfázás miatt alakul ki. Azonban leggyakrabban a fülfájás kiváltó oka a középfülgyulladás, amelyet felső légúti megbetegedések okozhatnak. Tünetei az idült gyulladás, amely sokszor gennyes fül váladékozással, lázzal, néhány esetben pedig hányással jár. A másik szintén gyakori jelenség a hallójárat gyulladással együtt jelentkező fülfájás. Ilyenkor a fertőzés a külső fülcsatornába jut be, ez akkor fordulhat elő ha a fülcsatorna kívülről megsérül, vagy víz, idegen anyag kerül bele. Ez azért is veszélyes, mert a víz képes kimosni a fülzsírt, így a baktériumok, gombák elszaporodhatnak a fülben, amely viszketést, túlzott fülzsír termelést vagy fájdalmat okoz. További kiváltó tényezők közé soroljuk a mandulagyulladást, szájban lévő gócpontokat pl. foggyulladás.
Bármi is okozza a kellemetlen tüneteket szeretnénk tőle minél hamarabb megszabadulni. Néhány esetben a fülfájás akár magától 1-2 nap alatt is elmúlhat, de előfordul, hogy több nap után sem tapasztalható javulás, ilyenkor érdemes felkeresni egy fül-orrgégészt, aki a probléma mélyére ás és speciális eszközökkel kitisztítja a fület.
Amennyiben a fülfájás még kezdetleges vagy nincs lehetőségünk orvoshoz fordulni vele érdemes néhány gyógynövényt is kipróbálni a fülfájás ellen. Cikkünkben 8 olyan gyógynövényt ajánlunk, amelyek jó eséllyel segíthetnek a fájdalom elmulasztásában.
Aranycserje (Forsythia suspensa), orvosi tárnics (Gentiana officinalis) és japán lonc (Lonicera japonica)
Mindhárom gyógynövény fülfájás elleni hatékonyságát az adja, hogy antibakteriális hatással rendelkezik. A kínai gyógyászatban ezeket a gyógynövényeket gyakran porítva alkalmazzák különböző főzelékekbe, mártásokba keverve főleg gyermekek számára. Dr. James A Duke amerikai természetgyógyász saját tapasztalatát megosztva Gyógynövény patika című könyvében írta le, hogy milyen hatásos keverék készíthető belőle náthára és influenzára. Ezt tudva talán érdemes kipróbálni fülgyulladásra is.
Aranygyökér (Hydrastis canadensis)
Ez a gyógynövény a fentebb említettekhez hasonlóan antibakteriális hatású. Több természetgyógyász az aranygyökér, kasvirág, édesgyökér keverékét kifejezetten ajánlja fülgyulladásra. Ebből a keverékből naponta három csésze teát ajánlott elfogyasztani.
Borsmenta (Mentha piperita)
A javaslatok közül nem maradhat ki a borsmenta sem, amely antiszeptikus hatású, vagyis képes az élő szervezet fertőtlenítésére, a kórokozók és a baktériumok kipusztítására. Mivel a fülfájást kiváltó tényezők között előfordulhat, hogy fertőzés tartja gyulladásban a hallójáratokat, mindenképp fontos nagyobb figyelmet fordítani a fertőtlenítésre. Emellett a borsmenta magas mentol tartalmú, amely hűsítő, gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik.
Fokhagyma (Allium sativum)
A fokhagymának antibakteriális hatású és immunrendszer erősítő tulajdonsága van, amely hatékonyan veszi fel a harcot a gyulladásokkal szemben. A fokhagymaolaj fülbe cseppentve kifejezetten hatásos lehet fülfájás ellen, sőt helyettesíthető a különböző gyógyszerkészítményekkel. A fokhagyma főleg a középfülgyulladás elmulasztásában segít, így ha fájdalmat tapasztal javasoljuk, hogy használjon főzéshez több fokhagymát és külsőleg cseppentőként is alkalmazza olaj formájában.
Kasvirág (Echinacea-fajok)
A kasvirágot már az angyalgyökér alkalmazásánál is megemlítettük, nem véletlenül, ugyanis ez a gyógynövény kiváló antibakteriális hatású. A kasvirág érdekes módon zsibbadást okoz a nyelvben, ami elsőre furcsa lehet, de egyáltalán nem veszélyes. Fogyassza bátran tea formájában a fülfájás ellen.
Molyhos ökörfarkkoró (Verbascum thapsus)
Ez a gyógynövény sokak számára rendkívül népszerű és egy brit gyógyfűvész még a fülfájás kezelésére is eredményesnek tartja. Fogadjuk meg a tanácsát és cseppentsünk a fülbe ennek a gyógynövénynek a virágjából készült olajból.
Sötét csikófark (Ephedra sinica)
Ez a gyógynövény két erős nyálkahártya duzzanatot lohasztó vegyületet tartalmaz, nevezetesen az efedrint és a pszeudoefedrint. Ezek a vegyületeket képesek elérni, hogy a fülben felgyülemlett nyákos folyadék mennyisége csökkenjen. A pszeudoefedrin olyannyira hatékony, hogy egy kutatás során a páciensek 70 %-nak javított az állapotán. Ez a gyógynövény serkentő hatású, ezért a megengedett mennyiségnél ne fogyasszon többet ugyanis álmatlanságot és magas vérnyomást okozhat. Tinktúra formájában naponta 3x maximum 1 teáskanállal, tea formájában pedig naponta 3x egy teáskanál szárított gyógynövényből készült teát fogyasszon!
Teafa (Melaleuca-fajok)
A teafaolaj köztudottan fertőzésgátló hatású, ezért sokan szívesen alkalmazzák külsőleg a bőrre vagy a fejbőrre. Fülcseppként használva ajánlott néhány csepp teafaolajat növényi olajba keverni és úgy a fülkagylóba juttatni. Ahogyan sok más illóolaj, úgy a teafaolaj is mérgező lehet a belsőleg alkalmazva, ezért fontos, hogy ne nyelje le.
Veszélyesek a fülcseppek?
Cikkünkben több gyógynövényél is javasoltuk, hogy a fülbe cseppentve alkalmazza, ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy az illóolajok – akár a teafaolaj is – okozhat irritációt, ami súlyosbítja a fülgyulladást. Ha az olajok használatával a fülgyulladás nem javul mindenképp hagyja abba és keressen fel egy fül-orr gégészt. Továbbá sajnos meglehet, hogy a fülfájást a dobhártya kilyukadása okozza, amelynél olajok használata tilos! A dobhártya egy vékony hártya réteg a fülben, amely nélkülözhetetlen a halláshoz. Amennyiben erős ütés éri vagy túl hangos zaj kilyukadhat. Ez többnyire magától gyógyul néhány héten belül, azonban ha a lyukas dobhártyába fertőzés kerül, például nátha során, az súlyos hallás romláshoz, rosszabb esetben hallásveszteséget okoz.