A gége és hangszálgyulladás általában felső légúti megbetegedések során tapasztalható, amely rekedtséggel és rosszabb esetben néhány nap némasággal jár. A vírusok okozta gége és hangszálgyulladás könnyebben kezelhető, azonban, ha a hangképzési nehézséget gége vagy nyelvgyöki daganat okozza mindenképp sebészhez kell fordulni.
Mivel ezeknek a betegségeknek a hátterében nagy százalékában légúti megbetegedések állnak a kezelése is a megfelelő torokfertőtlenítésben rejlik, amelyre cikkünkben ajánlunk néhány kiváló immunerősítő gyógynövényt.
Kardamom (Elettaria cardamomum) és más cineol tartalmú gyógynövények
A kardamom gazdag cineol tartalmú vegyületben, amely köptető hatású szer és segít a légutakban megtapadt váladékok felköhögésében. A légúti gyulladásos betegségek során sok váladék termelődik a hörgőkben, amely, ha nincs kezelve komolyabb szövődményei is lehetnek, például tüdőgyulladás. A köptetők hígítják a nyákot, valamint ingerlik a gyomornyálkahártyát, amely refluxokat vált ki és mivel a gyomor és a légzőrendszer összeköttetésben van ezáltal könnyebbé válik a köhögés. Ugyanakkor ez az oka annak is, hogy sokszor a köptetők hányást okoznak, ezzel szemben a kardamom és más cineol tartalmú gyógynövények pl. fodormenta, borsmenta, rozmaring, szerecsendió, levendula, egynyári üröm, gyömbér nem okoz hányást.
Gyömbér (Zingiber officinale)
A gyömbér rendkívül erőteljes gyulladáscsökkentő, antibakteriális és fertőzésgátló tulajdonságokkal rendelkezik, amely nélkülözhetetlen a vírusok leküzdéséhez. Nem véletlen, hogy Paul Schulick amerikai botanikus, író egy egész könyvet írt a gyömbér jótékony hatásáról. ( Ginger: Common Spice Wonder Drug vagyis a Gyömbér: általános fűszer és csodagyógyszer című könyv.) Higgyünk neki és járjunk utána milyen áldásos hatása van a gyömbérnek a gyomorpanaszokra, ízületi betegségekre és a légúti fertőzések leküzdésében. Javasoljuk, hogy torokfájás ellen szopogasson gyömbéres cukorkát vagy fogyasszon gyömbér teát.
Mályvafélék (Althaea-fajok)
A mályvafélék közül az orvosi ziliz, amit a népgyógyászatban évszázadok óta használnak torokgyulladás kezelésére. Az orvosi ziliz a légúti megbetegedések szinte mindegyikét enyhíti köztük a köhögést, torokfájást, megfázást és a hörghurutot is. A mályvafélék további jótékony hatása közé sorolható, hogy nyákot tartalmaznak, ezáltal nyugtatják a nyálkahártyát, ugyanakkor védik a baktériumoktól és a gyulladástól.
Molyhos ökörfarkkóró (Verbascum thapsus)
A mályvafélékhez hasonló áldásos tulajdonságokkal rendelkezik a molyhos ökörfarkkóró is, amelynek virágai enyhítik a gégegyulladás tüneteit. Érdemes teát készíteni belőle és azzal kezelni a fennálló gégegyulladást.
Pemetefű (Marrubium vulgare)
A pemetefű nem újkeletű, hiszen több száz éve alkalmazzák légúti megbetegedések ellen. Kiváló tea készíthető belőle, amellyel enyhíthető a torokgyulladás, köhögés tünete. A német E-bizottság különösen ajánlja a pemetefű teát, míg az amerikai Élelmiszer és Gyógyszer-engedélyezési Hivatal hatástalannak tartja a torok és gégegyulladás kezelésére. Dr. A James Duke hajdani természetgyógyász Gyógynövény patika című könyvében jó szívvel ajánlja ezt a gyógynövényt, így egy próbát mindenkinek megérhet, aki betegséggel küzd.
Borostyán (Hedera helix)
A borostyánt a régiek főként szamárköhögésre alkalmazták. A német E-Bizottság 0,3 g szárított borostyánt ajánl a légutak gyulladásos megbetegedésének enyhítésére, így a gégegyulladásra is.
Harmatfű (Drosera-fajok)
Sokszor a légúti betegségek köhögéssel járnak, amelynek megszüntetésére a harmatfüvet érdemes kipróbálni. Ugyanis ebben a gyógynövényben a kodeinhoz hasonló hatású, köhögés csillapító vegyület (karboxi-oxi-naftokinon) van, amelyek enyhítik a köhögést kiváltó izomgörcsöket. A harmatfűvel kapcsolatos kísérletek során a betegek 90%-nál tapasztaltak javulást a harmatfű alkalmazása során. Ennek az igen hasznos gyógynövénynek van még egy értékes tulajdonsága, mégpedig az, hogy plumbagint tartalmaz, amely gátolja azoknak a baktériumoknak az elszaporodását, amelyek gégegyulladást okozhatnak.
Kasvirág (Echinacea-fajok)
A kasvirág kiváló immunerősítő, így nem meglepő, hogy a gégegyulladást okozó vírusokat is hatékonyan pusztítja.
Nagy csalán (Urtica dioica)
A csalán levele nagy figyelmet kap napjainkban, hiszen a legújabb kutatások szerint képes gyógyítani az asztmát, hörghurutot és a szénanáthát. Ezt tudva talán gégegyulladásra is érdemes kipróbálni már csak baktériumölő és a gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt is.
Orvosi szappanfű (Saponaria officinalis)
Az orvosi szappanfűben lévő vegyületeket (szaponinok) fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásúak, ennek köszönhetően a német E-Bizottság is javasolja különböző légúti betegségek kezelésére.
Örvénygyökér (Inula helenium)
Az örvénygyökér kiváló köptetőszer, ezért hatásos lehet gégegyulladás kezelésére is. David Hoffmann brit gyógyfüvész a Gyógynövények kézikönyve című művében ajánlja az örvénygyökér, pemetefű és a molyhos ökörfarkkóró keverékét tea formájában. David Hoffman a tea készítését forró vízben javasolja, míg sok más lelkes örvénygyökér rajongó hideg vízben, 10 órás áztatással ajánlja a tea elkészítését.
Útifű (Plantago-fajok)
A lándzsás útifű hatékony baktériumölő, összehúzó hatású, torokfájás enyhítő szer, ezért nem is csoda, hogy nagy múltra tekint vissza a népi orvoslásban. Az E-Bizottság az imént összefoglalt tulajdonságai miatt ajánlja a gégegyulladásra.
Fűszeres ételek
A népi gyógyászatban évszázadok óta használnak csípős, fűszeres ételeket a légúti megbetegedések gyógyítására. Gondoljunk csak a fokhagymára, tormára és a mustárra, amelyek egytől-egyig tisztítják a légutakat, valamint antibakteriális hatásuk révén fertőtlenítik a légző és az emésztőrendszert. Megfázás esetén ne felejtkezzünk el ezeknek az ételeknek a fokozott beviteléről, amellyel kiküszöbölhető, hogy a gégegyulladás vagy más légzőszervi betegség hetekig elhúzódjon.