Golgotavirág - Passiflora incarnata L.
Gyógyhatása
A gyógynövény teljes neve Észak-amerikai golgotavirág. A nyugtató, altató, szorongás oldó hatásáért felelős vegyületeket pontosan még nem tudták kutatók kimutatni, de a golgotavirág kivonatával végzett kísérletek minden kétséget kizáróan bizonyították a drog szedatív és hipnotikus hatását. Alkalmazása kifejezetten előnyös idegi eredetű szívdobogásérzés, szívtáji szorító érzés, nyugtalanság és szorongás, álmatlanság, szédülésérzés, fejfájás, nedves, jéghideg kezek, lábak esetén, tehát neurovegetatív dystoniában szenvedőknek. Flavonoid tartalmából fakadóan görcsoldó hatással rendelkezik. Hatékonyságát mutatja, hogy nem csupán enyhe görcsök során alkalmazzák, hanem epilepsziás rohamok, vagy rángógörcsök esetén is.
Németországban engedélyezték idegi eredetű bélmozgások kezelésére, tehát idegi eredetű emésztési problémák esetén is jótékony hatása lehet. A golgotavirág jól kombinálható egyéb szedatív hatású gyógynövényekkel, például macskagyökérrel, citromfűvel, komlóval, orbáncfűvel.
Állapotok, amelyekben ajánlott
- Szorongás
- Nyugtalanság
- Depresszió
- Álmatlanság
- Alvászavarok
- Neurovegetatív dystonia
- Epilepszia
- Menstruációs fájdalmak esetén
- Idegi eredetű emésztési problémák
Golgotavirág tea készítése
Napi 4-8 g gyógynövény fogyasztása javasolt. A drogból egy csésze teához kb 2,5 g-ot forrázzunk le, áztassuk 15 percig. Naponta 3X fogyasztható.
Ellenjavallat
A golgotavirágnak ismert mellékhatásai nincsenek. Terhesség és szoptatás alatt fogyasztása nem ajánlott. Koncentrációt igénylő tevékenységeknél, autóvezetésnél, veszélyes gépekkel való munkák előtt vagy közben nem javasolt a fogyasztása. Fokozhatja idegrendszerre ható szerek, pl. altatók, nyugtatók, alkohol stb. hatását. Nagy dózisban fogyasztása nem ajánlott.
Népies neve: májusialma, passiógyümölcs, Passió virág
Angol neve: maypop, purple passionflower, true passionflower, wild apricot, and wild passion vine
Hasznos része: észak-amerikai golgotavirág hajtás (Passiflorae herba), és annak kivonata (Passiflorae herbae extractum siccum) a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben (Ph. Hg. VIII.) és az Európai Gyógyszerkönyvben (Ph. Eur. 4) hivatalos növényi drog.
Golgotavirág gyógyhatása röviden
Nyugtató (szedatív), görcsoldó (spasmolyticum), szorongást csökkentő (anxiolitikus),
Hatóanyagai: Flavonoidok 1,5-2,5% (izovitexin, izoorientin, krizin, apigenin), harmánvázas alkaloidok, poliszacharid arabinoglukán, gamma-benzopiron-származékok (maltol, etilmaltol), kumarin származékok.
Története
Első alkalmazói az aszték indiánok voltak, akik szorongás és idegesség kezelésére használták, termését pedig fogyasztották. A növényt Peruban egy spanyol orvos fedezte fel 1569-ben. Európába a spanyol hódítások után került be, ma pedig már az enyhe klímájú területeken is elterjedt. Nevét (latin passio =szenvedés; flora= virág) különleges virágzatának köszönheti, mely a spanyol misszionáriusokat Krisztus szenvedéseire és töviskoszorújára emlékeztette. Jacomo Bosio szerezetes állította párhuzamba a reggeli órákban nyíló, de korábban alig észrevehető, majd gyorsan elhervadó csodás virágot Jézus szenvedéstörténtével. Az 1633-ban megjelent De florum cultura című művében Giovanni Battista Ferrari jezsuita botanikus a passio szinte minden eseményét azonosítja a virág egyes részeivel:
- a három bibeszál a három szög, amellyel Jézus Krisztust a kereszthez szegezték;
- a bibe az ecettel átitatott szivacs;
- a nyeles magház a kehely, amit ki kellett innia;
- az öt portok az öt sebhely;
- a 72 szálból álló sugárkoszorú a töviskoszorú 72 tövise;
- a hármasan szeldelt lomblevél a lándzsa hegye;
- a kacs a korbács
Először a 16. században említik gyógynövényként a Dél-Amerikában letelepedett spanyolok. Napjainkban a növény virágos hajtásait központi idegrendszeri problémák esetén alkalmazzák.
Golgotavirág gyűjtése, szedése, tárolása
A golgotavirág három faját termesztik főként: a maracuját, a csengőgranadillát és az óriás passiógyümölcsöt, többek között Dél-Amerikában, Ausztráliában, Sri Lankán, Indiában, Indonéziában, Dél- és Közép-Afrikában és Új-Zélandon.
Golgotavirág botanikai leírása
A golgotavirágfélék (Passifloraceae) nemzetsége közel 600 fajt számlál. Közép- és Dél-Amerikában őshonos, eredetileg trópusi és szubtrópusi évelő, mely indái Dél-Amerikában akár a 80 m hosszúságot is elérik. Szára vékony és elfásodott. Ma már Európa enyhébb éghajlatú vidékein is elterjedt dísznövényként, valamint észak- Amerikában és Indiában is. Összetett, egzotikus és dekoratív virágai 5-9 cm átmérőjűek, melyek júliusban nyílnak. Termése sárgás ovális bogyó. Levelei 3-5 részre osztottak, hosszú nyelűek, szélük finoman fűrészes. A nemzetség több mint 500 faja közül gyógyászati szempontból a Passiflora incarnata a legjelentősebb. A több száz fajta csodás golgotavirágból kifejlődő passiógyümölcs közül csupán 50-60 fajta ehető, mely közül a legközkedveltebb a maracuja.
Felhasznált irodalom
Csupor Dezső: Fitoterápia, Növényi szerek a gyógyászatban.Rácz Gábor, Rácz-kotilla Erzsében, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete
Reader’s Digest. Fűszerek és gyógynövények nagykönyve 2008
Gyógynövények kincsestára Alexandra kiadó
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium
Reader’s Digest – A természet füvészkertje