Gombás fertőzések ellen a 10 legjobb gyógynövénnyel

Gombás fertőzések ellen a 10 legjobb gyógynövénnyel
A gombásodás a gyakori megbetegedések közé tartozik, gondoljunk csak a lábgombára, körömgombára, illetve a hüvely-, és herezacskó gombásodására. A gombásodás legtöbbször testi érintkezés útján jön létre, például gyakori, hogy közösségi helyeken uszodában, nyilvános vécé helyiségben szedjük össze a nem kívánt fertőzéseket. A gombák olyan kórokozók, amelyek elsősorban a test külső szöveteit támadják, például haj, szőr, köröm, bőr és csak ritkábban – többnyire legyengült szervezetnél – hatolnak mélyebbre. 

A gombásodás a gyakori megbetegedések közé tartozik, gondoljunk csak a lábgombára, körömgombára, illetve a hüvely-, és herezacskó gombásodására. A gombásodás legtöbbször testi érintkezés útján jön létre, például gyakori, hogy közösségi helyeken uszodában, nyilvános vécé helyiségben szedjük össze a nemkívánt fertőzéseket. A gombák olyan kórokozók, amelyek első sorban a test külső szöveteit támadják, például haj, szőr, köröm, bőr és csak ritkábban – többnyire legyengült szervezetnél – hatolnak mélyebbre.

A különböző gombafajok más és más testrészeket vesznek célpontba, így a tünetek sem feltétlenül azonosak. Létezik olyan bőrgomba, amely a bőr kipirosodását, duzzanatát és fájdalmát okozza, amelyből kialakulhatnak kis nedvedző hólyagocskák, de előfordulhat, hogy a gombát szinte észre sem lehet venni, mindössze apró hámló foltok és viszketés jelzi a tüneteit.

Napjainkban egyre gyakoribb a candida gomba, amely minden ember szájában és emésztőrendszerében jelen van, de sajnos képes túlszaporodni, amennyiben egy legyengült immunrendszerben túl jól érzi magát. A candida tünetei változóak, gyakran nőknél fordul elő és főként a hüvelyben égő, viszketést okoz, valamint hüvelyi folyást. De megjelenthet gyermekeknél, amit szájpenésznek szoktak nevezni és a nyelv, illetve a szájpadláson letapadó fehér, krém színű állagról árulkodik. A hajon, hónaljon nemtől függetlenül egyaránt okozhat mindenkinél kipirosodó, nedvedző foltokat.

Bőrgomba kialakulásának okai

Az első bekezdésben már tárgyaltuk, hogy a nyilvános helyeken nagyobb eséllyel kapjuk el a gombás fertőzéseket, de van még néhány gombát kiváltó tényező. Gyakori például, hogy nedves, nehezen száradó területeken alakul ki a gomba, ilyenek a hajlatok, többek között a hónalj is. Azok, akik rendszeresen sportolnak és közben sokat izzadnak, vagy esetleg túlsúly miatt izzadékonyabbak nagyobb valószínűséggel jelentkeznek a fertőzések tünetei. Kiváltó tényező lehet még a cukorbetegség és az elhízás is, valamint a hormonális betegségek. Szintén a hormon összetétel megváltozásának okozója, hogy akár terhesség során is előjöhet a gombásodás. Továbbá gombásodást idézhetnek elő szájon át szedett antibiotikumok és a legyengült immunrendszer. Gombásodás ellen a higiéniával és a fertőtlenítéssel tehetünk a legtöbbet, ugyanakkor számos gombaellenes gyógynövény is segíthet a túl szaporodott kórokozók visszaszorításában. Cikkünkben 10 olyan gyógynövényt mutatunk be, amelyek külön-külön is kiváló gombaellenes gyógynövények, de hatékonyságokat együttes használatukkal lehet fokozni.

Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra)

Dr. James A Duke néhai amerikai botanikus szerint az édesgyökérben 25 gombaellenes vegyület található, amely így az egyik legtöbb gombaellenes vegyületnek számító gyógynövény. Ugyanakkor egyelőre nincs, vagy csak kevés klinikai vizsgálat van az édesgyökér gombaellenes hatásáról, mindenesetre higgyünk a híres botanikusnak és készítsünk tömény főzetet 5-7 teáskanálnyi porított édesgyökérből és vízből majd forraljuk 20 percig és a kihűlt főzettel borogassuk kb. háromszor a kívánt helyen.

Fokhagyma (Allium sativum)

A fokhagyma vírusölő tulajdonságáról már sokat hallhattunk másoktól egy-egy megfázás vagy influenza esetén. Nos nem véletlenül ennyire elterjedt és népszerű, hiszen a fokhagyma az egyik legjobb fertőzésgátló szer a teafaolajjal együtt. Az indiai Banaras Hindu Egyetemen a fokhagyma vegyületeit vizsgáló kutatók kimutatták, hogy a fokhagymában lévő ajoen ugyanolyan hatékony, mint a szintetikus gombaölő készítmények. Szintén klinikai vizsgálatok bizonyították, hogy azok, akik naponta fogyasztottak fokhagymát (kb. 5-6 teáskanálnyi fokhagyma kivonatot) kevésbé voltak fogékonyak az élesztőgomba-fertőzésekre, amilyen a candida is. Miért váltanánk szintetikus gyógyszerkészítményekre, ha természetesen úton a fokhagyma is ugyanazt a hatékonyságot kínálja. A fokhagymás gombaölő készítmény elkészítéséhez nincs is másra szükség csak néhány gerezd fokhagymára, amit robotgépben pépesítünk, majd egy tiszta pamutkendővel a fertőzött területre tesszük.

Teafa (Melaleucea-fajok)

A teafa olaj rendkívül népszerű fertőzésgátló szer és igen eredményes a bőrgombákkal szemben. Ausztrál vegyészek egy kutatás során ismerték fel, hogy a Candida albicans nevű gomba érzékeny a teafa olajra. Ez a felismerés odáig vezetett, hogy napjainkban számos hüvelygomba elleni készítmény tartalmaz teafaolajat. A teafa olajból néhány csepp alkalmazható ülőfürdőbe amennyiben a hüvelygombát szeretné orvosolni, de javasolt hogy közvetlenül a hüvely ne érintkezzen a tömény teafaolajjal, mivel rendkívül érzékeny szerv és a teafaolaj irritációt okozhat.

Aranygyökér (Hydrastis canadensis) és más, berberintartalmú gyógynövények

A berberin gomba- és baktériumölő vegyület, amely megtalálható az aranygyökérben, mahóniában, borostyánban és a sárgagyökérben is. Ezek a gyógynövények eredményesek különböző gombásfertőzések megszüntetésére. Az aranygyökérhez kivonat formájában könnyen hozzájuthat, amit javasolt gyümölcslébe keverve elfogyasztani, valamint bőrgomba esetén főzetet is készíthet belőle borogatásként.

Argentin lángfa (Tabebuia-fajok)

Ebben a gyógynövényben 3 féle élesztőgomba-ellenes vegyület található, amelyek eredményesen veszik fel a harcot a Candida és hasonló gombafertőzések ellen. Ez a gyógynövény Latin-Amerikában őshonos, ahol megtalálható gombaellenes kenőcsökben is.

Fekete dió (Juglans nigra)

Kathi Keville kaliforniai gyógynövény szakértő az egyik könyvében írt a fekete dió friss héjának jótékony hatásáról, amely hatékonyabban pusztította el a gombát, mint más gombaellenes gyógyszerek. A híres gyógynövény szakértő egy tinktúrát is összeállított, amelyben 30 g fekete dióhéj tinktúrát, levendulát, macskagyökeret, teafaolajat, argentinlángfa-tinktúrát, és teafaolajat tartalmaz.

Fűszercirok (Cymbopogon-fajok)

A fűszercirok tudósok által bizonyítottan gombaölő szer, amelyből naponta 1-4 csésze teával is megihat.

Hennacserje (Lawsonia inermis)

A hennát legtöbben, mint természetes hajfestékként ismerik, de jó tisztába lenni vele, hogy igen hatékony sok gomba ellen is. Javasolt főzetet készíteni belőle és 5-7 teáskanál hennát tenni egy csészényi vízben lassú tűzön forralni mintegy 20 percen keresztül. Kihűlt állapotban vattacsomó segítségével helyezze a problémás területre.

Kamilla (Matricaria recutita)

A kamilla baktériumölő, gombaölő és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik, így nem meglepő, hogy különösen hatásos élesztőgomba ellen. A kamillát gombásodás esetén belülről és kívülről is alkalmazhatja. A szárított virágból elkészített főzetet igya meg, vagy helyezze a problémás területre naponta többször. A kamilla veszélyes lehet azok számára, akik szénanáthával küzdenek, így ebben az esetben óvatosan kezdje el kipróbálni alkalmazását.

Kurkuma (Curcuma longa)

A kurkuma olaj – pakisztáni kísérletek szerint – már ki mennyiségben is gombaölő hatású. Kurkuma olajat gyógynövény patikákban beszerezhet, amelyet vízzel hígítva közvetlenül is alkalmazhat a gombás területen.