Gyömbér hatása

Gyömbér hatása
A gyömbér fogyasztása rendkívül előnyös emésztési problémák esetén, ugyanis jótékony hatást gyakorol gyomorrontás és a gyomorgyengeség. A közönséges gyömbér főzete alkalmas a gyomorhurut és a gyomordaganat gyógyítására, ha nem társul hozzájuk savtúltermelés vagy fekély. Megelőzhető a fogyasztásával a tengeribetegség tüneteként ismert émelygés, illetve hányinger. Fokozza az emésztőcsatornában a tápanyagfeldolgozást és az emésztőnedvek hatását.

Gyömbér gyógyhatás Zingiber officinaleGyömbér (Zingiber officinale)

Gyógyhatása

A gyömbér fogyasztása rendkívül előnyös emésztési problémák esetén, ugyanis jótékony hatást gyakorol gyomorrontás és a gyomorgyengeség. A közönséges gyömbér főzete alkalmas a gyomorhurut és a gyomordaganat gyógyítására, ha nem társul hozzájuk savtúltermelés vagy fekély. Megelőzhető a fogyasztásával a tengeribetegség tüneteként ismert émelygés, illetve hányinger. Fokozza az emésztőcsatornában a tápanyagfeldolgozást és az emésztőnedvek hatását. Tisztítja a májat, emellett növeli a méregtelenítő képességét is. Erősíti az epetermelés hatékonyságát. Rendszeres gyömbérfogyasztással megelőzhető az epekő kialakulása. Alkalmazható hurutos megbetegedések esetén. Képes meggátolni a hurutok kialakulását a légzőrendszerben, kiválóan alkalmazható hörghurut, nedves asztma és polipózus kezelésére. Jótékony hatással van az idegrendszerre, megszünteti az idegműködést gátló tényezőket. Csökkenti az izomremegést. Redukálja a vér koleszterinszintjét, fokozza a test vérellátását. Fokozza a vesék szűrőképességét, emellett pedig tisztítja is a veseszöveteket. Javasolt az alkalmazása felfázás esetén. Enyhe vízhajtó. Kitűnő láz-és fájdalomcsillapító.
Fontos összetevője a hólyaghurut kezelésére alkalmas teakeverékeknek. Kis mennyiségben fogyasztva ajánlott a használata menstruációs görcsök esetén.

Felhasználás külsőleg

A közönséges gyömbér illóolaja felhasználható a reumás fájdalmak megszüntetésére, valamint kezelheti a visszereket és a narancsbőrt is.

Állapotok, amelyekben ajánlott

  • gyomorrontás
  • émelygés
  • hányinger
  • gyomorgyengeség
  • gyomordaganat
  • gyomorhurut
  • epekő
  • májproblémák
  • hólyaghurut
  • hörghurut
  • asztma
  • polipózis
  • izomremegés
  • magas koleszterinszint
  • alacsony vérnyomás
  • felfázás
  • láz
  • influenza
  • köhögés
  • menstruációs görcsök

Gyömbér tea készítése

Vágjon fel apró darabokra egy friss gyömbérgyökeret, tegye bele egy edénybe, majd öntsön rá 300 ml forró vizet. Fedje le a keveréket, és hagyja állni legalább 10 percig.  Mézzel, illetve citrommal ízesíthető.

Ellenjavallat

Nagy mennyiségben és hosszú ideig fogyasztva bél-és gyomorgörcsöt okozhat. Véralvadásgátló szedése esetén tilos a bevitele! Terhes és szoptató nők számára nem, vagy csak orvosi felügyelet mellett ajánlott a használata!
Tilos éhgyomorra alkalmazni! A gyömbér olajának használata nem javasolt érzékeny bőrűek számára!

Gyömbér hatása röviden

Élénkítő, vértisztító, szélhajtó, gyomorerősítő, nyálkaoldó, idegerősítő, fertőtlenítő, méregtelenítő, immunrendszer-erősítő.

Hatóanyagai: illóolajok (monoterpének, geraniál, nerál, szeszkviterpének), gingerolok, gyanta, ásványi anyagok, cukor, keményítő.

Népies neve: fűszergyömbér.

Angol neve: ginger.

Hasznos része: A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben hivatalos drogként van feltüntetve a közönséges gyömbér szárított gyökértörzse (Zingiberis rhizoma).

Gyűjtése, szedése, tárolása

A virágzási idő végén szokás felszedni azoknak a növényeknek a gyökérzetét, amelyek legalább 2-3 évesek elmúltak. Alapos tisztítást követően, nyersen is fogyaszthatók a gyökerek, azonban a lepárlást követően kiszárított, őrölt formában is alkalmazhatók.

Gyömbér története

Kína és India területén kb. 5000 éve felhasználják gyógynövényként és fűszernövényként egyaránt. Kr.e. 3000 körül keletkezhettek az első, gyömbérrel foglalkozó írások. Az „Isteni Szántóvetőként” ismert legendás kínai császár, Shen Nong egy kínai füvészkönyvet készíttetett Ben Cao Jing címmel, ebben pedig kiemelt szerepet kapott a gyömbér. A nagyjából 3000 éves, kínai orvoslással foglalkozó könyv, a Wu Shi Er Bing Fang is tartalmazza őrölt formában a gyömbér gyógyhatásait. A friss és a szárított gyömbér ugyanis két különálló árucikknek számított, ezért lehetséges az, hogy a friss gyömbér felhasználásáról csak Kr. u. 500 körül került ki ez első feljegyzés. Kínában a tengerészek és a terhes asszonyok is kimondottan kedvelik ezt a növényt, mivel segít a tengeribetegség kezelésében és a terhesség alatti hányinger csökkentésében. Az indiaiak a test és a lélek megtisztítójának tartják, vallási ünnepek alkalmával gyakran gyömbért fogyasztottak azért, hogy elfedjék a szájszagukat, mivel félték az isteneik haragját.

Az arabok közbenjárásának köszönhetően került át Európa területére, ahol elsőként a görögök alkalmazták a népgyógyászatban. Az ókori Rómában viszont fűszerként terjedt el jobban, Apicius receptgyűjteményének töredékeiből az derül ki, hogy nagy lakomák esetén a gyömbér volt az egyik kedvenc ízesítőszer. Miután szétesett a Nyugat-Római Birodalom, a gyömbér ritka és drága fűszernövénnyé vált.

Az 1395 körül keletkezett magyar nyelvemlékben, a Besztercei Szójegyzékben már fellelhető zinziberíus: genber alakban. Az elnevezése a szanszkrit singabera (szarv alakú) szóra vezethető vissza, Dioszkuridész és Galénosz innen vehette át a ziggíberi görög megnevezést. Amerikában és Angliában nagy népszerűségnek örvendenek a gyömbérlikőrök, a gyömbéres kenyerek és a gyömbérsör is.

Botanikai leírása, termesztése

Kínában, Indiában és Délkelet-Ázsiában található az őshazája, de manapság már termesztett formában megtalálható Jamaica és Nigéria területén is. A gyömbérfélék (Zingiberaceae) családjába tartozó, egyszikű növény. A gyökértörzs lapos felületű, egyik oldala elágazó, színe pedig kívül szürkés, enyhe csíkozással, belül pedig sárgás szürke. Széles levelei lándzsa formájúak, a hajtáscsúcsig beborítják a szárat, erezetük pedig párhuzamos. A virágai füzérekbe tömörülnek, színük sárgásfehér, a szirmok szegélye pedig bíborvörös. Termése toktermés.  A meleg éghajlatú területek számára a legideálisabbak, nem tűri jól a fagyokat. Nem igényel különleges gondozást.

 

Felhasznált irodalom

http://szilviizvilag.hu/gyomber-tea-keszitese/
Roberta Wilson: Aromaterápia haladóknak
Reader’s Digest: A természet füvészkertje
Kissné Dogossy Éva, Zsoldos Márton: A természet kincseskamrája
Csupor Dezső, Szendrei Kálmán: Gyógynövénytár
Dr. Kmeth Sándor: Herbárium
Bernáth Jenő szerkesztése: Vadon termő és termesztett gyógynövények
http://gingerwinter.blogspot.com/p/gyomber-tortenete.html

Tartalomhoz tartozó címkék: toc