Gyomorégés ellen a legjobb gyógynövények

Gyomorégés ellen a legjobb gyógynövények
A gyomorégés kellemetlen probléma, ami a felnőtt népesség 30%-át érinti. Hátterében a gyomorból a nyelőcsőbe történő savas visszaáramlás áll, vagyis a reflux. Mindez akkor történhet meg, ha a gyomor-nyelőcső között lévő gyűrű rosszul zár vagy gyakran kilazul és a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe. Ez a savas visszaáramlás maró, égő érzést okozhat a mellkasban, a nyelőcsőben és gyakran a torokban is. Valamint jelentkezhetnek nyelési nehézségek és nyomásérzés a szegycsontban. 

A gyomorégés kellemetlen probléma, ami a felnőtt népesség 30%-át érinti. Hátterében a gyomorból a nyelőcsőbe történő savas visszaáramlás áll, vagyis a reflux. Mindez akkor történhet meg, ha a gyomor-nyelőcső között lévő gyűrű rosszul zár vagy gyakran kilazul és a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe. Ez a savas visszaáramlás maró, égő érzést okozhat a mellkasban, a nyelőcsőben és gyakran a torokban is. Valamint jelentkezhetnek nyelési nehézségek és nyomásérzés a szegycsontban.

Mi okozza?

A gyomorégés jelentkezhet zsíros-, tejes- vagy túlzottan fűszeres ételek elfogyasztása után, de nemcsak ételek, hanem bizonyos folyadékok például kávé, alkohol is előidézheti a kellemetlen panaszokat. Azok, akik túlsúllyal küzdenek hajlamosabbak a gyomorégésre, mivel a gyomor túlterhelése a záróizmot megnyitja. Gyakori, hogy terhesség alatt jelentkezik a gyomorégés, majd utána elmúlik, ennek az az oka, hogy ilyenkor a gyomorégést a hormonváltozás okozza. A gyomorégés többnyire étkezések után, vagy lefekvéskor, éjszaka tör elő, ami jó pár órát elvesz a pihenésből. Ilyenkor sokan különböző gyógyszerkészítményekhez folyamodnak, amelyek savközömbösítő összetevőkből állnak, például kalcium- vagy magnézium-karbontátot tartalmaznak. Gondolnánk, hogy jó pár gyógynövény is segítségünkre lehet a gyomorégés elmulasztásában? Érdemes tisztában lenni vele, arra az esetre, ha nem szeretnénk gyógyszerekhez nyúlni, vagy adott esetben nincs rá lehetőségünk az éjszaka közepén.

Angyalgyökér (Angelica archangelica) és rokonai

Az angyalgyökér az egyik legkiválóbb megoldás gyomorégésre, hascsikarásra és szélgörcsre, ugyanis nyugtató hatással van a tápcsatornára. Dr. James A. Duke amerikai botanikus egy kifejezetten gyomorpanaszokra készített italt is javasol Gyógynövény patika című könyvében, mely a következőkből áll: angyalgyökér, sárgarépa, zeller, édeskömény, petrezselyem, fokhagyma, paszternák, némi fűszer és víz. Ezek mind szélhajtó gyógynövények, így segíthetnek a puffadás és a gyomorégés elkerülésében.

Borsmenta (Mentha piperita)

A borsmenta hatékonysága vitatott, azonban Andrew Weil az Arizona Egyetem orvosi karának professzora kifejezetten javasolja a borsmenta fogyasztását. A professzor ezzel nincs egyedül, hiszen Izlandon a lakosság többsége még ma is borsmentával enyhíti gyomorpanaszait. Amennyiben szeretné kipróbálni javasolt, hogy főzzön borsmentából, bazsalikomból, zsályából, citromfűből, indiáncsalánból és szurokfőből teát, amely nagy valószínűséggel segíteni fog a gyomorégés hatékony elmulasztásában.

Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra)

Az édesgyökér jótékony hatásáról már számos cikkünkben írtunk, hiszen egy kiváló természetes édesítő szerről van szó, ami egészséges, ellenben a cukorral. De arról talán kevesen tudnak, hogy az édesgyökér simaizomgörcsoldó szer, ami csökkenti a gyomorsavtermelést és ezáltal gátolja a gyomorégést. Mindez remekül hangzik, azonban fontos, hogy az előírásokat betartva fogyasszuk a édesgyökeret, mivel ha a napi megengedett 3 csésze tea fogyasztást túllépjük letargikus állapotba kerülhetünk, valamint nátrium- és vízvisszatartást, káliumveszteséget és magas vérnyomást okozhat.

Kamilla (Matricaria recutita)

Egyes vélemények szerint gyomorbántalmak ellen a kamilla az egyik leghatásosabb tea, hiszen görcsoldó, szélhajtó, gyomor erősítő és bél fertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkezik. Emellett a kamilla kiváló gyulladáscsökkentő, így segít a bélrendszer gyulladásából adódó panaszok leküzdésében is.

Kapor (Anethum graveolens)

Tudta? A kaprot évezredek óta használják a gyomorégés kezelésére és az emésztőrendszer általános nyugtatására. Ha gyomorégést tapasztal morzsoljon össze kapor termést és készítsen belőle teát. Ha még sem ezt az utat választaná annak érdekében, hogy gyomorégését elmulassza, akkor javasoljuk, hogy készítsen ételeket kaporral. Valószínűleg egy kapros tökfőzelék, vagy kapros túrós lepény, feta sajtos kapros szendvicskrém jobban hangzik, mint a kapor tea.

Édesköméy (Foeniculum vulgare)

Az édeskömény hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint a kapor, így ha a kapor ízét vagy állagát nem szereti hatását tekintve édesköménnyel tökéletesen helyettesítheti.

Kardamom (Elettaria cardamomum) és fahéj (Cinnamomum-fajok)

A kardamom és a fahéj egyaránt szélhajtú hatású. A kardamom, valamivel drágább, mint a fahéj, de valószínűleg nem ez az egyetlen oka, hogy a fahéj több háztartásban megtalálható, mint a kardamom. A fahéjat számos süteménybe, különböző tejes italokba, turmixokba is tehetjük, amely segíthet megszünteti a gyomorégést. Kávéval kifejezetten kellemes ízharmóniát kölcsönöz a fahéj és valószínűleg némileg semlegesíti is a koffeinből és a tejből adódó gyomorégést okozó hatását.

Orvosi tárnics (Gentiana officinalis)

Daniel Mowrey farmatológus szerint az orvosi tárnicsot étkezések előtt érdemes bevenni, amivel megelőzhető a gyomorégés, illetve az emésztést is segítheti. Az orvosi tárnicsból elég mindössze 1 teáskanálnyit adni 1-2 csésze vízhez, majd harminc percig forralni és étkezés előtt egy fél órával elfogyasztani.

Papaja (Carica papaya) és ananász (Ananas comosus)

A papaja és az ananász hatékonysága abban rejlik, hogy mindkét trópusi gyümölcs igen gazdag emésztőenzimekben, ennek következtében eredményes gyomorrontás és gyomorégés ellen. Mindkét gyümölcs finom és édes, amelyekhez, ha mézet adunk még inkább fenséges gyümölcssaláta készíthető belőle. Ha mindezt étkezés előtt fogyasszuk akkor még a megelőzésben is segít. Ez kiváló ötlet kerti partikra, ahol a hússütés dominál és könnyen megterhelheti a gyomrot. Ezeken a forró nyári napokon ajánlott egy kis papajás ananászos édességgel kezdeni az étkezést vagy akár a kész húsokhoz fogyasztani, így nemcsak a hangulatra, de a gyomrunkra sem lesz panasz.

Gyógynövénykészítmények

David Hoffmann brit természetgyógyász egy gyógynövénykeveréket ajánl az emésztőrendszer zavarainak megszüntetésére. Ez tartalmaz két rész fekete nadálytő levelet a gyomor nyugtatására, két rész orvosi zilizt, szintén a gyomornyugtatására, kálmos és legyezőfüvet, amely savlekötő és szélhajtó tulajdonsággal rendelkezik. Ha fekete nadálytőhöz és az orvosi zilizhez kamillát és körömvirágot keverünk, akkor a nyelőcsőgyulladást is képes enyhíteni. A fekete nadálytővel kapcsolatban megoszlik a vélemény, hiszen több kutatás bebizonyította, hogy a fekete nadálytő pirrolizidin alkaloidoknak nevezett vegyületeket tartalmaz, amely májkárosodást és rákot okozhat. Éppen ezért nem javasolt, hogy naponta több liter nadálytő teát igyon, de egyszer-egyszer biztosan nem okozza a fentebb elsorolt betegségeket.

Bibliai saláta

A Bibliában számos gyógynövény jótékony hatásáról olvashatunk a különböző történetek kapcsán. Közéjük tartozik a mandula, cikória, gyermekláncfű, fokhagyma, fejes saláta, mustár, olajbogyó, vöröshagyma és a dió. Ezekből finom saláta készíthető, amit Dr. James A. Duke csak bibliai salátának nevez Gyógynövény patika könyvében.