Gyulladás miatt hajhullás?

Gyulladás miatt hajhullás?

A szervezetben kialakulhat akut vagy krónikus gyulladás, különböző fertőzések, betegségek hatására. Gyakori, hogy nem puszta gyulladásról van szó, hanem gócpontokról. Gócoknak az olyan szervezetben létrejövő krónikus gyulladásos folyamatokat nevezzük, melyek nem okoznak látványos tüneteket, tehát tünetszegény, lappangó elváltozások.

A szervezetben kialakulhat akut vagy krónikus gyulladás, különböző fertőzések, betegségek hatására. Gyakori, hogy nem puszta gyulladásról van szó, hanem gócpontokról. Gócoknak az olyan szervezetben létrejövő krónikus gyulladásos folyamatokat nevezzük, melyek nem okoznak látványos tüneteket, tehát tünetszegény, lappangó elváltozások.

Hogyan alakul ki a góc?

A szervezetbe bekerülő baktériumokat, vírusokat, gombákat (mikróbák) az immunrendszer a vérkeringés útján a „helyszínre” küldött fehérvérsejtekkel, fehérjékkel pusztítja el. Amennyiben ez a folyamat sikertelen marad, gyulladt tokocskák alakulnak ki, amelyekből időszakonként kórokozók és az azok által termelt ún. toxikus anyagok áramlanak ki a vérkeringés útján más szervekbe. Ennek eredményeként jönnek létre a másodlagos betegségek, így a HAJHULLÁS is. Góc esetében nem ritkán a diffúz hajhullás helyett foltos kopaszodás alakul ki. A foltok területén a haj teljesen kihullik, a góc megszűnésével azonban fokozatosan visszanő a haj.

Foltos és diffúz hajhullás

A gyulladásos eredetű betegségeknek egyik fő tünete lehet a foltos hajhullás (alopecia aerata) vagy a diffúz hajhullás is. A fontos hajvesztés esetén mely során ovális vagy kör alakban hullik ki a haj. A foltos hajhullás főként gyermekeknél vagy fiatalabb korban jelentkezik és leginkább férfiak érintettek a problémában. Általában a kihullott területeken egy éven belül magától visszanő a haj, éppen ezért nincsen rá gyógyszer vagy kezelés. A hajserkenés folyamatát azonban lehet gyorsítani, ebben segít a DR. IMMUN Fűszeres Hajcseppek és Hajsampon, amely 9 fűszernövény és 25 gyógynövény erejével fokozza a fejbőr vérkeringését. A vérkeringés javításával több vitamin, oxigén és ásványi anyag jut el a hajhagymákhoz a véráramon keresztül. Ezáltal a hajgyökérben lévő keratinocita sejtek intenzívebb szaporodása megy végbe, mely hatására a haj gyorsabban kinő. A Fűszeres termékcsalád összetételében baktériumölő és gyulladáscsökkentő gyógynövények is megtalálhatók. A helyi kezelés mellett fontos feltérképezni az esetleges gócpontokat, amelyek megszüntetésével a góc okozta melléktünetek is elmúlnak. 

Diffúz hajhullás jelentkezésekor a hajas fejbőr egészéről távoznak a hajszálak egyenletes mértékben, foltok kialakulása nem figyelhető meg. A góc megszüntetés ebben az esetében is elsődleges feladat, azonban intenzív hajhullás elleni, és hajnövekedést elősegítő készítmények alkalmazása szintén jótékony hatással bír a hajhagymák mielőbbi regenerálódásának elősegítése céljából. Ilyen készítmények a többszörösen díjazott, kiváló minőségű és hatékonyságú DR. IMMUN 25 gyógynövényes Hajcseppek és Hajsampon, melyeket kedvező csomagajánlatokban megvásárolhat a cég webáruházában és a dm-ben is.

Hol alakulhat ki góc?

A szervezetben bárhol, de a leggyakrabban előfordulók a következők:

1.    Fogászati góc (klinikai tapasztalatok szerint az esetek 10%-át teszik ki) típusai:

Sokan csak akkor fordulnak fogorvoshoz, amikor a fogszuvasodásnak látható jelei vannak, illetve éles fájdalmat éreznek a fogakban. Azonban góc teljesen észrevétlenül is kialakulhat, melynek nincsenek előjelei, ezért is fontos rendszeresen fogorvoshoz járni és időnként röntgenfelvételt is csináltatni. Ahogy fentebb említettük, a góc olyan patogén baktériumdepó, amely kórokozókat, toxinokat juttat a szervezetbe ezáltal gyulladást okozva más területen. 

Fogak esetében a góc kiinduló pontja a következő lehet:

•    fogszuvasodás,
•    fertőzött fogbélüreg vagy csatorna,
•    tasakokkal, gennyedéssel járó fogágybetegségek,
•    granuloma (a fog gyökércsúcsánál jelentkező elváltozás),
•    elő nem bújt fogak – pl. bölcsességfog,
•    bennmaradt foggyökér
•    tályog, ciszta
•    fogágybetegség

Fogászati góckutatás: 

A fogászati góc felderítése ma már nem okoz gondot, hiszen röntgenfelvétel könnyen kimutatja a problémás fogat, amelyet ezt követően kezel egy fogorvos. Előfordul, hogy a másodlagos tünetek miatt a páciens hamarabb keres fel bőrgyógyászt vagy fül-orrgégészt, azonban ha ott nem találnak a problémára megoldást mindenképp javasolt fogorvoshoz fordulni. 

Fogászati góc tünetek: 

Érdekesség, hogy fogászati góc esetén a másodlagos tünetek erősebbek lehetnek, ilyen például az ekcéma, allergiás bőrkiütések, szív- és érrendszeri betegségek, szemgyulladások egyes típusai, ízületi gyulladások, érgyulladások, vesegyulladásos megbetegedései, légzőszervi betegségek, emésztőrendszeri megbetegedések, idegrendszeri problémák és a fejfájás. Ezenkívül gyakori tünet a foltos hajhullás, mely során a fejbőrről kör vagy ovális alakban hullik ki a haj. A foltos hajhullás hátterében többnyire a szervezetben lévő gyulladás, vagy autoimmunbetegség áll. A foltos hajhullásra jelenleg nincs gyógymód, azonban sok esetben magától elmúlik. A hajserkenés folyamatát viszont lehet gyorsítani, és ez az a terület, ahol ettől a kellemetlen állapottól szenvedők segíthetnek magukon.

2. Arcüregi, felső légutakban megjelenő gócok

Előfordulhat, hogy egy-egy felsőlégúti betegségből nehezen gyógyulunk ki, visszatérő tüneteket kínoznak és emellé hajhullás is társul. Ilyen esetben előfordulhat, hogy gócpontot kell keresni, ugyanis a szájüreg szomszédságában több olyan tájék van, ahol a kórokozók huzamosabb ideig rejtőzködnek. Ilyenek: a krónikus mandulagyulladás, az idült arcüreggyulladás a középfül idült gyulladása, góc az orrgaratban. Ezek mindegyike, de főleg a mandulagyulladás okozhat hajhullást és fáradékonyságot, valamint levertség érzést. Góc akkor is kialakulhat, ha már a beteg mandulát eltávolították, de marad egy gyulladásos maradvány a helyén. A szakemberek ilyen esetben is röntgenfelvétellel mutatják ki a gócpontot. A mandula okozta góc arcüreggyulladást és középfülgyulladást is okozhat. 

3. Vese és epehólyag gyulladás

Vesegyulladásról akkor beszélünk, amikor gáttájékon hüvelyen keresztül, vagy a prosztatán felfelé haladnak baktériumok és elérik a húgyhólyagot, húgyvezetéket majd a vesemedencét. A vesegyulladás lehet krónikus (idült) vagy akut (heveny gyulladás). Az akut vesegyulladás többnyire gyerekeknél alakul ki, bakteriális fertőzés hatására. Ezzel szemben a krónikus gyulladás veleszületett betegség, de később is kialakulhat különböző betegségek hatására pl. prosztata daganat, vagy cukorbetegség miatti magas vérnyomás okozza, illetve a krónikus vesegyulladás az akut vesegyulladás szövődménye is lehet. Sajnos sokszor a kiváltó tünetek valódi okára csak később derül fény, de azért van néhány figyelem felhívó jel. Ilyen a bokaduzzadás, duzzadt végtagok, izomgörcsök, viszkető és szárazbőr, hányinger hajhullás vagy az álmatlanság. Természetesen ezek olyan általános tünetek, amiről nem egyből jut eszünkbe a vesegyulladás, mégis javasolt vizsgálatokat végezni ez ügyben. 

4. Nőknél: petefészek gyulladás, ciszta. Férfiaknál: prosztata megbetegedés.

A petefészek gyulladás igen ritkán fordul elő, rendszeresen szexuális életet folytató nők esetében mindössze 5 %-uknál fordul elő akut petefészekgyulladás. A krónikus petefészek gyulladás ezrelékben mérhető. Az akut petefészekgyulladást fertőzések okozzák, ami akár lehet egy felső légútihurut maradványtünete is. A hosszabb ideje fennálló krónikus petefészek gyulladás kialakulhat méhen belüli fogamzásgátló eszköz, vagyis spirál miatt is, de ugyanúgy okozhatja fertőzés, akárcsak az akut petefészek gyulladást. Gyakori, hogy főként olyanoknál üti fel a fejét a betegség, akik gyakran cserélgetik partnerüket. A gyulladás feltérképezésére nőgyógyászati vizsgálaton kerül sor, ritkább esetben CT-t is készíthetnek. 

Férfiaknál a prosztata gyulladás jelentősen ronthat az életminőségen, ezért fontos, hogy megfelelő kezelésben részesüljön a páciens. A prosztata gyulladás kialakulhat nemi betegségből adódóan, fertőzések miatt, illetve több kisebb trauma hatására is. A betegséget nehéz felismerni, mivel általában tompa alhasi fájdalom a fő tünet, ami diszkomfortérzést eredményez. Ez később sajnos kihatással lehet a szexuális életre és az emberi kapcsolatokra is. Az urológiai vizsgálatok után általában antibiotikumos kezelés szükséges. 

A gócok általános tünetei:

•    vérkép gyulladásos folyamatot jelez,
•    fáradékonyság,
•    levertség,
•    alvászavar,
•    hőemelkedés,
•    vérszegénység,
•    idegesség.

A góc szövődményeiként jelentkező másodlagos megbetegedések:

•    hörghurut,
•    krónikus vastagbélgyulladás,
•    HAJHULLÁS,
•    sokízületi gyulladás,
•    allergia,
•    ekcéma,
•    autopiás dermatitis …stb.