Őszi hajhullás okai

Őszi hajhullás okai
Az ősz beköszöntével gyakori jelenség, hogy a haj növekedése lelassul és a megszokottnál több távozik a fejbőrből. Ebben nagy szerepet játszik a sötét, borongós időjárás, ami a lélekre és a testre is kihat. Ezenkívül azonban még számos egyéb, többek között anatómiai oka is lehet a hirtelen hajvesztésnek, melyet cikkünkben részletesen sorra veszünk a hajhullás elleni megoldásokkal együtt!

Hajhullás ősszel, az elmúlás időszakában

Az őszről nem véletlenül jut eszünkbe az elmúlás, hiszen a korábban napfényben úszó virágzó természetet, a zöldellő tájat néhány hét alatt felváltják a kopár fák és a korai sötétedés. Mindezen nem segít, hogy a napsütéses órák száma jelentősen lecsökken és gyakran borús felhőréteg takarja el a napot, ami sokszor negatívan befolyásolja a hangulatunkat. Ezzel együtt a szabadban töltött idő is lecsökken és a kinti programokat felváltják a bent ülős elfoglaltságok. Ilyen esetben gyakori az elmagányosodás érzése, illetve körülményeink is az elmúlásra, esetleg szeretteink halálára emlékeztetnek. Gyakori, hogy ez szorongást, depressziót vált ki belőlünk, melyen nem segítenek a rohanó hétköznapok, amit sokszor a rossz idő miatt kialakult forgalmi dugó és a tömegközlekedési eszközök késése is megnehezít. Szintén nehezítő körülmény családosok számára a gyerekek elkészítése az iskolába, ami szeptembertől ugyancsak sokak otthonában megkezdődik. A depresszió és a stressz okozhat egészségügyi problémákat, például székrekedést, hasfájást, álmatlanságot és hajhullást. Utóbbi a noadneralin szint megnövekedése miatt alakul ki, melynek hatására a szervezetben összehúzódnak a bőr és a fejbőr hajszálerei. Ebből adódóan romlik a fejbőr vérkeringése és jóval kevesebb tápanyag jut a hajhagymákhoz. A megfelelő készítmények alkalmazásával a fejbőr vérkeringése serkenthető. (Ide jöhetne a termékleírás) 

Táplálkozás, vitaminbevitel

Az időjárással együtt étkezési és sportolási szokásaink is megváltoznak. Még nyáron kedvtelésből kirándulunk vagy sétálunk, esetleg könnyebben rávesszük magunkat, hogy biciklivel menjünk dolgozni, addig ősszel erre kevésbé van lehetőségünk és kedvünk. Azonban ez nem mindenhol van így, Amerikában az ott élők mindössze 25 %-a várja a nyári melegebb időt, míg 29%-uk inkább az őszi, hűvösebb időre voksol. Közülük főként a fiatalabb korosztály részesíti előnyben a nyarat, ami kiváló lehetőség az úszásra és a szabadtéri sportokra. Az idősebbek jobban szeretik, ha véget ér a tikkasztó hőség. 

Nyáron az étkezési szokásaink is kedvezőbbek, hiszen elérkezik a friss gyümölcsök szezonja, érik a cseresznye, meggy, eper, barack és még sok más finomság, ami kiváló vitaminforrás. A nagy kánikulában sokszor mellőzzük a zsíros, telítő ételeket és szívesebben kanalazunk be egy könnyed, hideg krémlevest, vagy fogyasztunk salátákat, zöldségeket. Ilyenkor a hajunk és a bőrünk is megfelelő vitaminellátásban részesül, anélkül, hogy különböző vitamintablettákkal tuningolnánk a szervezetünket. Ezzel szemben ősszel lejár a gyümölcsérés szezonja, így sokszor csak drágán, szupermarketekből tudjuk beszerezni nyári kedvenceinket, amelyek ízvilágukat tekintve csalódást okozhatnak a vidék ízéhez képest. A minőségileg és mennyiségileg is kevesebb vitaminbevitel negatívan hat a hajunkra, ronthatja a hajminőséget. A rossz tápanyagellátással a haj töredezetté válik és elvékonyodik, ezt követően gyakran intenzívebb hullásba kezd, mivel a keratinocita sejtek hajtermelő folyamata a tápanyaghiány miatt lelassul és akár ideglenesen le is állhat. Ebből adódóan a hajvesztés naponta meghaladhatja a 100 hajszálat, ami már aggodalomra adhat okot. Ebben az esetben szerencsére diffúz hajvesztésről van szó, ami a probléma orvoslásával általában megszűnik és a hajállomány fokozatosan helyreáll. Ilyenkor nagy segítség a hajnak olyan étrendkiegészítő kapszula, amely tartalmazza kifejezetten a haj számára legfontosabb ásványianyagokat, nyomelemeket és vitaminokat. A DR. IMMUN Hajszépség tabletta hatékony megoldást nyújt a kimerült hajhagymák intenzív táplálásában, erősítésében.

Komplex hajregenerálás őszi hajhullás ellen is

Az komplex Hajszépségtabletta fogyasztása mellett érdemes kívülről is támogatni a hajhagymák működését, közvetlenül ott, ahol megtalálhatóak, a fejbőrön. Erre a célra a DR. IMMUN 25 gyógynövényes, Fűszeres és Koffeines Hajcseppek bármelyike első osztályú választás, hiszen a Többszörös nagydíjas 25 gyógynövényes Hajcseppek kivonata, mely már régóta bizonyít a piacon, mindegyik készítményünkben megtalálható. A koffeinnel dúsított változata férfias típusú hajhullás esetén mind nők, mind pedig az erősebb nem esetén hatékony választás, hiszen a koffeinnel kapcsolatosan számos tudományos kutatás készült már, melyek bizonyították, hogy ilyen esetekben jótékony hatással bír a tesztoszteron hormon negatív hatásának mérséklésében. A hajcseppek alkalmazása mellett a regeneráló kúra részét képezi a 25 gyógynövényes, koffeines vagy fűszeres Hajsamponok alkalmazása is. Valamint a balzsamot sem szabad elfelejteni, hiszen a könnyebb kifésülése a hajnak hajvesztés esetén kiemelt fontosságú, mivel mérsékelni szeretnénk a fejbőrről távozó hajszálak számát. Állítsa meg minél előbb az őszi hajhullást, alkalmazzon komplex, intenzív hajregeneráló kúrát ebben a változásokkal teli időszakban, és hajkoronája garantáltan meg fogja hálálni!

Hideg időjárás

Az őszi időszakban sokszor már novemberben megtapasztaljuk a tél hidegét, melynek hatására többen elkezdenek sapkát hordani. A fejfedő viselése segít megakadályozni, hogy megfázzunk és lebetegedjünk, ugyanakkor ezzel együtt más problémák jelentkeznek. Ilyen például a fejbőr befülledése, melynek hatására a fejbőr mikroorganizmusában élő gombák képesek elszaporodni. Az egyik ilyen ismert élőlény a pityrosporum ovale nevű gomba, amely a korpásodásért felelős. Ősszel nemcsak a hajhullással, hanem sokszor a korpásodás is meg kell küzdeni. Sokan úgy vélik, hogy a korpásodás a hideg hatására alakul ki. Előfordulhat, hogy a napfény miatt kialakult kevesebb D-vitamin hatására a fejbőr és a bőr állapota romlik, illetve a hideg szél és a kevesebb folyadékbevitel is hozzájárul a bőr dehidratáltságához. A fejbőr kiszáradásával és megkeményedésével a haj elvékonyodik és idővel kihullhat, ezért fontos odafigyelni a megfelelő ápolásra. Egyesek úgy vélik dús hajkoronájuk akkor is veszélynek van kitéve, ha nem hordanak sapkát és a hajhagymák megfáznak, majd ettől a haj kihullik. Erre azonban nincsen semmilyen bizonyíték, sőt tudósok úgy vélik, hogy a fejbőr nem tud megfázni, mivel a téli időszakban a szőr pont ellenkezőleg inkább megvastagszik, hogy betöltse bőrvédő és testhő tartó funkcióját. 

Szezonális hajhullás

Bár hajhullással szembesülni sosem kellemes élmény, még sem kell egyből a legrosszabbra gondolni. A haj életciklusa három szakaszból áll, ezek közül az első az anagén fázis, melyben a haj 80-85%-a egyszerre növekszik kb. 2-6 évig tart majd a haj 10%-a néhány hétre átkerül a katagén vagyis az átmeneti időszakba. Ebben a stádiumban a haj felkészül a kihullásra és a hajhagymákban már nem termelődnek hajmátrix sejtek. Végül hosszú évek után a nyugalmi (telogén) fázisban a haj kihullik, amivel nap mint nap találkozhatunk. Egyszerre a hajtömeg 1%-a van a nyugalmi fázisban, ezért a fésülködéssel és hajmosással járó hajvesztést szinte megszoktuk az év minden napján. Viszont a természetes hajhullás bizonyos évszakokban, tavasszal és ősszel intenzívebb lehet, melynél nem csak türelmet gyakorolni érdemes, de a változás negatív hatásait intenzív hajregeneráló készítmények alkalmazásával is érdemes mérsékelni. A fentebb említett hajápoló termékek gyógynövényes összetevői bizonyítottan segítenek mérsékelni a hajhullást, melyeket ajánlott alkalmazni a kritikus időszakokban.

Tartalomhoz tartozó címkék: hajhullás