Nyári hajhullás okai

Nyári hajhullás okai
A nyár az az évszak, ami egyszerre felüdülés a testnek és a léleknek. Ilyenkor nemcsak lelkileg töltődünk fel a nyaralások, vagy a szabadidős programok alkalmával, hanem a bőrünk is kisimul a napfénynek és a friss levegőnek köszönhetően. De miért fordulhat elő az év derekán, hogy mégis hajhullást tapasztalunk? A tavaszi- és az őszi hajhullás már ismert problémakör a köztudatban, azonban sokan tapasztalnak ekkor is hajvesztést, mely számos okra visszavezethető, ezért cikkünkben ezen okokat és kezelési lehetőségeket ismertetjük részletesen.

A nyár az az évszak, ami egyszerre felüdülés a testnek és a léleknek. Ilyenkor nemcsak lelkileg töltődünk fel a nyaralások, vagy a szabadidős programok alkalmával, hanem a bőrünk is kisimul a napfénynek és a friss levegőnek köszönhetően. De miért fordulhat elő az év derekán, hogy mégis hajhullást tapasztalunk? A tavaszi- és az őszi hajhullás már ismert problémakör a köztudatban, azonban sokan tapasztalnak ekkor is hajvesztést, mely számos okra visszavezethető, ezért cikkünkben ezen okokat és kezelési lehetőségeket ismertetjük részletesen.

 

A nyári hajhullás valós probléma?

A meleg nyári hónapokban többen tapaszthatnak hajhullást, mely során az átlagostól több haj távozik a fejbőrből, de még sem ad aggodalomra akkora okot, hogy orvoshoz forduljunk vele. Sokan azt gondolják a nyári hajhullás mögött a meleg áll, mivel a fejbőr jobban izzad és több hőt ad le. Nos a skandináv kutatók szerint nem járunk messze az igazságtól, mivel eredetileg a haj és a testszőrzet arra rendeltetett, hogy hidegebb napokon megtartsa a hőt vagyis jobban szigeteljen. A 30-40 fokos nyári melegekben a szervezet igyekszik hűteni magát, melynek során bizony hajhullás és testszőr ritkulás is megtörténhet. Egy skandináv kutatásban 800 nőt vizsgáltak 6 éven át, melynek során minden nyáron megfigyelhető volt, hogy a meleg hónapokban több hajhagyma került át a nyugalmi szakaszba és ősszel indult ismét növekedésnek a haj.

Szőrtüszők nyugalmi fázisban

Nemcsak a hőleadás miatt kerül nyugvó állapotba több hajhagyma, hanem a napfénynek való kitettség miatt is. Ugyanis ilyenkor a fejbőr hormon szintje csökken és a napfény hatására kevesebb melatonin termelődik. A másik oka egy ismert férfi hormon, a tesztoszteron túltermelődés, melynek hormon szintje tavasszal és ősszel magasabb. Ennek ellenére előfordulhat, hogy kora nyárra vagy késő nyárra datálódik a hormonális változás, amely ugyancsak kiváltó okként állhat a nyári hajhullás hátterében. A tesztoszteron okozta hajvesztés nőknél is előfordulhat, hiszen a női mellékvesében és petefészekben is termelődik bizonyos mennyiségű tesztoszteron. Természetesen korántsem annyi, mint a férfiaknál, akiknél a tesztoszteron termelődése a nyolcszorosa a női szervezethez képest.

Mit tehetünk a tesztoszeron negatív hatásával szemben?

Számos tudományos vizsgálat igazolta már azt – pl. a Jénai Friedrich Schiller Egyetemen -, hogy a koffein hatóanyagai rendkívül kedvező hatás gyakorolnak a hajhagymákra, mert intenzíven fokozzák a fejbőr, tehát közvetlenül a hajhagymák közelében a mikrovérkeringést, és ezzel együtt az anyagcserefolyamatokat. így a vér által több tápanyag és oxigén képes eljutni a hajképzésért felelős mátrix sejtekhez. Ez a folyamat azonban nem csupán erősebb hajnövekedést eredményezhet, mivel a Hamburg-Eppendorfi Egyetem Dermatológiai Klinikáján kimutatták azt is, hogy a koffein képes semlegesíteni, mérsékelni a tesztoszteron negatív hatásait is! Éppen ezért hormonális problémák esetén célszerű jó minőségű, hatékony koffeines hajregeneráló készítményeket alkalmazni. 
A DR. IMMUN Koffeines Hajcseppek és Hajsampon koffein, biokávé és 25 gyógynövény extra magas és komplex kivonatát tartalmazza, ezért kiváló választás a tipikusan  nyári hajhullás esetén is!
 

Amikor a hajhullás nem szezonális

A fentebb említett tesztoszteron okozta hajhullás lehet időszakos abban az esetben, ha a tesztoszteron hormon mennyisége idővel csökken és a hormon egyensúly helyreáll. Azonban gyakori, hogy ez a típusú hajhullás, amit idegen szóval androgén alopeciának hívunk, genetikai eredetű kopaszodásra vall, ami nem ritka, hogy a nyári időszakban intenzívebb. Többnyire férfiak érintettek a problémát illetően, akiknél egész fiatalon jelentkezhet a rettegett hajhullás. Egyes statisztikai adatok szerint 30 éves korára a férfiak 25%-a találkozik az androgén alopecia bizonyos mértékével. 50 éves korukra pedig csaknem a férfiak 50%-a kopaszodik meg fejtetőn és halántékon. Az 50 év felettieket beleszámolva pedig 5-ből 4 férfi biztosan kopaszodik. Nőknél inkább a klimaxon átesett hölgyek érintettek a kérdésben, mivel náluk a nőiességért és egyben a hajnövekedéséért felelős ösztrogén és progeszteron hormonok háttérbe szorulnak a menopauza idejére. Az androgén típusú hajhullás a tesztoszteron és az 5-alfa-reduktáz enzim hatására létrejött dihidrotesztoszteron miatt alakul ki. A dihidrotesztoszteron vagy rövidítve DHT a tesztoszteron bomlásterméke, ami érzékenységet vált ki a szőrtüszőkből. Az érzékenyen reagáló androgénérzékeny receptorok mindenkinek egyedileg kódolva vannak a szőrtüszőiben. Ez az anyai ágról örökölhető genetikai kopaszodás nem visszafordítható, de a prevenciónak itt is lényeges szerepe van. Az androgén típusú hajhullás könnyen felismerhető mivel a fejtetőn és a halántéknál hullik ki a haj. Ezzel szemben a diffúz hajhullás során a fejbőr egész területéről arányosan ritkul a hajtömeg. A nyári hajhullás során jellemzően csak a haj sűrűségéből és a padlón talált elszórt hajszálakból észrevehető a hajhullás. Amennyiben androgén alopeciáról van szó a fejbőrön kiritkult jellegzetes területek árulkodók. Mivel ebben az esetben is a tesztoszteron negatív hatása áll a háttérben, egy endokrinológus szakember felkeresése mellett fokozottan ajánlott a koffeines hajregenerálás alkalmazása is!

3 tipp a nyári hajhullás ellen

 

1. Védelem. 


Nyáron a hajunk több olyan hajkárosító tényezőnek van kitéve, mely hosszú távon hajhullást okozhat. A száraz, meleg, fülledt levegő, a tűző nap és a sós víz kifejezetten roncsolja a tincseket. A haj hosszú távon töredezetté, erőtlenné és fakóvá válthat, amennyiben rendszeresen ki van téve ilyen jellegű negatív hatásoknak. A védekezés legegyszerűbb mondja, ha baseball sapkát, vagy egy divatos nyári kalapot viselünk ebben az időszakban. Természetesen előfordulhat, hogy hajunk mégis elszenvedi a nyári időszakot, amit különböző hajtápláló balzsammal vagy olajjal korrigálhatunk. A DR. IMMUN 25 gyógynövényes Hajbalzsam ápolja és erősíti a legyengült hajszálakat, ami segít visszanyerni a haj tartását és erősségét! Valamint alkalmazása esetén, mivel fésülést elősegítő, könnyebb lesz kifésülni a hajállományt, így kevesebb hajszál fog távozni a fejbőrről.

2. Helyes étrend és hidratálás


A meleg hónapokban számos gyümölcshöz és zöldséghez hozzájuthatunk, hiszen szezonja van a dinnyének, baracknak, bogyós gyümölcsöknek, nyár végén pedig már szőlőből is csemegézhetünk. Ezek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy szervezetünk vitaminkészlete ne merüljön ki. A megfelelő vitamin és tápanyag ellátással sokat tehetünk hajunk, bőrünk és körmeink egészségéért is. A DR. IMMUN Hajszépség tabletta komplex módon tartalmazza a haj számára legfontosabb vitaminokat, nyomelemeket és ásványi anyagokat, amely segít megelőzni a hajhullást és a haj elvékonyodását. Egy intenzív hajregeneráló Kúra nélkülözhetetlen összetevője.

3. Felejtsd el a hajkárosítást! 

Amikor véget ér az iskola és a diákok tudják, hogy több mint 2 hónapig semmilyen iskolai elvárásnak nem kell megfeleli, ezért sokan tinédzseri lázadásukat a hajukon is szemléltetik. Ilyenkor elmerülnek a különböző hajfestési őrületekbe, amit gyakran egy szakmailag képzetlen barátnő vagy osztálytárs hajt végre a másik haján. A legtöbbször ennek túlhidrogénezett, tövekig letört haj lesz az eredménye vagy olyan szín, amit jó pár hajfestéssel lehet eltüntetni. Ezenkívül gyakoribbá válnak a pénteki-, hétvégi bulik a több napos fesztiválok, amikor a hőáltali hajformázás széles skálája kerül terítékre. Az imént felsorolt kísérletezések mindegyike roncsolja a hajat, melynek hatására a meglévő szálak eltöredeznek és a haj ápolatlannak tűnik. A hajkárosodást nehéz kezelni és sokszor évekbe telhet, mire újból a természetes hajnak örülhetünk. A nyári időszakban fontos, hogy hajunkat kívül-belül tápláljuk és felkészítsük az őszi időszakra, amely szintén kihívást jelenthet dús hajkoronánknak.

wimpoleclinic.com