Hibiszkuszvirág (Hibiscus)
Gyógyhatása
A virág szirmaiból elkészített, jótékony hatású, üdítő, élénkpiros színű, kellemesen savanykás ízű tea, nagyon jó hatással van az emésztőrendszerre. Rendszeresen iható. Kis mértékben köptető hatású. Magas C-vitamin tartalma, és egyéb vitamin, hasznos anyag tartalma révén segít a megfázás, influenza kialakulásának megelőzésében; a kialakult légúti betegségek gyógyításában. A tüdő és a hörgők gyulladásos, lázzal kísért állapotaira kiváló kezelő szer, mert a felszakadni nem, vagy nehezen képes nyákot oldja, ezáltal csillapítja az ugató köhögést, lehúzza a gyulladást, a mellkas izomzatára görcsoldó hatású. Asztma kezelésére is alkalmas. Vízhajtó, görcsoldó, amely mellett meggátolja a szervezetben kövek kialakulását; így vizelettel kapcsolatos problémák (pl. zavaros vizelet), vesehomok, vesekő, vesegörcs kezelésére kiváló. Vízvisszatartási gondoknál (pl. nőknél, a menstruációt megelőző napokban) vízhajtó hatása az ödémák megszüntetésében játszik szerepet. Klinikailag igazoltan csökkenti a magas vérnyomást; mivel a keringési rendszerre is kedvezően hat, szív- és érrendszeri betegséggel párosuló vérnyomás problémák kezelésében ideális választás. A szív és a vér mellett a nyirokrendszert is tisztítja. A gyomor nyálkahártyáját nyugtatja, annak gyulladásait csökkenti, ezért ideges eredetű gyomorpanaszok, tengeribetegség kezelésében is hatékony. Fekély, emésztőcsatorna, hasnyálmirigy gyulladásos állapotainak is jó kezelője, hat a máj gyulladásos állapotaira is, túlzott epetermelés esetén is segítséget nyújt. A nyelőcső, emésztőcsatorna sebeit gyógyítja. Az így kialakult emésztési, evési problémákat orvosolja.
Hibiszkusz tea gyógyhatása, felhasználás külsőleg
- Lemosóként megszépíti a bőrt, akne és pattanáskezelő. Borogatás formájában bőrgyulladásokra, kelésekre, égési sebekre használható.
- A szem gyulladásos panaszaira (pl. kötőhártya gyulladás) alkalmazható, a képződött váladék ideális lemosója, majd borogatószerként alkalmazva eredményes.
- Szövetösszehúzó hatású, így kitágul pórusokra ideális; tónusossá, ruganyosabbá, szebbé és egészségesebbé teszi a bőrt, szépít.
- A bőrfelszínen kívül, és a bőr legfelső rétegében belül található vérzések, gyulladások kezelésében is kiváló; erősíti az apró hajszálereket is.
- A belőle készült hajszesz serkenti a hajnövekedést.
- Tályog, váladékozó sebek, nedvedző ekcéma, övsömör esetén szintén lemosó és borogatószerként használjuk.
Állapotok, amelyekben ajánlott
- magas vérnyomás
- stroke
- szív- és érrendszeri betegségek
- alultápláltság
- gyomor és bélgörcsök
- székrekedés
- koleszterin problémák
- immunerősítés
- menstruációs görcsök
- felfázás, vesekő
- légúti megbetegedések
- lázas állapotok
- ekcéma
- övsömör
- tályog
- szájüregi vérzések, sebek
- kötőhártya gyulladás
Hibiszkusz tea készítése
- Tea készítése: ha ki szeretnénk használni magas vitamin tartalmát, akkor nem szabad forrázni, mert vitamin tartalma hő hatására jelentősen csökken! Ilyenkor áztatással készítünk belőle teát.
- A hibiszkuszvirágot előszeretettel keverik teakeverékekbe és egyéb gyümölcsteákba magas vitamin-, aromás illóolaj-tartalma, színanyaga miatt. Ha első sorban antioxidáns, sejtvédő hatás céljából szeretnénk fogyasztani, akkor forrázzuk le! Így kaphatjuk meg belőle a kellő hatóanyagokat.
- Forrázat készítése: 1 evőkanálnyi szárított virágot 10-15 percig (amíg az ital vörös színűvé válik) hagyunk 1 liternyi, forrásban lévő vízben. Napi 1-3 csészével ajánlott. Mézzel ízesíthető -de a forró teába ne keverjük, várjuk meg vele, hogy langyosabbra hűljön!
- Öblögetőszerként gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, összehúzó hatását kihasználhatjuk szájban lévő sebek, vérzések kezelésére is. Langyosra visszahűtött forrázatát naponta többször használjuk gargalizálásra, átöblítésre.
Ellenjavallat
Káros hatása nem ismert, azonban egyéni allergiát okozhat! Az emmenagogumok közé sorolt, a női belső szervek megújulását segíti elő, így menstruációt okozhat, amely okán terhes és szoptató nőknek kerülni kell! Kisgyermekek számára kerülendő! A hibiszkuszvirág egyes gyógyszerek felszívódását befolyásolhatja, ezért gyógyszerek szedése mellett csak a kezelőorvos beleegyezésével használja!
Hibiszkuszvirág gyógyhatása röviden
Vízhajtó, görcsoldó, baktériumölő hatású. Vérnyomáscsökkentő. Felsőlégúti hurutot kezel, nyákoldó, étvágyserkentő, csökkenti a vércukorszintet, és a koleszterinszintet is. Antioxidáns és immunerősítő hatású. Lázcsillapító. Tályog, váladékozó sebek, nedvedző ekcéma esetén külsőleg hatásos.
Hatóanyagai: Poliszacharidokat és flavonoidokat, szerves gyümölcssavakat, (pl. alma-, aszkorbin-, citrom-, és borkősav), vitaminokat (C-, B1, B2, B3, B6, D provitamin), számos ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz. Ereket, véredényeket védő antocianozidok találhatóak benne.
Népies neve: Mályvavirág, Sharon rózsája
Angol neve: Hibiscus
Hasznos része: Virága, virágbimbója, és a szirmokat körülvevő védőrész.
Hibiszkuszvirág története
Már évszázadok óta számos kultúrában ismert és kedvelt, népszerűsége folyamatosan növekszik. A növényt elsőként Jean Robin (francia botanikus) hozta Európába, Ázsiából a párizsi királyi füvészkertbe. Egyiptomban a hibiszkuszból készített teát karkád néven adják elénk, itt már a fáraók is fogyasztották. Kínában régóta a hírnév és a gazdagság jelképe. Vénusz istennő növényeként számontartott, így a szépség és nőiesség virága. Utal rá a keresztény mitológia is, mint a teremtő mosolyának szimbóluma; de a hindu mitológia is megemlíti, náluk a Ganésa, a bölcs isten szent növénye.
Hibiszkuszvirág gyűjtése, szedése, tárolása
A hibiszkuszvirág termés beérése után virágait, virágbimbóit, csészeleveleit, és a virághoz közvetlenül kapcsolódó növényi szárrész egy centis részét gyűjtik, amit szárítanak, majd durvára törnek, esetleg finomra porítanak. Szárítása lehetőleg napfénytől védett, meleg de száraz helyen történjen. Tárolása jól záródó üvegekben, porcelán tárolóban, száraz, sötét, hűvös helyen lehetséges.
Hibiszkuszvirág botanikai leírása
Alapvetően a trópusokon és a szubtrópusokon burjánzó, életerős bokor, melynek egyes fajai tipikusan özönnövények. Világszerte megtalálható mára, köszönhetően az emberi tevékenységnek, a telepítésnek. A mályvavirágúak egyik legváltozatosabb nemzetsége több száz alfajjal, melyet (elsősorban mutatós virágai miatt) szerte a világon dísznövényként termesztenek. A fajok többsége a meleg, mérsékelt éghajlatú területeken őshonos, nagy számban eredendően ezeken a területek találhatóak meg ma is, akadnak közöttük fás- és lágyszárúak, egyévesek és évelők, lombhullatók és örökzöldek is. A hibiszkuszvirág nagassága akár a 2 métert is elérheti. Alapvetően nem túl igényes, azonban a napfényt nagyon szereti, a fagyokat nem tűri, ezért hazánkban, egyetlen kivétellel (kerti mályvacserje) csak cserépben nevelhető. Metszéssel formálható. Sajnos gyakorta okoz gondot a rajta megjelenő pajzstetű és levéltetű. Az ideális közeg számára a széltől védett hely, ahol sem szárazság, sem pangó víz nem gyötri. Tölcsér alakú, csészeleveles, viszonylag nagy méretű, egyszerű vagy telt virágai rengeteg színben fellelhetőek. Bár egy-egy nyíló virága csupán 1-2 napig virul, egész évben folyamatosan képes a virágzásra. A könnyű, laza, jó vízáteresztő képességű talaj számára az ideális. A folyamatos tápanyag utánpótlást igényli. Toktermése van, mely nálunk nem érik be. A mediterrán országokban nem ritka a belőle készített sövény. Kerti fajait a rovarok könnyen beporozzák, ennek köszönhetően magról könnyen szaporíthatóvá is válik. Szobai fajtáit hajtásdugványozással, de rosszabb hatásfokkal lehet szaporítani.
Felhasznált irodalom
Reader’s Digest – A természet füvészkertje
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium