Jázmin tea gyógyhatásai

Jázmin tea gyógyhatásai
A  jázminvirágnak nem csak az illata elbűvölően bódító, hanem a belőle készített tea is különleges ízű. Gyógyhatásokban sem szűkölködik, hiszen kiváló köhögéscsillapító, elősegíti a lerakódott hurutos váladékok ürülését. Csökkenti a rekedtséget, remekül alkalmazható gégegyulladás esetén is. Ezen kívül nyugtatja az idegrendszert, javítja a közérzetet, enyhíti és a depressziót. A népgyógyászat alkalmazza szülés könnyítése céljából is, mert úgy tapasztalták, hogy elősegíti a méhlepény és a magzati burok kilökődését, valamint a szülést követően serkenti a tejtermelődést.

Jázmin tea gyógyhatásaiJázmin (Jasminum officinale)

Jázminvirág

Gyógyhatása

A  jázminvirágnak nem csak az illata elbűvölően bódító, hanem a belőle készített tea is különleges ízű. Gyógyhatásokban sem szűkölködik, hiszen kiváló köhögéscsillapító, elősegíti a lerakódott hurutos váladékok ürülését. Csökkenti a rekedtséget, remekül alkalmazható gégegyulladás esetén is. Ezen kívül nyugtatja az idegrendszert, javítja a közérzetet, enyhíti és a depressziót. A népgyógyászat alkalmazza szülés könnyítése céljából is, mert úgy tapasztalták, hogy elősegíti a méhlepény és a magzati burok kilökődését, valamint a szülést követően serkenti a tejtermelődést. Remek méregtelenítő, és fogyasztása jótékony hatású gyomorfekély esetén is. Csökkenti a vér koleszterinszintjét. Serkenti a vérkeringést, így ezáltal képes növelni a szellemi teljesítőképességet. Enyhíti a görcsös menstruációs fájdalmat, de fogyasztását ajánlják májgyulladás és májzsugor esetén is.

 

Felhasználás külsőleg

A közönséges jázmin olaj bőrbe való masszírozásával kiválóan kezelhetők a rándulások és az izomgörcsök. Emellett segít elhalványítani a pattanások és sebek után keletkező foltokat, hegeket, és a terhességi striákat. Csökkenti a bőr gyulladásait, mert nyugtatja a bőrfelszínt. Nyugtató hatása miatt gyakori alapanyaga masszázsolajoknak, bőrnyugtató krémeknek és ülőfürdőknek egyaránt.
 

Állapotok, amelyekben ajánlott

  • szorongás
  • köhögés
  • májgyulladás
  • májzsugor
  • vérhas
  • pattanások utáni hegesedés
  • bélgörcs, rekedtség
  • gégegyulladás
  • menstruációs görcsök
  • gyenge tejtermelés
  • izomfájdalom
  • izommerevség
  • rándulás
  • stria
  • depresszió
  • rossz közérzet
  • magas koleszterinszint
  • gyomorfekély

 

Jázmin tea készítése

Egy 3 dl-es csészébe rakj bele 3 g gyógynövényt, majd forró vízzel önsd le. Engedd 2-3 percig, hogy a hatóanyagok kivonódjanak, majd szűrd le a teát. Melegen fogyasztható.

Intim mosakodó készítése közönséges jázminnal: Egyenlő arányban keverjen el jázminvirágot és körömvirágot. A kapott egyvelegből forrázzon le 2 evőkanálnyit 10 dl vízzel.

 

Ellenjavallat

Terhes nők számára tilos a fogyasztása, mert fokozza a vérbőséget a kismedencei szervekben! Allergiára hajlamos személyeknél túlérzékenységet válthat ki!

Jázmin hatása röviden

Nyugtató, gyulladáscsökkentő, köhögéscsillapító, élénkítő, légzéskönnyítő, fájdalomcsillapító, tejtermelés-serkentő, köptető.

Hatóanyagai: oligoszacharidok, illóolajok (benzil-acetát, észterek, jazmon, linalool), galaktanok.

Népies neve: valódi jázmin, fehér jázmin, orvosi jázmin.

Angol neve: jasmine, common jasmine, summer jasmine, poet's jasmine, white jasmine, true jasmine, jessamine.

Hasznos része: A közönséges jázmin felhasználható részei a virágai és a virágokból kinyert illóolaj.

 

A jázminvirág gyűjtése, szedése, tárolása

A virágok gyűjtése szabad kézzel, éjszaka történik, egyes fajok esetében azonban a szedés kitolódhat kora reggelre. A frissen learatott virágokból teákat lehet készíteni, a további felhasználásához azonban érdemes kiszárítani.

 

Története

A jázmin nagyon nagyra becsült virág az indiai kultúrában, megkapta többek között az „Éjszaka királynője” és a „Növekvő Hold fénye” beceneveket is. Indiában a nők jázminból készült illatszerekkel ékesítették magukat az ezredforduló megünneplésekor. Kiváló afrodiziákum hírében áll, ezért Indiában az a szokás, hogy a menyasszonyt az esküvő előtt jázminnal, jázminfűzérrel díszítik fel, azt a szobát pedig, ahol az ifjú pár a nászéjszakát fogja tölteni, jázminolajjal permetezik be, hogy feloldja az esetleges szexuális gátlásokat. Emellett fokozza a spiritualitást és a művészi érzéket a virágok bódító illata.

Neve a perzsa yasamun szóból eredeztethető, amely azt jelenti: Isteni adomány. Számos vallás szimbólumrendszerének a része, általában a boldogságot, a reményt és a szerelmet jelképezi. A Fülöp-szigetek, valamint Indonézia és Pakisztán nemzeti szimbóluma.

Európába a XVI. század környékén került át, a francia parfümkészítők pedig rögtön felhasználták a minőségi illatszerek előállításához. A jázmint ugyanis úgy ismerik, mint az „Illóolajok királynőjét”, mivel rendkívül édes, mégis titokzatos illatjegyekkel rendelkezik, amelyek a feromonokhoz hasonló hatás válthatnak ki. A jázminvirágok szüretelése azonban rendkívül nagy munkát igényel, ezért a legtöbb esetben más virágok olajával, például rózsaolajjal vegyítik.

 

Jázminvirág botanikai leírása, termesztése

A közönséges jázmin őshonos többek között Észak-Irán, Pakisztán, Afganisztán és Nyugat-Kína területén, de a világ számos más pontján is megtalálható telepített formában. Nagy jázminültetvényekkel rendelkezik Spanyolország, Marokkó, India, Egyiptom és Franciaország déli része is. Az olajfafélék (Oleaceae) családjába tartozó cserje. Szára 5-10 méter magasra nőhet, de csak ha megfelelően van kitámasztva. Szembenálló levelekkel rendelkezik, a levélcsúcsok pedig lándzsa alakúak. Fehér színű virágai csillag formájúak, virágzásuk pedig júniustól szeptemberig esedékes. Kerekded bogyótermése a beérést követően bíborszínűvé válik.

Rendkívül sok változata létezik ennek a virágnak. Az egyik legismertebb az indiai vagy arab jázmin (J. sambac), amely a kínai gyógyteák egyik kedvelt alapanyaga. Az indiai jázmin virágait kora reggel gyűjtik össze, majd keveréket készítenek belőle zöld tea hozzáadásával. Ebből a jázminfajtából készítik el az ünnepek idején használt füzéreket. Vannak sárga színben pompázó virágok is, de ezek nem sorolhatók a gyógynövények körébe.

A jázminfajták igénylik a meleget, a napfényt, a komposzttal dúsított talajt és a jó vízáteresztést. Nem fagytűrők, ezért a hideg éghajlatokon üvegházakban helyezik el őket. Szaporításuk félfás dugványokról történik. A szabadföldi jázminoknak nem kell tartaniuk betegségektől vagy rovaroktól, az üvegházban termesztetteket azonban a pajzstetű és a liszteske is megtámadhatja.

 

Felhasznált irodalom

Roberta Wilson: Aromaterápia haladóknak
Earl Mindell: Gyógyfüvek Bibliája
Tartalomhoz tartozó címkék: toc