Kakukkfű (Kerti, Mezei); (Thymus vulgaris)
Gyógyhatása
Légúti hurutok, gyomorhurut esetén egyaránt kiváló váladékoldó, a feloldott nyák kiürülését is elősegíti. Mivel hörgőtágító hatású is, az asztma tüneteire is jótékonyan hat. A légzőszervi görcsöket is oldja. A migrénes fejfájás enyhítője. A menstruációs görcsökre szintén jó hatású, szélhajtó tulajdonsága is van, ennek okán gyomorgörcsök, puffadásos emésztési- és gyomorbántalmak esetében kiváló orvosság.
A belekben élősködő gombák, férgek esetében is eredményes a kerti kakukkfű: kihajtja őket a szervezetből, áttisztítja és fertőtleníti az bélrendszert, ezáltal serkenti az emésztést is. Felszabadítja a központi idegrendszer teljes területén az áramlási csatornákat, ezért a lerakódással járó, vagy meszesedéses idegrendszeri problémákat eredményesen kezeli. Másnaposság tüneteinek enyhítésére, a szervezet regenerálódásának gyorsítására kiválóan alkalmazható. Elősegíti a zsírok lebontását, így különösen zsíros étrend esetén ajánlott, de diétákban is előnyös lehet a kerti kakukkfű, hiszen a méregtelenítő folyamatokat beindítja, a káros lerakódásokat megszünteti, mérsékelten a felgyülemlett felesleges vizet is kivezeti a szervezetből.
A kakukkfű jótékony hatással van a fejbőr egészségének fenntartásában, hiszen baktérium- és gombaölő hatása révén kíméletesen veszi fel a harcot az olyan fejbőr gombák ellen, mint a pityrosporum ovale, amely a haj korpásodásáért felelős. Emellett szabályozza a fejbőr Ph-ját és normalizálja a faggyútermelést. Gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatásának köszönhetően a haj sokáig tiszta marad és ellenállóbb a kórokozókkal és fejbőr betegségekkel szemben. A DR. IMMUN 25 gyógynövényes Hajcseppek, Hajsampon, Hajtápláló olaj és Hajbalzsam összetevőiből természetesen nem maradhatott ki ez az áldásos hatású gyógynövény, sőt jó hír, hogy a Fűszeres és Koffeines termékek receptúrájában is megtalálható a 25 gyógynövény.
Kakukkfű felhasználása külsőleg
- Ecsetelőként alkalmazzuk a bőr gombás megbetegedései esetén, a viszketést gyorsan enyhíti. Gargalizálószerként torokfájás, torok-, mandula- és egyéb szájüregi gyulladások, fogfájás kezelője. A kerti kakukkfű inhalálásra is használható légúti panaszok esetén.
- Gőzölésével a homloküreg- és arcüreggyulladás gyógyítható.
- Lemosószerként fertőtlenítője sérüléseknek, sebeknek, rovarcsípéseknek, felgyorsítja a gyógyulást. Előnyös hatásait pattanásos, bőrpírral, gyulladásos tünetekkel küzdő bőr kezelésében is kihasználhatjuk.
- Aromája a bőrfelszínen féregűző, szúnyogriasztó hatású.
- Fürdővízbe dobva illatosít, illata hangulatjavító, idegrendszert simító és a fürdő frissítő hatású.
- Kisgyermekek fürdővizébe téve a hurutos megbetegedésük idején kifejti hurutoldó, jótékony hatásait, náluk így is kiválóan és kíméletesen alkalmazhatjuk.
Állapotok, amelyekben ajánlott
- légúti megbetegedések
- megfázás
- influenza
- asztma
- méregtelenítés
- korpásodás
- hajzsírosság
- arcüreg-, homloküreg gyulladás
- fogíny gyulladás
- fogfájás
- menstruációs görcs
- migrénes fejfájás
- gyomorgörcs, gyomorhurut
- puffadás, nehéz emésztés
- bélférgesség
- kólika
- bőrgomba
- stressz
- idegrendszeri problémák
- sebek, sérülések
- gyulladt, pattanásos bőr
- rovarcsípés
- másnaposság
- zsíros étrend
- diéta
- szúnyogriasztó
Kakukkfű tea készítése
- Tea: 1 teáskanálnyi drogot 1 csésze forrásban lévő vízzel forrázunk, majd 3-5 percig állni hagyjuk, leszűrjük, és fogyaszthatjuk. Napi adagja 1-3 csésze. A kerti kakukkfű tea kevéske mézzel ízesíthető.
- Fürdővízbe: 1 liter forrázatot készítünk, 3-4 evőkanálnyi drogot forrázunk le, ezt 8-10 percig hagyjuk állni, és adagoljuk a fürdővízhez.
Fűszerként a kerti kakukkfű főleg Európában népszerű, grillezett pecsenyékhez, hosszabban főzött húsételekhez, ragukhoz, pástétomokhoz, sűrű levesekhez, paradicsomos és padlizsános fogásokhoz ajánlott. Főtt ételekben könnyen felül kerekedik az íze, hagymafélékkel és vörösborral javasolt társítani. A boltokban vágva és morzsolva forgalmazzák. Főzésnél jól társítható petrezselyemmel és babérlevéllel.
Illóolaja széles körűen használt, gyógyszerkészítmények, szirupok de tisztítószerek alkotórésze is. Kapható porított formában, kapszulaként is.Szamárköhögés kezelésében kék iringó (Eryngium planum) kivonattal társítva ajánlott. Szappanfű (Saponaria officinalis) gyökérrel, és ziliz (Althaea officinalis) levelével is szokták társítani.
Népies neve: Vadcsombor, pecsenyefű, balzsamfű, démutka, kerti démutka, kakukkfű, tömjénfű, vérhozófű, méhek füve, méhfű, mézfű.
Angol neve: thyme, wild thyme, Creeping thyme, Breckland thyme
Hasznos része: A még el nem fásodott, virágzó hajtása, ágvége a VII. Magyar Gyógyszerkönyv hivatalos drogja, illóolajával együtt.
Kakukkfű gyógyhatása röviden
Görcsoldó, fertőtlenítő, gyulladásgátló, nyákoldó, hörgőtágító, köptető, légzéskönnyítő, idegerősítő és szélhajtó. Gombaellenes.
Hatóanyagai: Timol, cserzőanyag, keserűanyag, gyanta, illóolajok, flavonoidok, kávésav, rozmaringsav.
Ellenjavallat
Tartósan, megszakítás nélküli használata nem javasolt. Illóolaját kismamák, pajzsmirigy betegek kerüljék! Várandósság alatt, és kisgyermekkorban csak hígítva, és csak alkalomszerűen javasolt a kerti kakukkfű teájának fogyasztása; inkább fűszerként alkalmazzák! Túlzott mértékű fogyasztása émelygést, fejfájást okozhat!
Kakukkfű története
A vad kakukkfüvet fűszernövényként, hús tartósító szereként már az egyiptomiak és a görögök is ismerték. Az ókori görögöknél jelképezte a vitézséget és az eleganciát is, az asszonyok a harcba induló katonák ruhájára tűzték, hímezték; és a tömjénhez hasonlóan templomi szertartások füstölője is volt. Görög nevének (Thymon) jelentése bátorság. Az egyiptomiak a balzsamozási szertartásokban is alkalmazták.Több nép történetében varázsló szertartások alap kelléke volt.
Kakukkfű gyűjtése, szedése, tárolása
Május-augusztus időszakban, napos időben gyűjthető. A letépett növényi hajtásvég hamar szárad, árnyékos, szellős helyen szárítsuk. Ízét, illatát jól őrzi, aromáinak megóvása érdekében azonban lezárva tároljuk, például porcelán edényben. Olajban, ecetben is sokáig eltartható; ha fűszerként szeretnénk használni, ez a tárolási módja tökéletes.
Botanikai leírása
A kakukkfű (Thymus) az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családjába tartozik. A vad kakukkfű termesztetett változata a kerti kakukkfű. Számos egyéb faja létezik, például korai, homoki, párnás, fénylő, mezei vagy citromillatú kakukkfű. Fagytűrő, szárazságtűrő, de fényigényes, jellegzetes illata miatt lankás déli hegylábaknál, erdőszéleken, réteken könnyedén megtalálható, 20–50 cm magas, kb. 25 cm széles félcserje. Fásodó szárú, illatos évelő. Hazánkban fellelhető más kakukkfű-fajoktól úgy különböztethetjük meg, hogy levelének széle visszagöngyölt, lándzsás levelének fonáka pedig molyhos. Szaggatott füzér virágzata lilás, fehér, vagy kissé rózsaszínes színezetű virágokból áll. Dísz-, fűszer- és gyógynövény, mely a jó vízáteresztő, meszes talajt kedveli, a talajban lévő pangó, fölösleges nedvességet nem viseli el. Szára elágazó, legfeljebb 30 cm hosszúságú. Makktermésű.
Felhasznált irodalom
Kissné Dogossy Éva- Zsoldos Márton: A természet kincseskamrája
Earl Mindell: Gyógyfüvek bibliája
Reader’s Digest. Fűszerek és gyógynövények nagykönyve 2008
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium
Reader’s Digest – A természet füvészkertje
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete
Gyógynövények kincsestára -Alexandra kiadó