Kapor, kapormag gyógyhatása

Kapor, kapormag gyógyhatása
Virágos hajtásából és magjából emésztést serkentő, szélhajtó, féregűző tea készíthető. Megszünteti a gyomorrontást és az emésztési zavarokat, javítja az étvágyat. Epehajtó, gyomorerősítő és hányingercsillapító. Gyermekeknél a kólikás hasfájásra használatos, mert szél-és vizelethajtó. Csökkenti a has puffadását.  Enyhíti a csuklást. Álmatlanság elleni szerként is alkalmazzák. Teájának fogyasztása tejszaporító hatású. Afrodiziákumként is javasolják fogyasztását.

Kapor, kapormag gyogyhatasa (Anethum graveolens)

Kapor (Anethum graveolens)

Kapormag

Gyógyhatása

Virágos hajtásából és magjából emésztést serkentő, szélhajtó, féregűző tea készíthető. Megszünteti a gyomorrontást és az emésztési zavarokat, javítja az étvágyat. Epehajtó, gyomorerősítő és hányingercsillapító. Gyermekeknél a kólikás hasfájásra használatos, mert szél-és vizelethajtó. Csökkenti a has puffadását.  Enyhíti a csuklást. Álmatlanság elleni szerként is alkalmazzák. Teájának fogyasztása tejszaporító hatású. Afrodiziákumként is javasolják fogyasztását.

Felhasználás külsőleg

Főzete borogatásként felhasználva kezeli a szemgyulladást. Főzetét kozmetikai szerként alkalmazzák, arcvizeket és bőrgyulladás elleni lemosókat készítenek belőle. Összemorzsolt magjaiból kiváló körömerősítő áztatófolyadék készíthető.
 

Állapotok, amelyekben ajánlott

  • fejfájás
  • bélpangás
  • hányinger
  • álmatlanság
  • étvágytalanság
  • fogínygyulladás
  • gyomorpanaszok
  • aranyér
  • csuklás
  • influenza
  • enyhe megfázás
  • ekcéma

 

Kapor tea készítése

Adjon hozzá 2,5 dl vízhez 2 teáskanálnyi kapormagot, majd forralja fel. Áztassa a főzetet negyedóráig. Szűrje le, és a kapott teából fogyasszon naponta 2-3 alkalommal fél csészényit.

Kapor főzet készítése: Egy kis fazék vízhez adjon hozzá egy kiskanálnyi megtört termést. Fedje le, és hagyja állni 20 percig. A leszűrést követően langyosan fogyassza. Naponta 2-3 pohár főzet bevitele javallott.
Azok számára, akik álmatlanságban szenvednek, érdemes a délutáni, esti órákban fogyasztani, így biztosítva a nyugodt alvást.

Arcpakolás készítése kapormaggal: Készítsen kapormagból és kamillavirágból keveréket. Vegyen a kapott egyvelegből 1 evőkanálnyit, és forrázza le kb. fél liter vízzel. 5 percig melegítse a főzetet, majd hagyja lehűlni kb. 35-40 fokra. Mártson a kapott pakolásba egy kisebb gézlapot, és az orr, a szem és a szájkörnyéket kihagyva borítsa be az arcát vele. Fél óráig hagyja hatni a pakolást. Figyeljen arra, hogy a gézlap mindig meleg maradjon!

 

Kapor mellékhatása, ellenjavallat

Ne rakjunk túl nagy mennyiséget belőle ételekbe, mert ízromboló lehet! Alacsony vérnyomás esetén mértékkel fogyasszuk, mert gyengeséget és szédülést okozhat!

Kapor gyógyhatása röviden

Szélhajtó, tejszaporító, vizelethajó, fájdalomcsökkentő, féregűző, étvágyjavító, epehajtó, puffadásgátló, hányingercsillapító, görcsoldó.

Hatóanyagai: A-és C-vitamin, kumarinszármazékok, illóolajok (pl. karvon), proteinek, klorofill

Népies neve: kerti kapor, fűszerkapor, uborkafű,

Angol neve: dill.

Hasznos része: Felhasználható a kapor zöld, virágos része (Anethi folium) és a magja (Anethi fructus) is egyaránt.

 

Kapor gyűjtése, szedése, tárolása

A kapor gyűjtését akkor érdemes megejteni, amikor a hajtásai még zsengék és dús levelűek. A már learatott hajtásokat száraz helyen, vékonyan lerakva javasolt szárítani, majd egy jól záródó dobozban tárolni.
A kapor magjai egyenletesen szedhetők, de figyelni kell arra, hogy a főhajtás magjai ne hulljanak le az első szedés alkalmával!

 

Története

Európa-szerte ismert volt már az ókorban a kapor, főként a görögök és a rómaiak használták fel. Az egyiptomi kultúrában előszeretettel alkalmazták ételek ízesítésére, de nem vetették meg afrodiziákumként sem. A középkorban kaporcsokrokkal védekeztek a boszorkányok ellen, egyfajta mágikus növényként tekintettek rá az emberek, ami megvédi őket a gonosz fortélyoktól és ártásoktól.
A római légiós katonáknak köszönhetően Magyarországon is elterjedt, és így állandó lakójává vált a konyhakerteknek. A hazai konyha egyik legkedveltebb fűszernövénye, rengeteg ételben hasznosítható. Így például ízesíthetünk kaporral mártásokat, salátákat, főzelékeket és akár cukrászsüteményeket is. Emellett nem elhanyagolandó az a tény sem, hogy a kapor kiváló tartósítószer, a segítségével készíthető el a savanyú-és a kovászos uborka, valamint egyéb savanyúságok. Több fűszerkeverék alapját képezi, így megtalálható például a marokkói el-hanout keverékben is.

A népi gyógyászat is ismerte a kaprot, nem csak fűszernövényként, hanem gyógymódként is, így előszeretettel javasolták a fogyasztását emésztőrendszeri problémák felmerülésekor. A kozmetikai szerekben szintén megtalálható, hiszen az illóolaja hasznos lehet a bőrproblémák kezelésénél. 

 

Kapor botanikai leírása, termesztése

Őshazájának a Földközi-tenger vidéke tekinthető. A zellerfélék (Apiaceae) családjába tartozó, egynyári növény. Szára finoman barázdált, enyhén fás, átlagmagassága pedig kb. 1 méterre tehető. Levelei elszórtan helyezkednek el, csúcsuk kicsípett, levélsallangjai pedig fonalasok. Ernyős virágzattal rendelkezik, azok a gallérlevelek pedig, amelyek a virágzat alatt helyezkedek el, hamar lepotyognak. A virágok sziromlevelei sárgák, porzójuk a sziromlevelek közül emelkedik ki. Termése ikerkaszat termés, amely 2 résztermésre esik szét.

Változatos hőigényű, a kifejlődés szakaszában nem kedveli a nagy hőséget, viszont az érését követően igényli a meleg időt. Nem érzékeny a hidegre, nem tesz benne kárt a tavaszi fagy sem. Nem rendelkezik különleges talajigénnyel, szinte mindenütt termeszthető, de érdemes figyelembe venni, hogy nem kimondottan szereti a futóhomokos és a szikes területeket.

 

Felhasznált irodalom

Gyógynövények, mint természetes gyógyanyagok
Earl Mindell: Gyógyfüvek Bibliája
Kissné Dogossy Éva, Zsoldos Márton: A természet kincseskamrája
Michael Tierra: Gyógyfüveskönyv
Reader’s Digest: Fűszerek és gyógynövények nagykönyve
Gyógynövények kincsestára

Tartalomhoz tartozó címkék: toc