Kerek repkény gyógyhatásai

Kerek repkény gyógyhatásai
A népgyógyászat megfázás, légúti betegségek esetén javasolja teája fogyasztását.  Ezen kívül jótékony hatású még tbc (tüdőtuberkulózis) esetén is. Kiváló étvágyfokozó, csökkenti a bélgyulladás tüneteit. Elősegíti a húgyúti gyulladások, fertőzések gyógyulását. Hosszabb távon történő fogyasztása oldja a húgyúti- és epeköveket.
Kerek repkény gyógyhatásai (Glechoma hederacea)

Kerek repkény (Glechoma hederacea)

Gyógyhatása

A népgyógyászat megfázás, légúti betegségek esetén javasolja teája fogyasztását.  Ezen kívül jótékony hatású még tbc (tüdőtuberkulózis) esetén is. Kiváló étvágyfokozó, csökkenti a bélgyulladás tüneteit. Elősegíti a húgyúti gyulladások, fertőzések gyógyulását. Hosszabb távon történő fogyasztása oldja a húgyúti- és epeköveket.

Felhasználás külsőleg

A kerek repkényből készített borogatás kezeli az ekcémás bőrfelületet, a kiütéseket és a gennyes sebeket is egyaránt. Kiválóan hasznosítható a kerek repkényből kinyert olaj visszeres és aranyeres problémákra.

Állapotok, amelyekben ajánlott

  • influenza
  • köhögés
  • asztma
  • légszomj
  • tbc
  • étvágytalanság
  • bélgyulladás
  • puffadás
  • hasmenés
  • vesekő
  • epekő
  • ekcéma
  • kiütések
  • gennyes külső sérülések
  • visszér
  • aranyér

Kerek repkény tea készítése

Ez a gyógynövény erős teát ad! Rakjon egy 3 dl-es pohárba 3 gr drogot, forrázza le, engedje kivonódni a hatóanyagokat 10 percig, majd szűrje le.

Teakeverék kerek repkénnyel

Tegyen egy tálba egyenlő arányban százszorszép virágot, lándzsás útifüvet, kerek repkényt és pemetefüvet. A kapott keverékből 2 teáskanálnyi mennyiséget adjon hozzá 300 ml forrásban lévő vízhez. Hagyja ázni negyedóráig az egyveleget, majd szűrje le.
Naponta maximum 3 alkalommal ajánlott a bevitele!

Fülzúgás elleni kerek repkény préslé

Szedjen 4-5 maroknyi gyógynövényt, mossa meg, majd engedje megszáradni. Aprítsa kis darabokra a növényt, majd préselje ki a levet egy gép segítségével. A kapott léből naponta maximum 3 csepp cseppenthető a fülbe.
Nagyon fontos, hogy minden alkalommal friss lé préselése szükséges, nem lehet hűtőben tárolni a megmaradt folyadékot sem!

Ellenjavallat

Nagy mennyiségben történő fogyasztása kerülendő, mert kis mértékben tartalmaz mérgező anyagokat! Mérgező hatású az állatokra! Terhes és szoptató nők számára nem, vagy csak kis mértékben ajánlott a bevitele!

Kerek repkény hatása röviden

Gyulladáscsökkentő, köptető, nyugtató, étvágyjavító, vérzéscsillapító.

Hatóanyagai: kevés illóolaj, iridoidok, diterpének, cseranyag, kolin, gyanta.

Népies neve: földiborostyán, kerek nádrafű, folyófű, macskagödölye, katonapetrezselyem, pokolvarfű, macskatök.

Angol neve: ground-ivy, gill-over-the-ground, creeping charlie, alehoof, tunhoof, catsfoot, field balm, run-away-robin.

Hasznos része: A kerek repkény felhasználható része a virágzó hajtása (Hederae terrestris herba).

Gyűjtése, szedése, tárolása

A kerek repkény szedése a teljes virágzás idején történik, ami a nyári időszakra, június-július környékére esik. A hajtások felső része kerül levágásra, de nem szabad az egészet eltávolítani, mert nem fog újra kivirágozni! A szárítást megelőzően érdemes a föld feletti részeket felaprítani.

Története

Már az ókorban is felhasználták gyógyító hatásai miatt. A XII. században Bingeni Szent Hildegárd alkalmazta a kerek repkényből készült teát lázcsillapításra, pépes borogatását pedig sebek beforrasztására. VIII. Henrik angol király, mielőtt a komló használatát bevezették volna a sörfőzésben, a kerek repkényt alkalmazta helyette, amely finom ízzel gazdagította az italt, emellett pedig kiváló tartósítószernek is bizonyult.
Kazinczy Ferenc volt az első, aki egy erdélyi, ismeretlen eredetű tájszóból irodalmi nyelvi szintre emelte a kerek repkényt. Az egyik népi megnevezése, a folyófű ugor eredetű, amely azt jelenti, hogy több, mint ezer éve ismert a magyarság köreiben. Sebgyógyító hatása miatt kapta meg a pokolvarfű nevet.

Botanikai leírása, termesztése

Őshazája Európa és Ázsia, de több helyen is megtalálható telepített formában. Az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családjába tartozó, évelő, tarackos növény. Szára indaszerűen tekeredik a földön, azonban a virágzó szárai 15-20 cm magasra felemelkedhetnek a földről. Átellenesen álló levelei vese formájúak, széleik csipkézettek vagy karéjosok. A levélhónaljban találhatók a virágok, amelyek kékes-ibolyás színűek, a pártájuk karéja pedig vöröses foltokkal tarkított.
Kedvelt élőhelyei a lomberdők és a bokros helyek, valamint a füves területek. Az enyhén meszes talajok a legideálisabbak a fejlődéséhez.

 

Felhasznált irodalom

https://fitoterapiakalauz.hu/kerek-repkeny-tamogatja-a-tavaszi-meregtelenitest/
http://tgy-magazin.hu/hazipatika/kerek-repkeny-glechoma-hederacea
http://www.dietetikamindenkinek.hu/kerekrepkeny.php
Bernáth Jenő szerkesztése: Vadon termő és termesztett növények

Tartalomhoz tartozó címkék: toc