A közönséges köhögés gyakoribb, mint gondolnánk, szinte bármikor ránk törhet, hiszen ez a tüdő védekező reflexe, amivel valamilyen ingerlő anyagtól akar megszabadulni. Amennyiben a köhögés állandósul, olyan problémára hívhatja fel a figyelmet, amit muszáj kezelni. Ebben az esetben érdemes elmenni egy tüdőszűrésre, vagy felkeresni a háziorvost a légutak meghallgatására. A köhögést házi gyógymódokkal is lehet kezelni, hiszen ezek is hozhatnak enyhülést.
Citromfű (Citrus limon)
Christopher Hobbs negyedik generációs kaliforniai természetgyógyász kifejezetten egy receptet javasol köhögésre, amit most meg is osztunk olvasóinkkal. Áztasson két teáskanálnyi biocitromhéjat, egy teáskanál zsályát, fél teáskanál kakukkfüvet forró vízbe 15 percig, majd adja hozzá fél citrom levét és 1 teáskanál mézet. Naponta többször is ihat ilyen keveréket, hiszen nyugtatja és tisztítja a légutakat.
Édesgyökér (Glycyrrhizin glabra)
Az édesgyökérnek számos jótékony tulajdonságát jegyzik, de mind közül köhögés szempontjából a leghasznosabb, hogy nyugtatja a nyálkahártyát. Ebből kifolyólag a népigyógyászatban előszeretettel alkalmazzák köhögés csillapítására. Az édesgyökérből készíthet ízletes teát, vagy hozzáadhatja más köhögés elleni gyógynövényekhez, amely nemcsak hatását tekintve, hanem az ízesítés szempontjából is áldásos lehet.
Fekete bodza (Sambucus nigra)
A bodza álsásos hatásait az izraeli tudósok kifejezetten dicsérik, ha nátha, köhögés vagy láz elleni orvosságról van szó. A fekete bodzából már egy gyógytermék is készült, nevezetesen a Sambucol, amely gyógyír az influenza okozta megbetegedésekre. A bodza szárított változatából finom tea készíthető, de vásárolhat tinktúrát is gyógynövény boltokban vagy patikában.
Gyömbér (Zingiber officinale)
A gyömbér kiváló köhögés, fájdalom és lázcsillapító tulajdonságokkal rendelkezik. Mindemellett vírus és baktériumölő, ami azt jelenti, hogy könnyebben átsegít az influenzán és az azzal járó tüneteken.
Martilapu (Tussilago farfara)
Christopher Hobbs kutatásai során a martilaput is előnyben részesítette a köhögés csillapítására. Ezért megalkotott egy receptet mely négy rész martilaput, négy rész útifüvet, egy rész édesgyökeret, egy rész orvosi zilizt tartalmaz. Továbbá adhatunk hozzá kasvirágot, ami az immunerősítést szolgálja. A martilaput nem újkeletű orvosság, már az ókorban is használták a köhögés ellenszereként. A martilapu a Tussilago növénynemzettséghez tartozik, amelynek latin neve: tussis, köhögést jelent, valószínűleg nem véletlenül. Ugyanakkor, aki kicsit is jártas a martilaput illetően, biztosan találkozott már olyan véleménnyel, hogy nem szabad alkalmazni, mert májkárosító hatású. Valójában ez igaz, hiszen pirrolizidinalkaloidokat tartalmaz, amely nagy mennyiségben májrákot okozhat. A német E-bizottság mégis jóváhagyta ennek a gyógynövénynek az alkalmazását. Az ajánlott mennyiség, amit biztonságosan fogyaszthat napi 3 teáskanálnyi gyógynövény. A martilapu nyugtatja a torkot és mérsékli a köhögési ingert, ezért valódi segítség lehet a légiúti megbetegedések esetén.
Vörös szilfa (Ulmus rubra)
A vörös szilfa jótékony hatása abban rejlik, hogy beáztatva nagy mennyiségű nyákot tartalmaz, amely jó hatással van a torokra és a köhögésre, hiszen egyfajta védőréteget képez a torokban és a légcsövekben. Ezáltal nyugtatja a torkot és csillapítja a köhögést. Pozitív tulajdonságai miatt szopogató tabletta formájában is kapható vagy készíthet belőle gyógyteát.
Ánizs (Pimpinella anisum)
Az ánizst évszázadok óta használják köptető és köhögéscsillapító szerként, mivel képes eltávolítani a váladékot a légutakból. Az ánizsból készíthet teát, amit akár reggel és este is fogyaszthat.
Harmatfű (Drosera-fajok)
Az E-bizottság ennek a gyógynövénynek is támogatja a fogyasztását. A növény szárított változatából készíthet teát és naponta egyszer ihat belőle. Különösen hatékony hörghurut, köhögés és szamárköhögés ellen.
Molyhos ökörfarkkóró (Verbascum thapsus)
Ez a gyógynövény hasonlít az orvosi zilizhez, hiszen mindkettő toroknyugtató vegyületekben gazdag. Emellett tartalmaz szaponinokat, amelyek köptető hatásúak, így segíthetnek felköhögni a nem kívánt váladékot. A molyhos ökörfarkkóró negatívumai közé tartozik, hogy a levelein apró szőrszálak vannak, amelyek irritációt okozhatnak, ezért fontos, hogy a teát szűrje meg, valamint ízesítse citrommal és mézzel, hogy elvegye a növény keserű ízét.
Nagy csalán (Urtica dioica)
A csalánt korábban tuberkulózis, szamárköhögés és nátha gyógyítására is használták, mivel segíti enyhíteni a köhögést. Dr. James A Duke főként köhögés és szénanátha kezelésére javasolja a csalán teát.
Nagy földitömjén (Pimpinella major)
Az E-Bizottság szerint a nagy földitömjén gyökeréből készült tea pozitív hatással van a felső légútimegbetegedések kezelésére. Vizsgálatok alátámasztják a növény köptető és köhögéscsillapító hatását, amely enyhíti a hörghurut, a rekedtség és a torokfájás tüneteit.
Orvosi ziliz (Althaea officinalis)
Az orvosi ziliz szintén nyákképző, mely enyhíti a torokfájást és a köhögést. Az E-Bizottság bármilyen nyálkahártya-irritáció megszüntetésére alkalmas lehet.
Tavaszi kankalin (Primula veris)
A német E-bizottság letette a voksát a tavaszi kankalin mellett, amelyből 1-2 teáskanálnyi szárított növényt ajánl tea készítéséhez.
Krónikus köhögés okai
Ha a köhögés nem csillapodik, sőt állandósul, feltehetően nagyobb probléma áll a hátterében, amivel orvoshoz kell fordulni. Ilyen például a krónikus bronchitisz, ami többnyire dohányosaknál fordul elő, obstruktív tüdőbetegség, hörgőtágulat, arcüreggyulladás (sinusitis) valamilyen allergia vagy esetleg szívelégtelenség (szív inszufficiencia). Továbbá előfordulhat reflux esetén is, mivel a gyomorből feljövő sav irritálhatja a légutat. A köhögés kialakulhat gyógyszerek mellékhatásaként is. Bármiről is legyen szó mindenképp javasolt felkeresni a házi orvost, amennyiben a házi gyógymódok ellenére sem szűnik a probléma.