Lábgombásodás ellen a 12 legjobb gyógynövény

Lábgombásodás ellen a 12 legjobb gyógynövény
A lábgomba a lakosság 10-20 %-át érinti, amit a Trichophyton rubrum nevű gomba faj okoz. Általában a talpon (tinea pedis) vagy a lábujjak (interdigitalis mycosis) között jelentkezik, de előfordulhat az is, hogy mindkét helyen egyszerre jelenik meg. A gombás lábat az angol nyelvben athlete’s foot-nak vagyis sportolólábnak, nevezik, ami arra utal, hogy gyakori a lábgomba kialakulása a zárt cipőt viselő sportolóknál. Mindemellett a lábgomba kialakulhat nedves mikroklímában, úszóknál vagy fokozott lábizzadás esetén. Továbbá cukorbetegeknél, illetve hormonális betegségek és rossz vérkeringés is előidézheti a nem kívánt fertőzést. 

A lábgomba a lakosság 10-20 %-át érinti, amit a Trichophyton rubrum nevű gomba faj okoz. Általában a talpon (tinea pedis) vagy a lábujjak (interdigitalis mycosis) között jelentkezik, de előfordulhat az is, hogy mindkét helyen egyszerre jelenik meg. A gombás lábat az angol nyelvben athlete’s foot-nak vagyis sportolólábnak, neveznek, ami arra utal, hogy gyakori a lábgomba kialakulása a zárt cipőt viselő sportolóknál. Mindemellett a lábgomba kialakulhat nedves mikroklímában, úszóknál vagy fokozott lábizzadás esetén. Továbbá cukorbetegeknél, illetve hormonális betegségek és rossz vérkeringés is előidézheti a nem kívánt fertőzést.

Lábgombára utaló jelek

A lábgombát könnyű felismerni, hiszen leggyakoribb tünete a viszkető, égő érzés. Ezenkívül gyakori tünete még a hámlás és a nedvedzés, valamint a bőr kipirosodása, megvastagodott felrakódás és ritkább esetben a hólyagok megjelenése.

Lábgomba kezelése

A lábgomba megszüntetése eredményes lehet különböző lokálisan alkalmazható gombaellenes készítményekkel. Néhány esetben nem elég csak a gombák kiirtására koncentrálni (pl. cukorbetegség esetén), hanem szükség van antimycotikus kezelésre is. A lábgomba megszüntetését akadályozhatja, hogy a gombafertőzést okozó spórák és kórokozók még hónapokig a cipőben, zuhanyzóban, fürdőszobai szőnyegen vagy a törölközőn lehetnek, ami fokozza az újragombásodás veszélyét. A lábgomba kiirtásához hozzátartozik a környezetünkben lévő textilanyagok fertőtlenítése is. Ezenkívül a legjobb ha a gombát megelőzzük szellőző cipők, illetve szandálok viselésével, a láb szárazon tartásával és, ha gyakran járunk mezítláb. Mindemellett a gomba kezelésére számos természetes alternatívát is kíván a természet patikája, amit különböző gyógynövény főzetekkel valósíthatunk meg. Ezek közül 12 gyógynövény áldásos hatását mutatjuk be, amit Dr. James A Duke amerikai botanikus is ajánl.

Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra)

Az édesgyökér azért került az elsőhelyre a lábgomba elleni gyógynövények listáján, mivel igazoltan 25 féle gombaölő vegyületet tartalmaz. Ezzel szemben a nála jóval híresebb fokhagyma mindösszesen 10 ilyen vegyülettel kecsegtet. Az édesgyökér a kínai orvoslás szerint alkalmazható ótvar ellen, ami még inkább megerősít abban, hogy alkalmas a fertőzések leküzdésében. Dr. James A Duke édesgyökér és fokhagyma fürdőt ajánl a gombás testrészekre, illetve javasolja, hogy készítsünk főzetet a gyógynövényekből és azzal borogassuk a problémás területet.

Fokhagyma (Allium sativum)

A fokhagymát a leggyakrabban ajánlott gombaellenes antiszeptikumként tartják számon, nem véletlenül, hiszen valódi segítséget nyújt többek között a hüvelyi élesztőgomba leküzdésében is. A fokhagymát ajánlott összezúzni majd 1-3 napig olívaolajba áztatni és leszűrés után vattacsomóval vagy pamutzsebkendővel felvinni a gombás lábra. Számítani kell rá, hogy a fokhagyma igen kellemetlen szagú, de cserében segít kiirtani a viszkető lábgombát.

Gyömbér (Zingiber officinale)

Gondolta volna, hogy a gyömbér 23 féle gombaölő vegyületet tartalmaz? Ezek közül is az egyik legerősebb a kaprilsav, ami szinte minden gombás megbetegedést képes enyhíteni. A gyömbérből kiváló főzetet készíthet, amihez nincs másra szükség csak 25 gramm aprított gyömbérre és egy csésze vízre. Mindezt lassú tűzön ajánlott felforralni majd vattára tenni és bedörzsölni a gombás területet.

Teafa (Melaleuca-fajok)

A teafaolajat a leghatékonyabb természetes fertőtlenítőszerek között tartják számon. A lábgomba megszüntetésére is igen hatékony lehet amennyiben vízzel vagy növényi olajjal hígítva alkalmazzuk a problémás felületen. Mint más illóolajokhoz hasonlóan a teafaolajat is tilos belsőleg alkalmazni!

Aranygyökér (Hydrastis canadensis)

Az aranygyökér gombaölő és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, főként a benne található berberin nevű vegyület miatt. A berberin több más gyógynövényben is megtalálható pl. borbolyában, alaszkai aranyfonalban, kerti mahóniában és sárgagyökérben. Az aranygyökeret tinktúra formájában is beszerezheti, melynél rendszerint napi háromszori fogyasztást javasolnak. Ha külsőleg akarja borogatásként használni, akkor készítsen belőle főzetet!

Kamilla (Matricaria recutita)

A kamillát évszázadok óta használják fertőtlenítőszerként és gyulladáscsökkentőként. A kamillaolaj gombaölő tulajdonsággal bír, ezért vízzel vagy növényi olajjal hígítva kiváló gyógymódot nyújthat lábgomba esetén. Ha szénanáthája van ne alkalmazza, mert allergiát válthat ki!

Kasvirág (Echinacea-fajok)

A kasvirág kifejezetten hatékony a lábgomba és más élesztőgomba-fertőzések kezelésére. A bioboltokban lehetőség van kasvirág tinktúra vásárlására, amit akár gyümölcslével elkeverve is fogyaszthat. Ezáltal belsőleg is tehet a gombás fertőzések megszüntetéséért.

Ázsiai citromfű (fűszercirok, Cymbopogon-fajok)

Egyes kutatások szerint a fűszercirokolaj erős gombaölő hatású és képes visszaszorítani a fertőzéseket. Naponta akár 4 csésze teával is megihat és ha tovább szeretné fokozni az ázsiai citromfű hatékonyságát akkor tegye a kiáztatott filtert a lábgombára.

Fahéj (Cinnamomun-fajok) és egyéb gombaölő gyógyteák

A fahéj, édeskömény, borsmenta, tárkony, bazsalikom, narancs, fekete ribizli, zsálya, kakukkfű, lóhere, citrom, fodormenta kisebb mértékben gombaölő tulajdonságokkal van megáldva. Ezért javasolt lábgomba esetén ezeket is nagyobb mértékben fogyasztani annak érdekében, hogy mihamarabb elmúljon a gomba tünete.

Kurkuma (Curcuma longa)

Pakisztánban végeztek kutatást arra vonatkozóan, hogy a kurkumaolaj egészen kis koncentrációban képes leküzdeni a fertőzéseket. Alkalmazáshoz javasolt a kereskedelem kapható kurkumaolajat vízzel vagy olajjal hígítani és a problémás területen alkalmazni.

Nyílgyökér (Maranta arundinacea)

A gombák szaporodásában a meleg és a nyirkosság nagyban hozzájárul, ezért ha elkerülhetetlen a zárt cipő hordása, javasolt, hogy hintőporozza lábát. A természetes hintőporok közül a nyílgyökér-, nadálytő- vagy az aranygyökér hintőpor a leghatásosabb, ami a gyógynövények szárából, leveléből, vagy gyökeréből készül.

Fűszeres paradicsomszósz

Dr. James A Duke javaslata szerint készítsen paradicsomszószt bazsalikommal, zellerrel, sárgarépával, kaporral, édesköménnyel, zsályával és kakukkfűvel, majd tegye a tésztára és fogyassza el. Ez a könnyen elkészíthető gombaölő étel segíthet megakadályozni a gombák elszaporodását miközben finom ételt fogyaszthat. A híres botanikus szerint kiváló hatékonyságot érhetünk el azzal is, hogyha a gombás lábujjak közé kenjük a szószt. 

Tartalomhoz tartozó címkék: gyógynövény gyógynövények