Lándzsás útifű (Plantago lanceolata L.)
Gyógyhatása
Magjának magas rosttartalma révén hashajtó hatású, ugyanis a nyálkás mag a poliszacharid tartalom hatására lazább széklet kialakulását segíti elő, a megduzzadó rost tartalom a térfogat növekedése révén mechanikusan ingerli a bélcsatorna falát, így fokozva a székelési ingert. Hasmenés esetén a víz megkötése révén segít, a béltartalmat sűrűbbé teszi. Koleszterin csökkentő hatása szintén a mag és maghéj magas rosttartalmára vezethető vissza, megköti az epesavakat, gátolja azok recirkulációját, és elősegíti szintetizálódásukat a vér koleszterintartalmából.
Teája a gyomorsavtermelést, gyomorégést csillapítja. Gyomorrontás esetén is segít forrázata.
A letapadt nyák oldásával a köhögési ingert is csillapítja, a nyálkahártyát megnyugtatja, bevonatot képez rajta. Csökkenti a gyulladást a felső légutakban, a torok és szájnyálkahártya területén.
A dohányosok is jól használhatják a légutak tisztítására. Szamárköhögés, asztma esetén is eredményesen alkalmazható. Sárgaság ellen régóta használják, ugyanis normalizálja a máj és az epehólyag működését. A vesék, húgyhólyag fertőtlenítése mellett azok gyulladásos folyamatait rendezi, a véres, zavaros vizeletet megszünteti.
Lándzsás útifű gyógyhatása felhasználás külsőleg
Friss, összetört levelei (az abból származó levélnedv) sebek, vágások, nehezen gyógyuló fekélyek, zúzódások eredményes kötöző- és borogatószere (kis darabokra tépkedve is tehetjük egyenesen a sebre). Viszketés, rovarcsípés, kiütések, májfolt kezelésében is hatásos, hűti is a bőrfelületet.
Mivel összehúzza, fertőtleníti, bezárja a sebet, és elősegíti a véralvadást, vérzéscsillapítóként is használatos. Duzzadásos szembetegségekben, herpesz kezelésében is eredményesen használható.
Állapotok, amelyekben ajánlott
- hasmenés
- székrekedés, terhességi székrekedés
- irritábilis bél szindróma
- gyomorégés, túlzott gyomorsav termelés
- gyomorrontás
- aranyér
- Hurutos köhögés, szamárköhögés
- légcső- és hörghurut
- arc-, homloküreg-, torokgyulladás
- asztma
- allergiás eredetű légzési zavarok
- sárgaság
- vese és húgyhólyag problémák, zavaros vizelet
- fekélyek, zúzódások, nehezen gyógyuló sebek
- rovarcsípés, viszketés
- ajakherpesz
Lándzsás útifű tea készítése
- Teája forrázat, amelyből étkezések között napi 1-3 csészényi fogyasztás javasolt. 1 púpozott kanálnyi útifüvet forrázunk le 1 csészényi vízzel, pár perc után szűrjük, és fogyasztható is. Hurutos megbetegedés esetén 2 teáskanálnyi füvet 2-3 dl vízzel forrázunk le, ezt 10 percig hagyjuk állni, majd átszűrés után mézzel ízesítve fogyasszuk el.
- Magját hashajtó, székrekedést gyógyító hatásáért használják. Ehhez 1 kávéskanálnyi magot kevés reszelt almával, mézzel, szilvalekvárral vegyítve reggel és este (enyhébb esetben, tartós használat esetén csak reggel) veszünk be, bőséges folyadék mellett!
- Sokfajta gyógycukorka, szirup, koncentrált kivonat, tinktúra, cseppek és kapszula formátum is készül belőle, melyek őrzik kellemes ízét. Ezek hatása a belőle készült teánál erősebb.
- Külsőleges felhasználásra kivonatával készített krémet, szem lemosó folyadékot is találunk a bolti forgalomban.
- Borogatásra, lemosószernek, illetve gargalizálásra hidegen is elkészíthetjük: 2 teáskanálnyi szárított lándzsás útifüvet leöntünk 1 csészényi hideg vízzel, 1 órán át állni hagyjuk, miközben gyakran kevergetjük. Borogatásra szűrés nélkül, egyéb esetben szűrés után használjuk fel.
Ellenjavallat
Pollenje allergizál! A mag használata a gyógyszerszedést befolyásolhatja, a gyógyszerek felszívódását csökkentheti, ezért gyógyszerszedés esetén egyeztessen orvosával, illetve a gyógyszerek bevétele, és az útifűmag készítmények használata között figyeljen a legalább fél óra időkülönbségre!
Várandósság és szoptatás idején belsőleges alkalmazása nem ajánlott! Szemet érintő fertőzés esetén kérjük ki orvosunk tanácsát! A gyermekgyógyászatban is előszeretettel alkalmazzák, légúti megbetegedések esetén már 6 hónapos kortól alkalmazható.
Népies neve: Ácsmesterek füve, báránynyelve, útilapu, lúdnyelvűfű, gyíkfű, kígyófű, kígyónyelvűfű
Angol neve: rib-wort, rib-grass
Hasznos része
A VII. Magyar Gyógyszerkönyv az útifű levelét hivatalosan is elismeri. A népgyógyászat a levelét és magját használja fel jótékony hatásai és gazdag hatóanyagtartalma miatt.
Lándzsás útifű gyógyhatása röviden
Magas rosttartalmú, vértisztító, nyákoldó, nyálkahártya -regeneráló, nyálkahártya -bevonó, antibakteriális, köhögéscsillapító, köptető, koleszterinszint csökkentő, hámképző és sebgyógyító, helyi vérzéscsillapító. Baktériumölő. Máj és epehólyag működését normalizálja, a vizeletkiválasztó rendszert fertőtleníti. Vizelethajtó. Bőrpuhító, szemgyógyító.
Hatóanyagai
Poliszacharidok, triszacharidok (glükóz, galaktróz, fruktóz) találunk a mag és maghéj alkotórészekben. A levelek flavonoidokat, cseranyagokat, aukubint, C-vitamint, kovasavat, cinket és káliumsókat, nyálkát is tartalmaz.
Lándzsás útifű története
A 20. században kezdett el széles körben ismertté válni, bár Ázsiában, Kínában és a Földközi-tenger partvidékén már tradicionálisan alkalmazták. Indiában már régóta a termesztésével is foglalkoznak. A 11. századi feljegyzések szerint az angolszászok ősi, szent növényeinek egyike. Mára csaknem az egész világon ismert és elterjedt gyógynövény, habár a kertészek könnyedén gyomnak tekintik ma is.
zakban tudjuk begyűjteni.Lándzsás útifű botanikai leírása
Főleg sík vidéken, mezőkön, parlagterületeken, utak mentén, legelők szélén, árkok partján találhatjuk meg, de előfordul a hegyvidéken is. Évelő növény. Tőrózsából induló, lándzsa alakú levelei hegyesek, ép szélűek, ritkán fogazottak, 10-25 cm hosszúra nyúlnak. Fényeszöld levelein szinte párhuzamos ereket találunk. Szára virágzáskor a 40-50 cm-es magasságot is elérheti. Apró, fehér, tömött virágai hengeres füzérvirágok, melyek sorrendben, alulról felfelé nyílnak. A sárga színű porzók virágzáskor látványosan kiemelkednek. A virágzás időszaka áprilistól augusztusig tart. Kétmagvú toktermése van, magról szaporodik. A szárazságot nem viseli el. A lisztharmat megtámadhatja.
Felhasznált irodalom:
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismereteKissné Dogossy Éva- Zsoldos Márton: A természet kincseskamrája
Reader’s Digest – A természet füvészkertje
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium
Gyógynövények kincsestára Alexandra kiadó
Reader’s Digest. Fűszerek és gyógynövények nagykönyve 2008
wikipedia -A szabad enciklopédia az interneten