Láz ellen a 8 legjobb gyógynövény

Láz ellen a 8 legjobb gyógynövény
A szervezet hőszabályozásáért a hipotalamusz felel, ennek köszönhetően a szervezet hőmérséklete átlagosan 36,6 °C körül mozog. Ez bizonyos keretek között ingadozik, a hajnali órákban a legkevesebb kb. 36,2 fok a testhőmérsékletünk, kora délután pedig 37,1 fokra is felszaladhat. Ez már hőemelkedésnek is minősülhet, hiszen 37-38°C között hőemelkedésről beszélünk. A lázas állapot 38-39 °C közé esik, efölött pedig magas lázról van szó, ami 40 fok felett igen veszélyes állapot. 

A szervezet hőszabályozásáért a hipotalamusz felel, ennek köszönhetően a szervezet hőmérséklete átlagosan 36,6 °C körül mozog. Ez bizonyos keretek között ingadozik, a hajnali órákban a legkevesebb kb. 36,2 fok a testhőmérsékletünk, kora délután pedig 37,1 fokra is felszaladhat. Ez már hőemelkedésnek is minősülhet, hiszen 37-38°C között hőemelkedésről beszélünk. A lázas állapot 38-39 °C közé esik, efölött pedig magas lázról van szó, ami 40 fok felett igen veszélyes lehet.

A láz tünetei

A lázat általában fertőzés, gyulladás, vírus, baktérium vagy daganat, illetve allergiás reakció is okozhatja. A lázat a pirogén nevű anyagok okozzák, ami felszabadulhat a szervezetünkből, illetve baktériumok által is bejuthatnak a testünkbe. A pirogének hőt termelnek a szervezetünkbe, ami hidegrázást eredményez a testben. Ez gyakran izomrángással párosul, mivel a szervezet így melegíti magát. A hőveszteség kiküszöbölése céljából az erek összehúzódnak, így a bőr fakóvá és sápadtá válik, ilyenkor nincs verejtékezés. Ezt követően a hőleadás és a hőtermelés egyensúlyba kerül, ezért nem emelkedik tovább a láz. Végül a hipotalamusz közbelép és elkezdi hűteni a testet. Ebben a fázisban a beteg bőre kipirul, mivel az erek újra kitágulnak és a beteg elkezd verejtékezni. A verejtékezéssel megindul a hőleadás, így idővel visszaáll a test normál hőmérséklete. Előfordulhat, hogy nem mindenki lázasodik be betegség esetén, pl. csecsemők és idős embereket ritkán lázasak, mivel gyenge immunrendszerrel rendelkeznek.

Mit tehetünk a láz ellen?

Acetilszalicilsav: Közepes és erősebb lázcsillapítására alkalmazzák, valamint fájdalomcsillapítóként is használják. Kb. 20 perc után fejti hatását.
Paracetamol: A paracetamol tartalmú gyógyszerek a testhőmérsékletet csökkentik, amit a szervezet magától is megtesz abban az esetben ha az immunrendszer letudja küzdeni a pirogéneket. 
Aminofenazon: Az aminofenazon és egyéb származékai (fenazon, noraminofenazon) erőteljes hőmérsékletcsökkentő, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító. Kisgyermekeknél lázgörcs esetén is alkalmazzák. 
A gyógyszeralapú készítmények helyett javasolt természetes megoldást választani a lázcsillapítására, melyre számos alternatíva áll rendelkezésünkre. Cikkünkben 8 olyan gyógynövényt említünk meg, amelyek igazi segítséget nyújthatnak a láz leküzdésében.

Fűzfa (Salix fajok)

A láz fűzfakéreggel való csillapítása Edward Stone nevéhez fűződik, aki a malária és egyéb lázzal járó betegségek kezelésére drága, importált kínafa kérget használt, majd kipróbálta annak olcsóbb megfelelőjét vagyis a fűzfakérget. A fűzfakéreg kiváló fájdalom és lázcsillapítónak bizonyult, melynek alkalmazása Európában, Amerikában és Angliában is elterjedt. 1830-ban a fűzfakéregben található szalicin izolálásával újabb lépcsőfokot lépett a fűzfakéreg felhasználása és megalkották az aszpirint, amely 1890-re a legnépszerűbb fájdalomcsillapító lett. A fűzfakéreg napjainkban is alkalmazható akár tea formájában. Tegyen 1-2 teáskanál fűzfakérget egy csésze forróvízbe 20 percig, majd ízesítse fahéjjal, gyömbérrel, kamillával ízlés szerint.

Réti legyezőfű (Filipendula ulmaria)

A réti legyezőfű is gazdag szalicinvegyületben. A német E-Bizottság is javasolja a réti legyezőfű virágának a fogyasztását tea formájában. Ugyanakkor javasolt kis mennyiségben naponta legfeljebb 2 csészével inni.

Borsmenta (Mentha piperita)

A természetgyógyászok előszeretettel ajánlják a borsmentát fekete bodzával vagy fűzfakéreggel keverve, hiszen mindhárom növény lázcsillapító hatású.

Fekete bodza (Sambucus nigra)

Az E-Bizottság javasolja a bodzavirágból készült tea fogyasztását napi 2-3 alkalommal. A bodzatea segíthet leküzdeni a lázzal járó megbetegedéseket.

Gyömbér (Zingiber officinale)

Varro Tyler az Indiana állambeli West Lafayette-i Purdue Egyetem hajdani dékánja a farmakognózia professzora arról számolt be, hogy állatkísérletekben a gyömbér több vegyületének is lázcsillapító hatását vélték felfedezni. Azonban embereken még nem végeztek ehhez hasonló kísérletet a gyömbérrel kapcsolatban, de jó eséllyel ugyanazzal a hatással működik. Ha még sem így lenne a gyömbér köztudottan immunerősítő, baktériumölő ezért megfázás esetén könnyebben túllendít a kellemetlen tüneteken.

Piros csilipaprika (Capsicum-fajok), fahéj (Cinnamomum-fajok) és nagybogyós áfonya (macrocarpon)

A piros csilipaprika gazdag szalicilátforrás, ami segít levinni a felszökött lázat. Ezenkívül kiváló fájdalomcsillapító is, ami enyhíti a betegség más tüneteit. A fahéj és a nagybogyós áfonya szintén kiváló, természetes lázcsillapító, ezért mindenképp érdemes kipróbálni láz esetén.