Mályva tea (Hibiscus)
Mályvavirág
Gyógyhatása
Fogyasztása jótékony hatású megfázás esetén, ugyanis csökkenti a hörgők és a tüdő, a hangszálak és a mandula gyulladását. Valamint mivel oldja a nehezen felszakadó hurutokat, hozzájárul a köhögés megszüntetéséhez. Alkalmazzák asztma esetén is. Csökkenti a gyomornyálkahártya gyulladt állapotát. Gyömbérrel együtt alkalmazva enyhíti a gyomoridegességet és a tengeribetegség tüneteit. Édesgyökérrel kombinálva kitűnő gyomorfekély ellenes teakeveréket készíthetünk otthon is magunknak. Fertőtleníti az egész emésztőcsatornát. Enyhíti a máj gyulladását, ezért májbetegségek esetén is javasolt fogyasztása. Csökkenti az epetermelést és mérsékli a vesehomok képződését. Enyhe vízhajtó, tisztítja a vesét és eltávolítja a lerakódott méreganyagokat. Használata javasolt vesemedence-gyulladás esetén is. A vér és a nyirokrendszer egyik legkiválóbb tisztítója. A forrázata a belső vérzések csillapítására is szolgálhat. Kúraszerű használata mérsékelheti a magas vérnyomást. Rózsavirággal vegyítve jótékony hatással bír a kismedence-gyulladásra és a petefészek gyulladásra. Segíthet a havi vérzés erősségének szabályozásában.Felhasználás külsőleg
A mályvavirág főzetével való öblögetés gyógyítja a szájban lévő gyulladásokat, sebeket, és megszünteti az ínyvérzést is. A mályvából készíthető borogatás enyhíti a bőrgyulladások és az égési sérülések tüneteit, összehúzza a sebeket és ruganyosabbá teszi a bőrt. Kamillával elkeverve borogatás készíthető a szem váladékozására és a kötőhártya-gyulladásra. Intim lemosóként is felhasználható a mályvavirág rózsavirággal elkevert főzete, amely csökkenti a hüvely égő érzését.
Állapotok, amelyekben ajánlott
- ínygyulladás
- torokgyulladás
- hangszálgyulladás
- mandulagyulladás
- megfázás, láz
- hurutos köhögés
- tüdőgyulladás
- gyomoridegesség
- tengeribetegség
- hányinger
- gyomorfekély
- nyombélfekély
- bélnyálkahártya-gyulladás
- májgyulladás
- túlzott epetermelés
- vesegörcs
- vesehomok
- vesemedence-gyulladás
- húgyhólyaggyulladás
- kelések
- bőrgyulladás
- égési sebek
- kötőhártya-gyulladás
- szem váladékozása
- magas vérnyomás
- fejfájás
- petefészek-gyulladás
- kismedence-gyulladás
Mályva tea készítése
Tegyen 3 evőkanálnyi szárított mályvavirágot fél liter forrásban levő vízbe. Hagyja állni a teát egészen addig, ameddig a piros szín teljesen ki nem oldódik. Ezt követően szűrje le a keveréket, majd 10 dl vízzel öntse fel! Melegen és lehűtve is egyaránt fogyasztható. Ízesítés nélkül ajánlott a bevitele, de ízlés szerint adható hozzá egy kevés méz is.
Ellenjavallat
Nem ajánlott a mályvavirág fogyasztása azok számára, akik vérnyomáscsökkentő gyógyszereket szednek! Csökkenti a termékenységet, ezért nem javasolt a bevitele azoknak a nőknek, akik teherbe szeretnének esni!
Mályva hatása röviden
Vérnyomáscsökkentő, lázcsillapító, gyulladáscsökkentő, vérzéscsillapító, vértisztító, vízhajtó, fertőtlenítő, görcsoldó, immunerősítő, hurutoldó, köhögéscsillapító
Hatóanyagai: aromás illóolaj, C-vitamin, ásványi anyagok
Népies neve: mályvacserje, rostmályva, kenaf, rózsamályva, mocsármályva, varjúmák, mályvafa, varjúfű, pézsmamagfű, törökrózsa, cserjemályva, hibikbokor
Angol neve: hibiscus, hardy hibiscus, rose of sharon, tropical hibiscus
Hasznos része: A mályva felhasználható része a virága és a virágzó bimbója (Hibiscii flos).
Gyűjtése, szedése, tárolása
Különböző időszakokban történik a virágzás, amelyet a termőhely határoz meg. A szedést követően a virágokat meleg, száraz, sötét helyen érdemes kiszárítani. A már kiszáradt virágokat jól zárható dobozokban kell tárolni, így képesek csak megőrizni a hatóerejüket.
Története
Carl von Linnének köszönhetően született meg a latin Hibiscus génusznév, amely aztán nemzetközi szóvá vált az idők során. Európába Jean Robin francia botanikus közbenjárásának hála terjedhetett el, aki elsőként ültetett mályvát a párizsi Füvészkertbe. Kínában nagy tiszteletnek örvendő növény, mivel a jólétet, a hírnevet és a gazdagságot szimbolizálja. A kínaiak a számukra vonzó nőkre a mályvaarcú jelzőt használják, ezzel fejezik ki dicséretüket és imádatukat a szóban forgó hölgy irányába.
A mitológiában Vénusz istennő egyik növényének tekintették, így Európa-szerte a nőiség és a szépség jelképévé vált. A keresztény kultúrkör úgy tartotta, hogy a Teremtő mosolyát hordozza magában a mályvavirág, amely a szerényeknek szolgál jutalmul. A hindu mitológiában Ganésához, az elefántfejű, embertestű istenséghez kapcsolták hozzá. Ő ugyanis a vállalkozások istene volt, aki eltávolított minden akadályt és problémát azok elől, akik új üzletet, új utazást, vagy valami új dolog kipróbálását tervezték. Ezen kívül ő a művészetek és a tudományok legfőbb támogatója is. Mivel a mályvát az ő szent növényének tartották, ezért a növény az akadályok elhárításának és a célok elérésének szimbólumává lett.
Botanikai leírása, termesztése
A hibiszkusz őshazájának Ázsia tekinthető, de megtalálható telepített formában egész Európa területén. A mályvafélék (Malvaceae) családjába tartozó özönnövény. 1200 faj tartozik a nemzetségbe, ezek közül sokat dísznövényként termesztenek a világ minden pontján. Szára akár 1,5 méter magasságúra is megnőhet. Nagy levelekkel rendelkezik, amelyek szélei általában karéjosok. Virágai teltek, és nagyon sokféle színben előfordulhatnak. Ötrekeszű toktermése van.
Nagyon nagy a fényigénye, a legtöbb faj ezért a trópusi éghajlatú területeken él. Nem fagytűrő növény, ezért a Kárpát-medence területén nagyon kevés faj marad életben. Könnyen lehet magról szaporítani, ugyanis a kertbe ültetett hibiszkuszt a rovarok előszeretettel porozzák be. A szobai fajok sokkal nagyobb törődést igényelnek, mint a kerti fajok. Nehezebb a beporzásuk és a magok beéréséhez is több idő szükségeltetik. Figyelni kell a növényt megtámadó kórokozókra is, ugyanis a pajzstetű és a levéltetű is előszeretettel él meg a hibiszkuszon a fejlődési folyamata alatt. Metszéssel alakítható a formája.
Felhasznált irodalom
Rácz János: Gyógyhatású növényekDr. Kmeth Sándor: Herbárium