Mindenkivel előfordulhatott már, hogy egy esti baráti iszogatás alkalmával a kelleténél több alkoholt fogyasztott. Ilyenkor a jó hangulat mellett melegség önti el a testet, ami az erek kitágulásától és az e miatti nagyobb véráramlástól alakul ki. Másnap az alkohol megvonás után a vérerek ismét összehúzódnak, ami fájdalmat válthat ki. Ezzel együtt mivel az alkohol vízhajtó hatású folyadékvesztés történik, illetve gyakori jelenség másnap a szomjúságérzet és a kiszáradás, ami tovább tetőzi a másnaposság tüneteit. Az alkohol a gyomorra és a központi idegrendszerre is kihatással van, amelynek az émelygés és a hányás a következménye. A kimerültség és a rossz közérzet érzéshez hozzájárul a vér savasodása (acidózis). Ilyenkor a vérben felszaporodik az acetaldehid nevű vegyület, ami a bőr kipirosodását okozza. Az alkoholban található adalékanyagok és kémiai szennyeződések csak tovább rontanak a helyzeten.
Másnaposság elleni gyógynövények
Ginkó (Ginko biloba)
Japánban bevett szokás, hogy a nagyszabású koktélpartikon ginkó magot szolgálnak fel az italok mellé ugyanis úgy vélik ezáltal megelőzhető a másnaposság és a részegség. Ezt az állítást több kutatást is alátámasztja, mivel a ginkómag több olyan enzimet is tartalmaz, ami elősegíti a szervezetben az alkoholanyagcserét. Egy kísérletben laboratóriumi állatoknak olyan mennyiségű alkoholt adtak, hogy lerészegedjenek, azok az állatok, amelyek előtte ginkómagkivonatot is kaptak a véralkoholszintjük hamarabb csökkent, ezáltal könnyebben regenerálódtak a túlzott alkohol bevitel után. Egyelőre nem tudni, hogy emberekre is ilyen hatással van-e a ginkó, de feltehetőleg igen, ezért érdemes kipróbálni!
Japán nyílgyökér (Pueraria lobata)
Sokan úgy vélik a másnaposság fő oka az acetaldehidre vezethető vissza. A japán nyílgyökér hatására az acetaldehid szintje gyorsabban nő a vérben ezért már ivás közben megjelennek a másnaposság tünetei vagyis már ilyenkor átéljük a fejfájást, émelygést. Javasolt az itallal együtt bevenni a japánnyílgyökér-kapszulát, melynek hatására érezzük a másnaposságot és hamarabb abbahagyjuk az aznapi ivást. A vér acetaldehidszint emelkedése csökkenti az ivásörömét, így megvéd a függőség kialakulásától is. A japán nyílgyökér tea másnap is enyhíti a másnaposság tüneteit.
Kínafa (Cinchona-fajok)
A tonik a kínafa keserű kérgének köszönheti kesernyés ízvilágát, amely a kinin forrása. Kínában ezzel gyógyítják a másnaposságot. Ezenkívül gyakori, hogy gyermekláncfű, tárnics, fekete üröm és angosztura a másnaposság elleni orvosság. Ez utóbbi olyan gyógynövény, amit az Angostura Bitters, vagyis másnaposság elleni ital hozzávalójaként is használnak.
Kúszó mirtuszhanga (Gaultheria procumbens) és fűzfa (Salix-fajok)
Az aszpirint vagyis az acetilszalicilátsavat a fűzfakéregben található szalicilsav mintájára állították elő, amely segít a fájdalomcsillapításban. Másnaposság esetén nem javasolt aszpirint bevenni, mivel csak rontana a gyomorbántalmakon. ugyanakkor az aszpirintartalmú gyógynövények gyengébben bánnak a gyomorral, ezért ajánlott kúszó mirtuszhangát vagy más hasonló aszpirintartalmú gyógynövényeket alkalmazni.
A mirtuszhangát és a fűzfakérget egyaránt beszerezheti egészben vagy szárított formában is. Ezenfelül a cukornyírfakérge is használható szalicilátforrásként. Kiváló tea készíthető belőle, melynek hatékonyságához hozzátesz, ha csípőspaprika-szószt keverünk hozzá, ami egy remek fájdalomcsillapító vegyületet vagyis kapszicint tartalmaz. Christopher Hobbs negyedik generációs természetgyógyász, botanikus egy kiváló gyógynövénykeveréket ajánl másnaposságra. A recept tartalmaz két-két rész golgotavirágot, fehér nyírt, orvosi tisztesfüvet és egyrész levendulát. Egy csészényi forró vízhez két teáskanálnyi keveréket kell használni. Érdekesség, hogy a kúszómirtusz hanga rendkívül elterjedt kúszónövény az Egyesült Államokban, amely mérföldeken át képes beteríteni a szárazföldet. Látszólag semmi haszna, de mint látjuk mégis alkalmazható néhány probléma enyhítésére.
Népi gyógynövények
A másnaposság enyhítésére sokan sok féle gyógynövényt kipróbáltak már, amelyek hatékonyságára nincs bizonyíték, de ez nem azt jelenti, hogy ne lenne eredményes. Ilyen másnaposság elleni gyógynövények közé tartozik a bazsalikom, fekete bors, konyhai kömény, fahéj, koriander, aranycserje, gyömbér, ázsiai gázló, japán lonc, levendula, magas fűszercirok, vöröshagyma, csombormenta, borsmenta, útifű, mák, rozmaring, kerti ruta, teacserje és cickafark. A mentafélékben sok az antioxidáns vegyület, amelyek hatékonyak az alkohol által okozott sejtszintű károsodások gátlásában. Latin-Amerikában gyakori, hogy a tamarindusz pépből készült üdítőitalt ajánlják a másnaposság ellen.
Ha a másnaposság rendkívül erősen tör ránk és semmit sem kívánunk enni, akkor a zöldségkoktél lehet a legjobb megoldás. Ebből is javasolt olyat készíteni, melyben van csípőspaprika, amiben megtalálható a fájdalomcsillapító kapszicin. A hagymaleves szintén segíti elűzni a másnaposságot, amely kiváló fruktózforrás is.
Fruktóz
Hivatalosan a gyümölcscukrot fruktóznak hívjuk, amely 25 %-kal felgyorsítja a szervezet alkohollebontását. Koreában népszerű növény a ginszeng, amely 0,5 % fruktózt tartalmaz. Főként ez lehet az oka, hogy előszeretettel alkalmazzák a másnaposság gyógyítására. Azonban a ginszeng meglehetősen drága mulatság, de szerencsére léteznek olcsóbb fruktózforrások is. A méznek körülbelül 40%-a fruktóz ezért ajánlott reggel a másnaposság elleni teába keverni egy-két evőkanállal. A régiek a másnaposság ellenszereként forró mézes víz ivását ajánlották. A datolyának szintén magas a fruktóz tartalma, közel 30%-os. Ez szintén eredményes lehet akár tea fogyasztása helyett is.