
Medvehagyma (Allium ursinum)
Gyógyhatása
Kiváló vértisztítóként tartják számon a népi gyógyászatban. Csökkenti a vércukorszintet és a koleszterinszintet. Forrázata kitűnő bélfertőtlenítő, megszünteti az emésztési zavarokat. Remek vesetisztító, méregtelenítő kúrák elengedhetetlen alkotóeleme. Fogyasztás azok számára is ajánlott, akik étvágytalanságban szenvednek. Mindemellett erőteljes antibiotikus hatással is rendelkezik, erősíti az immunrendszert és segít a betegségek megelőzésében. Érelmeszesedés megelőzése céljából is alkalmazható, esszenciája javítja a memóriát, enyhíti a migrénes fejfájást és a szédülést. Jótékony hatás gyakorol idült köhögés esetén is, mert feloldja a lerakódott váladékokat.
Felhasználás külsőleg
A medvehagymát a kozmetikai ipar felhasználja alapanyagként különböző krémek, kenőcsök és cseppek előállításakor. A népgyógyászat a főzetéből azonban borogatást is készít, amellyel a bőr gombás megbetegedéseit és a nehezen gyógyuló sérüléseket kezeli.
Állapotok, amelyekben ajánlott
- magas vérnyomás
- magas koleszterinszint
- bőrkiütések
- étvágytalanság
- fejfájás
- szédülés
- köhögés
- légszomj
- hasmenés
- bélhurut
- emésztési zavarok
- érelmeszesedés
- veseproblémák
Medvehagyma-bor készítése
2,5 dl fehérborhoz adjon hozzá egy maréknyi apróra vágott medvehagyma levelet, majd forralja őket össze pár percig. Napközben kortyonként ajánlott elfogyasztani ezt a mennyiséget. Ízlés szerint édesítse a bort sziruppal vagy mézzel.
Ellenjavallat
Nagy mennyiségben történő fogyasztása gyomorizgató hatást válthat ki. Tilos véralvadásgátló szerekkel együtt alkalmazni!
Medvehagyma hatásai röviden
Vérnyomáscsökkentő, vértisztító, fertőtlenítő, étvágyjavító, méregtelenítő.
Hatóanyagai: illóolaj, flavonoid-glikozidok, C-vitamin, A-vitamin, B1-vitamin, B2-vitamin, zsíros olaj, fehérje, kéntartalmú alliin
Népies neve: vadfokhagyma, boszorkányhagyma, kígyóhagyma, erdei fokhagyma, cigányhagyma, sajamás, salimahagyma, salamás, sásihagyma, jurda, poroszhagyma, selyemi hagyma
Angol neve: wild garlic, ramsons, buckrams, broad-leaved garlic, wood garlic, bear leek, bear's garlic.
Hasznos része: A medvehagyma felhasználható drogja a virágzó, föld feletti része (Allii ursini herba), valamint a hagymája (Allii ursini bulbus).
Gyűjtése, szedése, tárolása
A föld feletti részeket, a virágot és a leveleket tavasszal, április környékén ajánlott leszedni. Az aratás legtöbbször sarlóval történik a tömeges előfordulási helyeken. A hagyma gyűjtése ősszel esedékes. Frissen ajánlott felhasználni!
Története
Elsőként Csapó József említi meg 1775-ben kígyó-hagyma néven, medvehagyma alakban azonban csak 1783-ban fedezhető fel a magyar forrásokban. A tudományos neve a fokhagyma régi római nevéből (allinum) és a medve (ursus) fajnévből jött létre. Az ezt megelőző tudományos neve, az Arctoscordon a görög medve (arcto) és a görög fokhagyma (scorodon) szóösszetételből keletkezett. Olyan helyeken terem, ahol a medvék is szívesen tanyáznak, emiatt lehetséges az, hogy a medvék és a vaddisznók tavasszal előszeretettel fogyasztják ezt a növényt energianyerés céljából. Néhány néphagyomány szerint, aki medvehagymát eszik, annak a testi ereje egy medvééhez lesz hasonló. A leveleit rendszeresen hasznosítják a konyhában, főként vegyes salátákat ízesítenek vele, de a halételek mellé is kifogástalannak bizonyul. A medvehagyma virágaiból kitűnő mártás készíthető, amelyet húsételek fogyasztásához javasolnak. Sokrétű alkalmazásához hozzátartozik még az is, hogy rovarirtószerek és fertőtlenítőszerek készítéséhez is felhasználják.
Botanikai leírása, termesztése
Európa egész területén előforduló növény. Az amarilliszfélék (Amaryllidaceae) családjába tartozó, évelő növény. A hagymák szorosan egymás mellett helyezkednek el egy tövön belül, alakjuk hosszúkás, a burokleveleik pedig fehérek. A szára nem éri el a fél méteres magasságot. Két, hosszú nyelű tőlevéllel rendelkezik, amelyek felülete fényes és kopasz, alakjuk pedig elliptikus vagy lándzsás. Zöldes-sárgás-fehér virágai ernyős virágzatot alkotnak. Ha véget ér a virágzás, akkor a növény a felhalmozott tápanyagai segítségével sarjhagymákat nevel fel, ezekből fejlődnek ki a következő évben az új virágok.
Kedvező élőhely számára a termékeny mulltalaj, emellett szereti az árnyékos és nedves területeket. Jól tűri a fagyot. Magyarországon a Nyugati-Mecsekben, a Bakonyban és a Keszthelyi-hegységben található meg nagy számban. Fellelhető ezen kívül bükkösök és tölgyesek aljnövényzetében. Folyamatosan csökken a medvehagyma állomány, ezért sok helyen már védett növényként tartják számon. Magyarországon még nem védett növény, ám a megjelölt területeken tilos a szedése! Könnyen össze lehet téveszteni a májusi gyöngyvirággal és az őszi kikericcsel, ezért nagy körültekintést igényel az aratása!
Felhasznált irodalom
Maria Treben: Egészség Isten patikájábólGyógynövények kincsestára
Rácz János: Gyógyhatású növények
Bernáth Jenő szerkesztése: Vadon termő és termesztett gyógynövények
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: Gyógynövények ismerete