Medveszőlő gyógyhatása

Medveszőlő gyógyhatása
Húgyúti fertőzéseknél, hólyaggyulladásnál, csípő, égető vizelet esetén fertőtlenít, a gyulladást csökkenti, a bakteriális eredetű fertőzést kiválóan kezeli, viszont fontos mellé a kiegészítő folyadékpótlás! Lúgosító étrend, lúgosító vizek segítik kifejteni jótékony hatását, így kúrája alatt a húsételek, magas fehérjetartalmú ételek kerülése, kiiktatása javasolt; lúgos gyógyvizeink (Füredi víz, Salvus víz) egyidejű használata áldásos hatásúvá teszi.

Medveszőlőlevél Medveszőlő gyógyhatásaMedveszőlő, orvosi (Arctostaphylos uva ursi)

Gyógyhatása

Húgyúti fertőzéseknél, hólyaggyulladásnál, csípő, égető vizelet esetén fertőtlenít, a gyulladást csökkenti, a bakteriális eredetű fertőzést kiválóan kezeli, viszont fontos mellé a kiegészítő folyadékpótlás! Lúgosító étrend, lúgosító vizek segítik kifejteni jótékony hatását, így kúrája alatt a húsételek, magas fehérjetartalmú ételek kerülése, kiiktatása javasolt; lúgos gyógyvizeink (Füredi víz, Salvus víz) egyidejű használata áldásos hatásúvá teszi.

Inkontinencia esetén is segítséget jelent. Vesekő, vesehomok kezelésében is ajánlott, hiszen fertőtlenítő hatása ilyenkor is áldásos, vizelethajtó hatása pedig segítséget jelent a vesehomok távozásában, a kő oldásában, kivezetésében.  A gyógyászatban a medveszőlőt csak figyelmesen, tudatos terápiaként ajánlják, hólyag- és vesebetegségekben, óva intenek minden beteget a hosszas alkalmazástól, mert feltételezhetően hidrokinonmérgezést okozhat. Általában azonban nincs is szükség hosszadalmas használatra, mert a vese- és hólyaghurut a medveszőlőlevél teájával kezelve néhány nap alatt rendeződik is. Az antibiotikumokkal ellentétben ismételt kezelések során is megőrzi tényleges hatékonyságát, nélkülözi az antibiotikumos kezelés mellékhatásait (pl. a hüvelyflóra egyensúlyának megbomlását) így okkal ajánlott az antibiotikumos kezelés kiváltására!

Menstruáció idején is kedvező enyhe vizelethajtó hatása, fertőtlenítő jellege, amivel enyhíti az alhasi panaszokat.  Férfiaknál prosztata gondokra is jó választást jelenthet, fertőtlenítő, antibakteriális hatása a vizeletkiválasztást náluk is jótékonyan kezeli. Fertőtlenítő, összehúzó, antibakteriális hatása kedvezően tud hatni hasmenés esetén, főleg, ha az bakteriális eredetű.  Kiegészítő terápiás szerként javasolják még magas vérnyomás, pangásos szívelégtelenség, és epekőbántalmak esetén.

 

Felhasználása külsőleg

Hideg áztatással elkészített, ízesítés nélküli teáját lemosószerként, borogatószerként nehezen gyógyuló sebek gyógyulásának beindítására, támogatására használhatjuk.

 

Állapotok, amelyekben ajánlott

  • hólyagfertőzés
  • hólyaggyulladás
  • csípő, égető vizelet
  • gyakori, sürgető vizelési inger
  • inkontinencia
  • bőrfelületi sebek
  • vesehomok
  • vesekő
  • menstruáció
  • prosztata problémák
  • hasmenés

 

Medveszőlő tea készítése

  • Tea: 2-3 teáskanál megszárított levelet kissé daraboljunk fel, öntsük le 5-6 dl langyos vízzel, majd 6-12 órát hagyjuk állni, fedjük le. Majd szétosztva 3-4 adagra, étkezés után fogyasszuk el. Langyosítható, óvatosan melegíthető ivás előtt. Ideális hatás eléréséhez késhegynyi szódabikarbónát keverjünk bele!
  • Kevésbé szerethető, keserű íze van a teának, ízesítése ezen javíthat, mézzel, cukorral, édesítőszerrel is ízesíthető, viszont a citromot, citrom pótló készítményeket ne használjuk (rontják a hatását)!
  • A medveszőlő jótékony hatását már 2-3 nap alatt elkezdi kifejteni, azonban megszakítás nélkül legfeljebb 1 hétig javasolt alkalmazása!
  • Kapható tinktúra, kapszula, drazsé, tabletta formában is. Kozmetikai szerekben, mint bőrvilágosító, pigmentfolt kezelő is megtalálhatjuk kivonatát.
  • Társítani szokták, a biztosabb hatás érdekében csalánnal, nyírfalevéllel, kamillával, cickafarkkal és mezei zsurlóval is.

 

Ellenjavallat

Várandós és szoptató nők, illetve 10-12 évnél fiatalabb gyermekek számára nem ajánlott, hányingert, émelygést okozhat; túladagolás és hosszan tartó, folyamatos alkalmazás során fokozott a májbántalmak kialakulásának esélye! Orvosi utasítás nélkül 1 kúra alkalmával 1 hétnél tovább ne, és évente csak 5 alkalommal alkalmazzuk!  6 éves életkor alatt tilos! Megállapított májkárosodás, rendezetlen májfunkciók esetén használta szintén tilos!

 

Medveszőlő hatása röviden

Gyulladásgátló, húgyúti fertőtlenítő, enyhe vizelethajtó, csíraölő, antibakteriális, összehúzó.

Hatóanyagai: Tannin, flavonoidok, galluszsav, hidrokinon-glikozidok (arbutin és a metil-arbutin), illóolajok, C-vitamin.

Népies neve: orvosi medveszőlő, medvebogyó, medveáfonya, piros medveszőlő, fanyar kokojsza.

Angol neve: Bearberry.

Hasznos része: VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben levéldrogja (legalább 7% arbutin tartalommal) hivatalos. (Uvae ursi folium).

Története

A növény termését a vad madarak és a medvék kedvelik, innen ered a neve is. Az észak-amerikai indiánok pipadohányként is füstölték, de élelmiszerként is fogyasztották, levelét is, termését is. A rómaiak vérzéscsillapításra, sebkezelésre vették igénybe. A kínai orvoslásban vizelethajtóként, vizelet problémáknál alkalmazták. Hazánkba a medveszőlő csak a 19. század elején került, addig nem ismertük.

 

Gyűjtése, szedése, tárolása

Hazánkban nem őshonos, gyűjtése csak magasabb hegységekben (pl. Olaszországban, Spanyolországban), és ahol nem áll védelem alatt, ott lehetséges. A medveszőlő örökzöld leveleit nyáron is szedhetjük, de jó tudni, hogy késő ősszel tartalmazzák a legtöbb hatóanyagot. Legjobb, ha a leveleket óvatosan letépjük az ágakról, az ágakat nem vágjuk le. Szellős helyen szárítsuk, és száraz, hűvös helyen, jól zárható edényben tároljuk.  Itthon drogériákban, gyógynövényboltokban, patikákban kereshetjük.

 

Botanikai leírása

Az északi félteke havasainak lejtőin, sziklás hegységeken előforduló kúszó, szétterülő félcserje. Örökzöld. Hazánkban nem honos, a hűvösebb éghajlatot kedveli. Számos országban, ahol előfordul, ritka és védett faj. A hangafélék (Ericaceae) családjának tagja. Fürtökbe csoportosuló virágai, bőrnemű, fénylő, sötétzöld levelei; élénkpiros, kb. ribizli nagyságú bogyótermése van. Virágai aprócskák, harang alakúak, fehérek, rózsaszínes szélekkel. Termése csonthéjas, 5 magból álló. Szőlőszerűen kúszik a köves, kavicsos, sziklás, de napos és meleg helyeken. Fényigényes, árnyéktűrő, a száraz, homokos, köves talajt kedveli. A szárcsomóknál könnyen legyökeresedik, így ideális élőhelyen kiterjedt, sűrű telepeket alkot.

 

Felhasznált irodalom

Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete
Csupor Dezső: Fitoterápia, Növényi szerek a gyógyászatban.
Reader’s Digest – A természet füvészkertje
Kissné Dogossy Éva- Zsoldos Márton: A természet kincseskamrája
Earl Mindell: Gyógyfüvek bibliája
húgyútiReader’s Digest. Fűszerek és gyógynövények nagykönyve 2008
wikipedia -A szabad enciklopédia az interneten
Tartalomhoz tartozó címkék: toc