Hogyan kezelhetők a fekélyek?
A kezelési nehézséget az adja, hogy nehezen gyógyulnak, könnyen kiújulnak. Fontos, hogy a kezelésben nagy szerepet játszik a kiváló ok megszüntetése, amit vérkeringés javításával érhetünk el. Ez megtörténhet különböző gyógyszerekkel is, ugyanakkor a vérkeringést javító, fertőtlenítő hatású gyógynövények is segíthetnek. A lábszárfekély gyógyításában elengedhetetlen a rendszeres tisztálkodás és a seb tisztántartása, gyakori átkötözése, illetve naponta egyszer hidrogén-peroxiddal vagy sóoldattal történő fertőtlenítés. A seb hámosítására használható gyógynövényből készült paszták, kenőcsök, amelyek nyugtatják a bőrt és gyorsítják a sebgyógyulást. Cikkünkben 9 ilyen gyógynövényt mutatunk be Dr. James A Duke Gyógynövénypatika című könyve alapján, amely segíthet a gyorsabb sebgyógyulásban.
Fekete nadálytő (Symphytum officinale)
A népi gyógyászatban a fekete nadálytövet régóta alkalmazzák sebek és fekélyek gyógyítására. Hatása az allantoin nevű vegyületben rejlik, amely sejtképző, gyulladáscsökkentő és javítja az immunrendszer működését. A növényben emellett tanninok (csersavak) is találhatók, amelyek ugyancsak segítségét jelentenek a sebgyógyításban. Ennek ellenére a szakértők között mégis megosztást szül ez a gyógynövény, ugyanis egyes véleménynek szerint rákkeltő hatású a benne található pirrolizidin alkaloidok miatt, amelyek súlyos májkárosodást okozhatnak, ha valaki belsőleg alkalmazná a gyógynövényt. Külsőleg viszont olyan erővel van felruházva ez a gyógynövény, amely képes rövidebb idő alatt gyógyítani a sebeket köztük a műtéti vágásokat is. Külsőleg alkalmazva nem jelent semmilyen kockázatot az egészségre nézve, sőt erős érv szól mellette sebgyógyító hatását tekintve. A frissen letépett fekete nadálytőből készíthet erős teát vagy pakolást, amit alkalmazhat seblemosásra, borogatásra. Rudolf Fritz Weiss gyógynövénytan-professzor, a német gyógynövénykutatók testületének elnöke súlyosabb lábfekélyek esetére is kifejezetten javasolja a fekete nadálytő levélből vagy gyökérből készült pakolást. A fekete nadálytő több gyógyászati krémben és kenőcsben is megtalálható.
Körömvirág (calendula officinalis)
A német kormány gyógynövény szakértőkből álló tanácsadó testülete kifejezetten támogatja a körömvirág alkalmazását különféle bőrgyulladások és bőrsérülések kezelésére. A növény virágait főzetként, tinktúraként, vagy kenőcsként is lehet alkalmazni, hatékonysága nem marad el, hiszen rendkívül eredményes a Staphyllococcus-baktérium okozta fertőzések megelőzésében. A körömvirág másik előnye, hogy rendkívül hamar gyógyítja a sebeket, ezáltal az fájó égési sérülések ellen is hamar gyógyulnak általa.
Kroton (Croton lechleri)
Ez a gyógynövény Amazóniából származik, amely napjainkban egyre keresettebb gyógynövény, egyelőre Európában nehezebb beszerezni. A kroton hatóanyagának felhasználásával kutatók két gyógyszerrel is kísérleteznek, amelyet egy dél-San Franciscó-i gyógyszercég támogat. Ez még kísérletezés alatt áll, de a frissen szedett gyógynövényt azonnal alkalmazhatja.
Bársonymályva (Sida cordifolia)
A bársonymályva teát főként gyomnövényként tartják számon, ennek ellenére a levelében található nyálka nyugtató hatású a bőrön alkalmazva. Továbbá kiváló fertőtlenítő hatású, ami szintén segíthet a bőrbetegségek gyógyításában.
Ginkó (Ginkgo biloba)
Német kutatók úgy vélik a lábszárfekély ellen rendkívül hatásos lehet ez a gyógynövény. Javasolt 50:1 arányban vásárolni kivonatot, ami azt jelenti, hogy 50 levélből 1 kg kivonat készül. Napi 60-240 mg-os adag eredményes lehet, többet ne szedjen be, mivel hasmenést, nyugtalanságot okozhat a ginkó.
Kamilla (Székfű, Matrica recutita)
A kamilla erősíti az immunrendszert, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású, mindemellett az egyik legfinomabb gyógytea is. Európában a lábszárfekély kezelésére terjedt el, de más sebek gyógyításában is kifejti áldásos hatását. Készítsen a kamillából teát, tegyen néhány frissen szedett kamillát vagy néhány teáskanál szárított gyógynövényt forrásban levő vízbe, hagyja míg kihűl, majd alkalmazza borogatásként. Ha szénanáthával küzd ne alkalmazza a kamillát, mert kiválthat erős allergiás tüneteket.
Teafa (Melaleuca-fajok)
A teafaolaj az egyik legjobb természetes fertőtlenítő szer, azonban töményen alkalmazva irritálhatja a bőrt. A probléma elkerülése érdekében hígítsa a teafa olajat növényi olajjal (pl étolaj) A teafaolajat ne nyelje le, mert mérgező hatású!
Ázsiai gázló (Centella asiatica)
Az ázsiai gázló műtéti sebek, üszkösödés, baleseti sérülések gyógyításában, valamint bőrátültetési utáni állapotok kezelésében rendkívül eredményes. Ez a gyógynövény azáltal gyógyít, hogy serkenti a bőr alatti egészséges kötőszöveti sejtek elszaporodását. Aktív hatóanyaga az aziátsav nevű vegyület. Egészségboltokban jó eséllyel beszerezheti ezt a gyógynövényt.
Teacserje (Camellia sinensis)
A teacserje sok olyan vegyületet tartalmaz, mint ami a krotonban is megtalálható. Fertőtlenítő, összehúzó hatású és elősegíti a sebgyógyulást. Készítsen teét majd a nedves filtert tegye a problémás bőrfelületre.