A havi vérzés elmaradását amenorrhoeanak hívjuk, melyben két típust különböztetünk meg. Az egyik a primer amenorrhoea, mely során az érintettnek még sosem volt menstruációja. Általában ha 16 éves kor előtt nem jelentkezik havi vérzés, lehet gyanakodni primer amenorrhoeara melynek hátterében genetikai betegség állhat.
A másik típus a szekunder amenorrhoea, ami azt jelenti, hogy a betegnek már korábban volt menstruációja, de több mint 3 hónapja valami ok folytán elmaradt. Ilyen esetben gyakori, hogy túlzott stressz, lelki megpróbáltatás, vagy fizikai megerőltetés (pl. élsportolók, tornászok esetében) miatt marad ki a menstruáció. Szintén a lehetséges okok között lehet valamilyen súlyos betegség (leukémia, veseelégtelenség), táplálkozási zavarok (bulimia, anorexia) és a megerőltető munka. Továbbá okozhat amenorrhoeát nőgyógyászati beavatkozás (petefészek eltávolítása, petefészek daganat), autoimmunbetegség, sugárterápia, pajzsmirigybetegség, illetve a hüvely és a méh rendellenességei és a hormon egyensúly felborulása.
Hogyan kezelhető?
Az amenorrhoeánál mindig a probléma gyökerét kell kezelni. Amennyiben hátterében lelki betegség vagy testkép zavar áll ajánlott pszichiáterhez fordulni. Ha a menzesz elmaradását megerőltetés okozza akkor érdemes kevésbé igénybe venni a testet és több időt fordítani a pihenésre. Előfordulhat, hogy hormonkezelés szükséges ahhoz, hogy a női hormonok egyensúlya helyreálljon, de mindennek előtt érdemes fitoösztrogénekkel vagyis növényi alapú ösztrogénekkel kísérletezni. A fitoösztrogének számos gyógynövényben megtalálhatók, melyeket érdemes kipróbálni.
Barátcserje (Vitex agnus-castus)
Egy vizsgálat során 20 amenorrhoeában szenvedő nőnek adtak naponta 40 csepp barátcserje-kivonatot, majd fél éven át figyelemmel kísérték a gyógynövény hatását. A vizsgálat végégig 15 nő tartott ki és ebből 10-nek helyreállt a havi ciklusa. Az amenorrhoea esetén a prolaktinhormon vérszintje a megengedettél jóval magasabb, ezért a prolaktin csökkentésével sok esetben a havi ciklus is helyreáll. Mindezt gyakran olyan gyógyszerekkel érik el, ami a prolaktin koncentrációját csökkenti. Kevesen tudják, hogy a barátcserje is képes a prolaktin koncentrációját csökkenteni. Németországban ezt a gyógynövényt előszeretettel használják fel homeopátiás készítményekhez, melyet az orvosok is ajánlanak. Egy népszerű amenorrhoea elleni készítményben a barátcserje termése, vérhulló fecskefű, poloskavész és nyugati (Európai) kökörcsin (Pulsatilla vulgaris) is megtalálható.
Poloskavész Cimicifuga racemosa) és indiánasszony-gyökér (Caulophyllum thalictroides)
Az amerikai indiánok körében igen népszerű ez a két gyógynövény a női nemi szervek megbetegedésének gyógyítására. A poloskavész fitoösztrogén tartalmának köszönhetően az ösztrogénhez hasonló hatást éri el, az indiánasszony-gyökér pedig a méhösszehúzódásokat serkenti.
Kapor (Anethum graveolens)
A kapor apiol nevű vegyületének köszönhetően elősegíti a menstruációt, éppen ezért szakértők arra figyelmeztetik a várandós nőket, hogy ne egyenek a növényből nagy mennyiséget. A kaporból készíthet teát a havi vérzés előidézése céljából.
Kurkuma (Curcuma longa)
Kínában és Indiában gyakran kurkumát ajánlanak a menstruációs zavarok kezelésére. Valójában nem bizonyított a hatékonysága, de érdemes kipróbálni. Készíthet belőle teát vagy egy finom curryt.
Orvosi ziliz (Althaea officinalis)
Az orvosi ziliz különlegessége, hogy 4% betaint is tartalmazhat. A betain olyan fitoösztrogén, amely megtalálható a céklában, sárgarépában, zabban, narancsban és a cickafarkban is. Mindegyik könnyen beszerezhető és segíthet a menstruációs normalizálásában. Készítsen az orvosi zilizből és a cickafarkból teát vagy fogyasszon párolt sárgarépát.
Sárgarépa (Daucus carota)
A vadsárgarépa termése esemény utáni fogamzásgátlóként is funkcionál. Ezenkívül egyes kutatások arról számoltak be, hogy hatására javul a szervezet ellenálló képessége.
Zeller (Apium graveolens)
A zeller termése butilén-ftalidot tartalmaz, amely segíti beindítani a menstruációt.
Válogatott gyógynövények
A fentebb említett gyógynövényeken kívül még sok más gyógyfű segíthet a menstruáció helyrerakásában. Ilyen az apróbojtorján (párlófű), az angyalgyökér, az orvosi tisztesfű, a pereszlény, a kömény, az illatos macskamenta, a koriander, a római kömény, kínai angyalgyökér, az édeskömény, az őszi margitvirág, a gyömbér, az orvosi pemetefű, az izsóp, a boróka, a levendula, a citromfű vagy melissza, lestyán, a körömvirág, a majoránna, a szúrós gyöngyajak, a mandulafű, a szurokfű, a petrezselyem, a csombortea, a sáfrány, a tárkony és a kakukkfű.