A máj az egyik legfontosabb vértisztító és méregtelenítő szerv, ezért fokozottan érdemes odafigyelni az állapotára, hiszen a feladatai igen szerteágazók. A máj bontja le az elhasználódott fehérjéket, és a szervezetbe bejutó káros anyagokat, amelyek súlyos betegségeket idézhetnének elő. A fontos tápanyagokat képes felvenni és tárolni, a károsokat pedig kiszűrni a működésével. Támogatja az immunrendszer működését, elraktározza a plusz energiát biztosító anyagokat, és a vitaminokat egyaránt. A máj ezenfelül epét is termel, amelynek a zsírok megemésztésében nagy szerepe van.
Manapság azonban hajlamosak az emberek elfeledkezni a máj egészségének fontosságáról, és túl nagy terhelésnek teszik ki, amely a hatékonyság fokozatos romlásához vezethet. A leggyakoribb oka a májbetegségek kialakulásának a túlzott alkoholfogyasztás, amely májzsugor kialakulásához vezethet. Az idült alkoholizmus mellett azonban vírusos eredetű gyulladások (hepatitis) is megtámadhatják a májat, amely szintén súlyos problémák kialakulását eredményezi. A máj védelme érdekében érdemes zsírszegény étrendet kialakítani, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag gyümölcsöket és zöldségeket fogyasztani napi rendszerességgel. Nem javasolt alkoholt fogyasztani, sem pedig dohányozni, valamint ajánlott a túlzott édességfogyasztás elhagyása, mivel a sok cukor bevitele is károsíthatja a májműködést. Vannak olyan gyógyfüvek, amelyek kifejezetten jól kezelik a máj problémás állapotait, a belőlük készült teakeverék pedig segíthet koncentráltabb hatást elérni a gyógyulási folyamat közben.
Máriatövis (Silybum marianum)
Az ókorban előkelő helyet foglalt el a gyógynövénylistán a máriatövis, ugyanis már a görögök és a rómaiak is előszeretettel alkalmazták jótékony hatásai miatt. De nem csak az ókorban terjedt el ennek a növénynek a használata, hiszen a modern kori orvoslás is elismeri a máriatövis gyógyhatásait. Máj- és az epebajok felmerülésekor még fokozottabban érdemes máriatövisből készült készítményeket használni, ugyanis szilimarin-tartalmának köszönhetően kiváló májerősítőként funkcionál, emellett pedig segédkezik a májsejtek védelmében a káros anyagokkal szemben. A szervezet méregtelenítésének egyik elengedhetetlen kelléke, növeli a glutation koncentrációját, és nem engedi a korai kiürülését a szervezetből. Antioxidáns hatásának köszönhetően eltávolítja a káros szabad gyököket, és mivel kiváló regeneráló, elősegíti, hogy az elöregedett hámsejtek helyett új, egészséges hámsejteket képződjenek. Csökkentheti a májzsugor és a májgyulladás tüneteit, valamint redukálhatja a máj szennyezések és nehézfémek miatt kialakult károsodásának mértékét. Az idült alkoholisták májkárosodásának egyik legkiválóbb orvoslója, mivel a drogban fellelhető vegyületek elősegítik a máj regenerációját, és gátolják a a károsodás emiatt kialakult, túlzott glutation termelést. A máriatövis egyik legfontosabb hatóanyaga a silymarin, mely májvédő tulajdonságai mellett csökkenti a magas koleszterinszintet, szabályozza a vércukorszintet, valamint fogyasztása cukorbetegség esetén is jótékony hatással bír. Stimulálja az epe enzimtermelését, ezáltal támogatva az epeműködést.
Körömvirág (Calendula officinalis)
A körömvirág már a középkortól kezdve népszerű gyógymódként szolgált a különféle bélzavarokra és májproblémákra. Mivel kiváló immunerősítő a benne lévő vitaminoknak köszönhetően, így képes ellenállóbbá tenni a szervezetet a különféle fertőzésekkel, baktériumokkal szemben. A körömvirág tea fogyasztását javasolják azok számára, akiknek lassú az anyagcsere-feldolgozásuk, ugyanis a benne található keserűanyagok segítségével fokozható a máj-és epeműködés, valamint az enzimtermelés. Remek méregtelenítő, használata hozzájárul a felhalmozódott méreganyagok gyors kiürítéséhez.
Articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus)
Az ókorban leginkább konyhai felhasználás céljából termesztették az articsókát, manapság azonban már a különféle bajok orvoslására is alkalmazzák. Drogja vitaminokban, ásványi sókban és rostokban gazdag, így képes támogatni a szervezet természetes védekező képességét, és részt venni a túlsúly elleni harcban. Hatóanyagainak köszönhetően szabályozza nemcsak a koleszterinszintet, hanem a vérnyomást is, továbbá küzdelmet folytat a cukorbetegséggel szemben. Magas cinarin-tartalma hozzájárul méregtelenítő hatásához, támogatja a májsejtek gyors regenerálódását, tisztítja a vért, és segédkezik az epekövek feloldásában, az epe hígabbá tételében és az epehólyag szabálytalan összehúzódásának megakadályozásában. Az articsóka csökkenti a gyulladások mértékét, így felhasználható epe-és májgyulladás esetén egyaránt. A növény inulint is tartalmaz, ami egy lassan felszívódó poliszacharid, amely segítségével a hirtelen bekövetkező vércukorszint-ingadozás szabályozható.
Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)
Az útszélek, árokpartok mentén megtalálható pitypangot már évszázadok óta felhasználják gyógyhatásai miatt. A növény drogjából készült tea fokozza a máj-és veseaktivitást, emellett pedig alkalmazható zsíranyagcsere-problémák esetén is. Megakadályozza a felesleges zsír beépülését a szervezetbe, így támogatja a testsúlycsökkentésre való törekvést. Hatóanyagai támogatják a máj méregtelenítő funkcióit, segédkeznek a lerakódott toxinok gyors eltávolításában, és növelik az egyes méregtelenítő enzimek koncentrációját a májban. A vegyületei között találhatók olyan antioxidánsok, amelyek a szabad gyökök eltávolításában is részt vehetnek, így képesek javítani az immunrendszer teljesítőképességét. A pitypang rendszeres használata kiegyensúlyozhatja a vércukorszintet, gátolja a folyamatos ingadozását, valamint csökkenti a vér koleszterinszintjét egyaránt.
Cickafark (Achillea millefolium)
A görög mítoszokban is szerepelő cickafark leginkább a női problémák orvoslásáról ismert, ám azt kevesen tudják, hogy milyen jótékony hatást is gyakorol a májra és az epére. A drogban található keserűanyagok és zsírsavak gátolják az epekő képződését, kihajtják a felhalmozódott epét, és támogatják az epe szabad áramlását. A cickafarkból készült tea fokozza a máj működését, flavonoid tartalmának köszönhetően pedig képes megszüntetni a máj görcsös állapotát.
Somkóró (Melilotus officinalis)
Hippokratész és Plinius is elismerően nyilatkozik az orvosi somkóró gyógyító hatásairól, a népgyógyászatban pedig már évszázadok óta használják sárgaság kezelésére. A drogban található flavonoidok görcsoldó hatásúak, ezzel támogatják a máj működését, a magas kumarin tartalmának köszönhetően pedig erősíti a vénafalakat, valamint gátolja a véralvadás folyamatát.
Az alábbi gyógyfüvekből kiváló keverék készíthető az alábbi módon:
- 2 rész gyermekláncfű
- 2 rész máriatövis
- 1 rész somkórófű
- 1 rész cickafark
- 2 rész articsóka
- 1 rész körömvirág
250 ml vízzel le kell forrázni 1 evőkanálnyi mennyiséget az egyvelegből, majd 10 perc ázást követően le kell szűrni a keveréket. Melegen ajánlott a bevitele!