Moldvai sárkányfű gyógyhatása

Moldvai sárkányfű gyógyhatása
A herba nyugtató hatású, csökkenti a belső feszültséget, valamint elősegíti az elalvást. Kitűnő választás fokozott szorongás, és alvási nehézségek esetén. Nyugtató teakeverékekben is Emellett kitűnő étvágyjavító, így betegségek utáni lábadozás időszakában nagyszerű választás.

Moldvai sárkányfű gyógyhatása

Moldvai sárkányfű (Dracocephalum moldavica)

Gyógyhatása

A herba nyugtató hatású, csökkenti a belső feszültséget, valamint elősegíti az elalvást. Kitűnő választás fokozott szorongás, és alvási nehézségek esetén. Nyugtató teakeverékekben is Emellett kitűnő étvágyjavító, így betegségek utáni lábadozás időszakában nagyszerű választás. Kiváló nyugtató hatású teakeveréket készíthetünk belőle, ha az alábbi gyógynövényekkel elkeverjük: levendula, orbáncfű,
macskagyökér, komlótoboz, orvosi citromfű.  Könnyíti az emésztést is, nyugtatja a gyomrot. Az illóolaj antiszeptikus, görcsoldó, szélhajtó hatású.

Felhasználás külsőleg

Illóolaját a kozmetikai ipar is hasznosítja.

Állapotok, amelyekben ajánlott

  • gyomorgörcs
  • stressz
  • étvágytalanság
  • renyhe bélmozgás
  • puffadás
  • nátha

Moldvai sárkányfű tea készítése

Forrázzon le 2 teáskanálnyi drogot 250-300 ml vízzel. Hagyja 5 percig ázni, majd szűrje le. Melegen és hidegen egyaránt fogyasztható naponta maximum 2 alkalommal.

Ellenjavallat

Kisgyermekek számára nem ajánlott a fogyasztása! Terhes és szoptató nők nem, vagy csak mértékkel használhatják!

Moldvai sárkányfű hatása

Görcsoldó, nyugtató, antibiotikus, közérzetjavító, szélhajtó, étvágyjavító, emésztés-elősegítő.

Hatóanyagai: felkarbonsavak, flavonoidok, illóolajok (citrál, geranilacetát).

Népies neve: kerti sárkányfű, sárkányfő, moldvai méhfő.

Angol neve: moldavian dragonfly.

Hasznos része: A moldvai sárkányfű felhasználható része a föld feletti hajtása (Dracocephali herba) és a hajtásból előállított illóolaj (Dracocephali aetheroleum).

Gyűjtése, szedése, tárolása

A nyári időszakban, a teljes virágzás idején lehet betakarítani a drogként használható herbát. Ilyenkor kb. 30 cm magas tarlóra kell vágni, hogy az elszáradt, valamint a vastagabb szárrészek ne kerüljenek bele a szárítandó részbe. Vékony rétegben kiterítve, hűvös helyen történik a kiszárítása.

Története

A XVI. században került át Európa területére, ám először csak dísznövényként termesztették. A moldvai sárkányfű kitűnő ízesítő és ízfokozó, ezért régebben kedvelt fűszernövény volt. Bor és szörp is előállítható belőle.

Botanikai leírása, termesztése

Nevével ellentétben nem Moldva az őshazája, hanem Dél-Szibéria és a Himalája lejtői, de megtalálható vadon termő formában Kínában és Mongóliában is. Az ajakosok (Lamiaceae) családjába tartozó, egyéves növény. Lágy szárának felső része dúsan elágazó, magassága pedig meghaladhatja az 1 métert is. Levelei keresztben átellenesen helyezkednek el, sötétzöldek, hosszúkás alakúak, és a széleik tompán fogazottak. Virágai összetett álfüzért alkotnak, színük általában ibolyaszínű, ritkán pedig fehér. Termése érdes felületű makktermés. Ideális számára a középkötött, jó vízáteresztésű talaj, de megél a szárazabb, homokos területeken is. Magról szaporítható.

 

Felhasznált irodalom

Bernáth Jenő szerkesztése: Vadon termő és termesztett gyógynövények
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: Gyógynövények ismerete

Tartalomhoz tartozó címkék: toc